ZN.SK
Viedenský valčík

Ako sa tancuje valčík (ukážka)? Kedy vznikol a s čím sa spája?

Valčík, jeden z najzákladnejších tancov na svadbách a spoločenských akciách, v ktorých neprevláda „tuc-duc-duc-duc“ rytmus modernej hudby…

Valčík, jeden z najzákladnejších tancov na svadbách a spoločenských akciách, v ktorých neprevláda „tuc-duc-duc-duc“ rytmus modernej hudby. Dal by sa nazvať aj rakúskym kultúrnym dedičstvom. Keďže vznikol za Rakúsko-Uhorska, pochopiteľne má svoju tradíciu a obľúbenosť aj u nás.

Viedenský valčík

Valčík a jeho história

Vznikol totiž práve v Rakúsku počas 18. storočia ako vylepšená verzia pôvodne ľudového tanca „Ländler“. Jeho postupný prerod do elegantnejšej podoby sa stal populárny vo Viedni a postupne smeroval aj ďalej od hlavného mesta.

Svoj podiel mal na jeho popularite aj skladateľ Johann Strauss a jeho syn. Ich hudba, vrátane valčíkov ako „Na krásnom modrom Dunaji“ a „Tisíc a jedna noc“, prispeli k obrovskej popularite tohto tanca po celom svete. A nie je nič lepšie pre tanec, ak je k nemu skomponovaná hudba. Ba čo viac, mimoriadne úspešná. Tanec slávny pre gráciou, rýchle kroky a otočky, zostáva populárny. Ako považovaný za jeden z najkrajších tancov s úrovňou a vážnosťou, má svoje „postavenie“ medzi tancami na honosných plesoch, spoločenských akciách a svadbách.

Valčík je tiež súčasťou mnohých klasických baletov a divadelných predstavení. Od svojho vzniku valčík prešiel niekoľkými úpravami a zdokonaleniami zo strany profesionálnych tanečníkov. Stále však možno tento tanec považovať za elegantný symbol ladnosti a grácie medzi tancami.

Video ukážky krokov a tanca

Na internete existuje viacero spôsobov, akými sa možno oboznámiť s krokmi. Ideálne sú práve videá:

Mirka Kosorínová pripomína, že valčík je najzákladnejší a najdôležitejší tanec

Viedenský valčík v ďalšom videu

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu