Unikátne bazény Grutas de Tolantongo v mexickom Hidalgo - Zaujímavé novinky ZN.SK

Unikátne bazény Grutas de Tolantongo v mexickom Hidalgo

Grutas de Tolantongo sú prírodné jacuzzi, jazierka s vodopádmi, terasami, schodíkmi a skrátka množstvom prvkov, pre ktoré toto miesto považujete ako zo sna. Niečo také vás jednoducho musí nadchnúť. Tvorcovia tohto miesta využili silu prírody a členitosť kamenného travertínového svahu z ktorého je momentálne výnimočná a atraktívna atrakcia.

Grutas de Tolantongo

Grutas de Tolantongo

Areál Grutas de Tolantongo je tvorený spa rezortom, bazénmi aj ďalšími prírodnými, či športovými miestami. Nachádza sa v mexikom Hidalgu. To najlákavejšie na celom areáli je však práve sústava bazénov a vodopádov. Celkovo ide o 45 rôznych bazénov a nádrží s prírodnou horúcou vodou, ktorej teplota sa pohybuje okolo 35°C. Kúpanie na tomto mieste je zážitkom. Vzhľadom na vzdialenosť je to pre Slovákov skôr ukážka snov, ktoré však môžu byť stále inšpiráciou pre vybudovanie niečoho podobného u nás.


Spolupráca techniky, architektúry a prírody ako v Pamukkale

Nie je to prvý krát, kedy človek využil svah pokrytý vápenatou usadeninou a minerálmi a vybudoval v ňom bazény, ktoré po čase pretvorila príroda podľa seba. Podobné miesto sa nachádza aj v tureckom Pamukkale. Tam pôvodné slávne biele prírodné jazierka využívali turisti na kúpanie, avšak bolo nutné urobiť viac pre ich záchranu, ako len obmedziť používanie krémov a zamedzeniu znečistenia. Minerálna voda sa naviedla na opačnú stranu, kde sa vybudovali betónové bazény. Za pár rokov ich pokryla vrstva usadeniny a dnes vyzerajú ako dielo prírody. Práve to je systém spolupráce techniky, architektúry a prírody, aký využili aj v spomínanom prípade v Mexiku.

5/5 - (1 vote)
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.