Autobusová stanica Mlynské Nivy sa dočasne sťahuje: Čo prinesie nová?

Autobusová stanica Mlynské Nivy sa dočasne sťahuje: Čo prinesie nová?

Bratislavská autobusová stanica mlynské Nivy už čoskoro zatvorí svoje pomyselné brány. Plocha, na ktorej sa nachádza charakteristická budova pripomínajúca prízemné priestory letiska, s prechodmi a nástupiskami, typicky zahalenými cigaretovým dymom, hoci fajčenie je na tomto mieste zakázané, už onedlho skončí. Nová stanica vzniká oproti cez cestu v priestoroch na ulici Bottova.

Stanica Nivy HB Reavis

Počas troch rokoch tak bude v prevádzke provizórna autobusová stanica, ktorá tak aspoň nijakým spôsobom nezmení zaužívané trasy a prípojné spoje mestskej hromadnej dopravy pre dochádzajúcich. Dočasná stanica zachová aj kapacity a technicky má byť zabezpečené plnohodnotné fungovanie značenia, orientácie, aj rozpisov spojov. Súčasťou bude oddychová, stravovacia zóna, ako aj pripojenie na internet cez WIFI. Sľubujú však aj bezplatné toalety, cykloparkovanie a prebaľovací pult.

Sťahovanie prebehne počas začiatku októbra v nočných hodinách. Po dostavbe sa staničné priestory vrátia na pôvodné miesto. Verme, že nová autobusová stanica, ktorej výstavba už na niektorých miestach začala, prinesie moderné a čisté priestory s konečne dýchateľným vzduchom.

Nová stanica Nivy nahradí starú stanicu

Výstavba novej budovy projektu Stanica Nivy bude prebiehať v priestoroch súčasnej stanice. Jej vzhľad sa celkom zmení. Prebieha totiž v rámci celkovej prestavby širšieho okolia, kde vzniká rozsiahla plocha, moderne vybavená a dimenzovaná pre obchodné využitie, kancelárske priestory so snahou o čo najlepšie dopravné riešenia. Súčasťou je preto vytvorenie novej stanice, ktorá by mala byť pýchou Bratislavy. Hoci skôr, ako mala byť už dávno pýchou stanica železničná.

Nová stanica bude projektom medzinárodnej autobusovej stanice a multifunkčným objektom s mimoriadne bohatým zastúpením zelene. Projekt totiž počíta so živou zelenou strechou. Staviteľom je HB Reavis, ktorý je autorom viacerých projektov v hlavnom meste..

Projekt bližšie prezentuje aj stránka novej stanice: http://www.stanicanivy.sk/

V heslách projekt charakterizuje niekoľko spojení ako: Obchody 70 000 m2, Kancelárie 30 000 m2, Freshmarket 3 000 m2, Autobusová stanica 30 000 m2, 55 000 Odhadovaná denná návštevnosť a 2 150 Parkovacích miest

Foto: HB Reavis, https://hbreavis.com/sk/projekty/stanica-nivy/

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.