ZN.SK
Strieborné šperky a prstene

Ako vyčistiť strieborné šperky a iné striebro rýchlo a lacno

Ako vyčistiť striebro? Strieborné šperky, drobné striebro, sony a gombíky môžu zoxidovať a sčernať. Ako sa jednoducho zbaviť tejto reakcie a vrátiť striebru pôvodný krásny lesk a farbu?

Iste sa nájde mnoho z nás, kto má doma zájdené a začernené šperky. Vyčistiť ich a prinavrátiť im ich lesk a čistotu môžeme buď doma alebo ich môžeme zaniesť do zlatníctva, kde sa nám o ne postarajú profesionáli. Ak však chceme čo to ušetriť, šperky môžeme vyčistiť aj doma rýchlo, jednoducho a lacno. Tento jednoduchý spôsob nie je určený len na strieborné šperky, ale môžeme ním pokojne vyčistiť aj strieborné príbory, mištičky, púdrenky,…

Strieborné šperky a prstene

Ako na to?

Ako prvé urobíme to, že šperk umyjeme vlažnou alebo teplou vodou a mydlom. Aby sme riadne šperk vyčistili a dostali sme sa až do záhybov, budeme potrebovať starú zubnú kefku. Potom si zoberieme misku z hocakého materiálu(okrem kovu) a potiahneme alobal po jej celom vnútrajšku.

Následne, do misky vystlanej alobalom, nalejeme teplú vodu, pridáme kávovú lyžičku soli a polovicu kávovej lyžičky jedlej sódy. Takéto množstvo týchto dvoch prísad sa používa na 2 dcl vody. Všetky tieto prísady vo vode riadne zamiešame, aby sa kuchynská soľ i jedlá sóda úplne rozpustili. Následne ponoríme daný šperk do roztoku tak, aby sa dotýkal alobalu a necháme ho tam niekoľko hodín. Docielime to, že čierny povlak zo striebra vyjde na povrch alobalu. Následne šperk z vody vyberieme a znovu umyjeme teplou vodou a mydlom.  Pre ešte lepší účinok môžeme natrhať kúsky alobalu do misky.

Ak je striebro veľmi znečistené, môže sa stať, že pocítime slabý zápach skazených vajec. Žiaden strach, spôsobil ho iba sirovodík.

Postup čistenia striebra

  1. Šperk umyjeme teplou vodou a mydlom.
  2. Zoberieme si misku a vystelieme ju alobalom.
  3. Do misky nalejeme teplú vodu.
  4. Pridáme kávovú lyžičku kuchynskej soli a polovicu kávovej lyžičky jedlej sódy.
  5. Do roztoku ponoríme na niekoľko hodín šperk.
  6. Po vybratí opäť umyjeme šperk teplou vodou a mydlom.

(tento postup platí len pre strieborné šperky, nie bižutériu)

Šetrný a úsporný spôsob údržby

Tento spôsob domáceho čistenia strieborných šperkov je veľmi šetrný k životnému prostrediu, pretože používame len výlučne bežné domáce prostriedky, zatiaľ čo pri profesionálnom čistení sa používajú rôzne veľmi agresívne látky škodlivé nášmu organizmu a v rámci odpadového hospodárstvo nikdy nedokáže nikto zaručiť, že sa nám neskôr nevráti v podobe plodín z kontaminovanej pôdy. Najviac vo firmách často dochádza k hrubému obrusovaniu čiernych nánosoch na šperkoch, v tomto prípade strieborných šperkoch, čím sa znižuje jeho hodnota.

V oblasti drahých kovov totiž hrá dôležitú rolu aj strata pár desatín alebo stotín váhy. Navyše pri hrubom obrusovaní dochádza k poškodzovaniu pôvodného spracovania šperku.

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu