ZN.SK
Big Bang, teória veľkého tresku

Bing Bang: Teórii veľkého tresku dal meno Fred Hoyle, ktorý v ňu neveril

Ešte pred rokmi, ak vás zaujímala Teória veľkého tresku, pojem známy v astronómii a známy aj pre milovníkov vedy, dnes už je tomu inak. Ani len Google Vám nezobrazí výsledky z vedeckého prostredia, ale skôr zmienky na…

Zľavy na wellness pobyty

Ešte pred rokmi, ak vás zaujímala Teória veľkého tresku, pojem známy v astronómii a známy aj pre milovníkov vedy, týkal sa skutočnej teórie o počiatku vesmíru. Dnes už je tomu inak. Ani len Google Vám nezobrazí výsledky z vedeckého prostredia, ale skôr zmienky na seriál, ktorý je zámerne pritiahnutý za vlasy tak veľmi, že ak vás neopantal doteraz, nedávajte mu radšej šancu vôbec.

Big Bang, teória veľkého tresku

Pojem „Veľký tresk“ priniesol muž, ktorý jej neveril

Pojem Big Bang Theory – Teória veľkého tresku pomenúva nepredstaviteľný výbuch, ktorý do vesmíru vymrštil vo veľmi dávnej minulosti všetky prvky a vtedy sa začal tvoriť vesmír. Kozmologická teória počíta s neustálym vzďaľovaním galaxií od seba a teda pracuje s teóriou, že v minulosti boli všetky galaxie oveľa bližšie, či dokonca ich niečo spájalo. V minulosti tak mal vesmír mať oveľa väčšiu teplotu aj hustotu. Celkom prvý, čo navrhol koncepciu nejakého javu, od ktorého sa začal vesmír rozpínať, bol astronóm Georges Lemaitre. Samotných teórií o vzniku vesmíru bolo mnoho. No slovné spojenie Big Bang po prvý krát použil až britský astronóm Fred Hoyle.

V rozhovore pre rozhlasovú stanicu BBC (Britisch Broadcasting Channel) v roku 1949 hovoril „Tieto teórie, že všetko vo vesmíre vzniklo vďaka jednému Veľkému tresku v dávnej minulosti…“ čím narážal práve na moment, keď sa začal vesmír tvoriť do súčasnej rozpínavej podoby a teda na teóriu, o ktorej hovoril Lamaitre. Bol však prvý, čo pre ňu použil jedinečný názov a ten sa ujal.

Nič na tom nemení fakt, že to povedal pohŕdavo. Sám totiž nebol podporovateľom tejto teórie, nepočítal s ňou a aj jeho kritika na podobné teórie bola viditeľná. Napriek tomu sa stal autorom názvu toho, v čo neveril.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu