ZN.SK
ilustračná fotografia, hotel Marti Myra

Letíte na dovolenku? Pozor na platnosť cestovného pasu

Platnosť cestovného pasu vie narobiť poriadne škrty cez rodinný rozpočet. Zrušenie dovolenky pre vaše neskontrolovanie cestovného pasu poisťovňa nepreplatí.

Chystáte sa na zahraničnú dovolenku mimo Európsku úniu? Potom si nezabudnite skontrolovať cestovný pas. Cudzie krajiny majú väčšinou podmienky, ktoré upravujú aj povinnosť a lehoty platnosti a tiež blížiaceho sa dátumu skončenia platnosti cestovného dokladu. Tento rok už je známych viacero prípadov, kedy Slovák až na letisku zistí, že ho pre končiacu platnosť pasu nemôžu vpustiť do krajiny. Na podmienky vycestovania a platnosť vašich osobných cestovných dokladov nedohliada ani cestovná kancelária, ani úrady automatickou notifikáciou. Je na každom jednom cestujúcom, či má alebo nemá kontrolu nad platnosťou svojich dokladov. Dokonca aj v prípade, keď to zistí až na letisku v Káhire, či Antalyi. Dôvod? Poctivý úradník si všimol, že pas máte platný už len mesiac.

ilustračná fotografia, hotel Marti Myra

Pas aspoň 6 mesiacov po návrate

Ideálna platnosť pasu je taká, ktorá dosahuje viac ako 6 mesiacov platnosť ešte po návrate z dovolenky. Medzinárodne platné pravidlá svojim spôsobom nie sú ani tak medzinárodné. Väčšina zahraničných krajín, ako sú štáty v Ázii, Amerike a Severnej Afrike, vyžadujú 6 mesiacov platný pas po návrate. Výnimkou je Tunisko, je to ešte menej, no presné informácie o platnosti pasu vždy podá na opýtanie aj cestovná kancelária na svojej infolinke. Ide totiž o jednu z najbežnejších otázok, ktoré pozorný dovolenkár kladie v cestovnej kancelárií. Aké má možnosti vycestovať, napríklad ak mu pas končí o necelé štyri mesiace.

Dôvody sú rôzne, zväčša však ide o riziká, ktoré sú spojené s náhlou zmenou dĺžky pobytu a zdržaním sa v krajine. Ako náhle sa pre zdravotné komplikácie, alebo iné problémy zdržíte v cudzie dlhšie, ako máte platný pas, vznikajú ďalšie komplikácie, keďže sa v cudzie nedokážete po uplynutí platnosti preukázať platným cestovným dokladom.

TIP: sledujte stránky Ministerstva zahraničných vecí, ktoré obsahujú aj podmienky vycestovania do tejto krajiny. http://www.mzv.sk/sk/cestovanie_a_konzularne_info/staty_sveta

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu