Prvé dva vrtuľníky Black Hawk sú už na Slovensku, prídu ďalšie

Black Hawk vrtuľníky na Slovensku

Prvé dva vrtuľníky Black Hawk, ktoré majú byť posilou pre ministerstvo obrany a vylepšenie výzbroje Vzdušných síl OS SR, sú už na Slovensku. Slávne vrtuľníky americkej výroby, ktoré sa často objavujú aj vo filmoch, známe svojimi technickými vlastnosťami a nasadením v bojových, alebo krízových podmienkach, sú pojmom aj medzi nadšencami vojenskej techniky. Prvé dva modely UH-60M Black Hawk privítali na vojenskom letisku v Prešove koncom júna 2017.

Black Hawk vrtuľníky na Slovensku

Pilotované slovenskými a americkými pilotmi boli privítané na letisku stroje nesúce čísla 7639 a 7640, čiže hneď po sebe. V základnom tmavozelenom nátere bez farebného slovenského znaku, avšak so znakom čiernym a s nápisom SLOVAK AIR FORCE. Vzdušné sily modernizujú a nepochybne im týmto nákupom stúpne prestíž. Do roku 2020 Slovensko získa od amerického výrobcu ďalších 9 kusov vrtuľníkov UH-60M čím sa postupne nahradia zastarané sovietske Mil Mi-17. Pád vrtuľníka Black Hawk je totiž ojedinelý. Hoci o jednom spadnutom bol nakrútený film, k zemi ho predsa len poslala raketa.

Vrtuľník BLACK HAWK UH-60M

Výrobcom helikoptéry je Sikorsky Aircraft Corporation, americký výrobca využívajúci motory General Electric T700. Maximálna rýchlosť je necelých 300 km/h. Je najznámejším armádnym vrtuľníkom v súčasnosti, zväčša využiteľný ako multifunkčný a za bojový sa dá považovať v úprave a vo výzbroji. Vo všeobecnosti ide o vrtuľník určený na viacero cieľov. Výsadky, záchranné misie, alebo presun ľudí. Americká armáda ich nasadzovala v Afganistane, Iraku, v Zálive, ako aj v Somálsku. Na Slovensku ich ozbrojené sily môžu využiť na záchranné operácie, cvičenia, ale tiež pri hasení lesných požiarov. Svoje meno získal vrtuľník podľa známeho indiánskeho vodcu. Vrtuľník dokáže externe zdvihnúť neuveriteľných viac ako 4000 kilogramov, prípadne letieť s jedenástimi vyzbrojenými vojakmi.

Black Hawk vrtuľníky na Slovensku

Počiatky histórie tohto typu vrtuľníku siahajú do roku 1976, kedy sa spustila jeho výroba pre účely americkej armády, námorníctva, aj pobrežnej stráže. Všetko postupne. Ako náhrada za predošlý vrtuľník Iroquois UH-1, sa udržal Blak Hawk až dodnes. Novší upravený variant UH-60M, ktorý sa dostáva aj na Slovensko, je model vyrábajúci sa od roku 2006. Model nesie mnoho vylepšení oproti predchádzajúcim modelom, medzi ktorými sú aj vyosko kvalitné materiály, odľahčenie a podľa nadšencov pre vojenskú techniku má ísť o model vybavený lepšou technológiou utajenia.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.