ZN.SK
Český Krumlov, historické mesto Južné Čechy

Český Krumlov, české stredoveké mesto a jeho zaujímavosti

Český Krumlov je nádherné historické mesto v Južných Čechách, ktoré fascinuje azda každého jedného návštevníka. Zapísané na svetovom zozname..

Český Krumlov je nádherné historické mesto v Južných Čechách, ktoré fascinuje azda každého jedného návštevníka. Zapísané na svetovom zozname kultúrneho dedičstva UNESCO je tvorené viacerými historickými budovami a hradným komplexom. V kombinácii s kľukatou riekou Vltava, ktorej brehy kopíruje zástavba, ide o výnimočné a fotogenické miesto za každého počasia a ročného obdobia. Spája sa s ním tiež niekoľko zaujímavostí.

Český Krumlov, historické mesto Južné Čechy

Zaujímavosti o Českom Krumlove

 • Dominantou mesta je štátny zámok Český Krumlov, podľa ktorého sa volá aj mesto.
 • Ide o druhý najväčší hradný areál v celej krajine hneď po Pražskom hradnom areáli.
 • Od roku 1963 je stredoveké centrum mestskou pamiatkovou rezerváciou.
 • Od roku 1992 je na zozname UNESCO
 • miestne zámocké divadlo je jedno z pár dochovaných barokových divadiel na svete. Pochádza z roku 1681.
 • Zámocký areál sa skladá z 40 budov v okolí piatich nádvorí a dopĺňa ho 10 hektárov zámockej záhrady.
 • Areál nie je zneprístupnený, ale je verejnosti prístupný a priechodný. Aj tým je mesto zaujímavé, že je jeho história neustále prístupná.
 • Atrakciou je miestny zlatý koč zo 17. storočia.
 • Obľúbeným cieľom je bohato zdobená Maškarná sieň.

Český Krumlov, historické mesto Južné Čechy

 • Dominantou mesta je Kostol sv. Víta, novogotický chrám s bohatou maliarskou výzdobou a fresky z 15. storočia.
 • Kláštory minoritov a klarisiek z obdobia od 14. do 18. storočia sú ďalšími sakrálnymi stavbami, ktoré si zaslúžia pozornosť návštevníkov.
 • Pozostatky pôvodného stredovekého opevnenia je možné pozorovať na niekoľkých miestach. V tejto súvislosti je zaujímavá Budějovická brána, ktorá je jedinou z deviatich pôvodných brán, ktorá sa dochovala dodnes. V rokoch 1598 až 1602 ju staval architekt Domenico Benedetto Cometta.
 • Jedinou dochovanou pôvodnou baštou svojho druhu je tá z roku 1505 stojaca pri budove miestneho pivovaru.
 • Zaujímavým miestom je stredoveká radnica. Nachádza sa na námestí Svornosti. Jej skutočný pôvod je otázny, pretože od 13. storočia na jej parcele prebiehala prestavba a menila sa architektúra miestnych budov. V určitom období stredoveku došlo k spojeniu niekoľkých susedných stavieb. V susednej budove sa nachádza turistické centrum.
 • Regionální muzeum na Hornej ulici láka na unikátny keramický model mesta v jeho historickej podobe z obdobia okolo roku 1800, pričom zachycuje asi 800 objektov aj meander rieky Vltava s pôvodným opevnením.
 • Pri neďalekom sútoku Vltavy a Kremežského potoka sa nachádza zrúcanina hradu Dívčí kámen.
 • Zvýhodnený vstup pomocou vstupenky Český Krumlov Card je možný na 5 múzeí a platí 12 mesiacov. Využiť tak môžete vstup v priebehu roka.

Český Krumlov vo filme

Nakrúcali sa tu fantasy film Hop – a je tu lidoop (1977) aj slávny seriál Pan Tau (1969). Krátke scény tu získala rozprávka Z pekla štěstí (1999), film Juraja Herza Cisárové nové šaty (1993) aj komédia Jen ho nechte, ať se bojí (1977). Mnohí si pamätáme horor Hostel (2005), ktorý sa podľa filmu odohrával na Slovensku a vytvoril podivnú nálepku hrôzy a nebezpečenstva spojenej s našou krajinou. Filmári pritom nakrúcali v Prahe a práve v Českom Krumlove. Nie na Slovensku. Využili ho aj filmári rozprávky Anděl Páně 2 (2016), slávneho seriálu Mária Terézia (2017), ktorý vznikal aj v koprodukcii RTVS, alebo v dvojdielnom historickom filme Muž v soli (1989), na ktorom sa podieľal aj slovenský filmový architekt Viliam Ján Gruska, opakovane spomínaný v knihe Filmové miesta 2.

V dráme Pomaľované vtáča (2019) sa mestské scény s farárom v podaní Harvieho Kietla odohrávajú v Českom Krumlove. Tento film sa pritom spája aj so Slovenskom, keď pre film vznikali scény s hercom Udom Kierom v Tomášikove pri kolovom mlyne, čo uvádza kniha Filmové miesta 2.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu