ZN.SK
Lietadlo a letecká doprava

Aké je letieť v celom veľkom lietadle ako jediný pasažier?

Príležitosti, ktoré umožnia jednému, či dvom ľuďom ako jediným pasažierom letieť na diaľkovej, či vnútroštátnej linke, sú vzácne. Skôr ide o prípady…

Mladej Číňanke sa podarilo počas aktuálnym osláv príchodu čínskeho nového roka letieť v celom dopravnom lietadle samej, jedinej, ktorá bola pri zmenách odletových časov prítomná na letisku v daný čas. Užívala si tak let ako jediná pasažierka počas klasickej pravidelnej, hoci v tej chvíli skôr nepravidelnej linky a svojimi fotografiami sa pochválila na sociálnej sieti. Označili ju za najšťastnejšiu ženu na svete. Podobný pocit však môžete zažiť napríklad, ak ste obeťou škriatkov v systémoch, alebo pracujete v cestovnom ruchu.

Lietadlo a letecká doprava

Sám v lietadle medzi pasažiermi aj u nás

Príležitosti, ktoré umožnia jednému, či dvom ľuďom ako jediným pasažierom letieť na diaľkovej, či vnútroštátnej linke, sú vzácne. Skôr ide o prípady, kedy sa tak ako v čínskom prípade, nasačkuje niekoľko lietadiel na príbuzné lety a daný človek má extra šťastie. Mimo pravidelné linky je taktiež vzácna šanca napríklad na konci letnej sezóny, kedy po dovolenkárov z posledného turnusu v zahraničnej destinácii vyráža posledné lietadlo, ale keďže nemá do cieľovej destinácie koho dopraviť, vyráža prázdne s personálom pripraveným na ľudí privážaných domov na Slovensko. Takéto linky však využívajú v kráľovskej atmosfére viac menej len zamestnanci cestovného ruchu, zahraniční delegáti, ktorých si cestovné kancelárie môžu prepravovať cez linky iných CK napríklad na zimnú sezónu, ktorá začne s určitým odstupom, alebo nimi cestujú letušky na iné spojenia.

Občas sa takéto lietadlo podarí aj nezamestnancom v cestovnom ruchu, napríklad ak sú vytrvalí, absolútnou zhodou okolností sa poinformujú na všetkých možných frontoch a v danej chvíli náhodou sú na letisku, odkiaľ lietadlo štartuje. Kúpiť si takúto letenku je šťastím, no čaká vás lietadlo len pre vás. Čo je následne výsledkom?

Čo by znamenalo mať lietadlo len pre seba?

Letušky a stewardi majú uvoľnenú atmosféru, ale netreba si predstavovať nič zvláštne. Majú menej stresu. Bola by hlúposť, aby jediný pasažier pútal pozornosť nevhodným správaním, takže aj vás niečo také prinúti správať sa slušne a priateľsky. Toaleta je len pre vás. Zdržať sa tam môžete v podstate bez vyklopkávania zástupu čakateľov. Horšie však máte toaletu opustiť a strachovať sa o toho, čo príde po vás. Ten druhý totiž vie stopercentne, kto bol prvým. Nemáte sa kde skryť. Za to máte príležitosť na ochutnávku nie len jedného menu, pri chudobnejších linkách vám nemusia ponúknuť nič extra. Rátať musíte s tým, že pri vzlietnutí a prílete musíte sedieť na svojom originálnom mieste podľa letového poriadku a počas letu samotného si už môžete vybrať miesto akékoľvek. Len nie to celkom vpredu. Hoci aj také sa môže stať, ak nemáte skryté úmysly.
To, čo je na tomto zážitku najzábavnejšie, sú rozhovory s personálom, pocit veľkého šťastia, že sa niečo také podarilo a tiež záver takejto cesty. Tie pohľady na zahraničnom letisku, keď dorazí veľká plošina, celý veľký autobus, alebo dokonca dva autobusy. Vodič dostane pokyn, aby dorazil k lietadlu, nedostane údaj o počte pasažierov. Keď na vás vodič obrovského autobusu pozerá a čaká ďalších, len mávnete rukou so slovami „I am alone, that’s all…“ uverí, až keď personál dá pokyn tomu v reflexnej veste a ten zas vodičovi. „Yes, that’s all, one person!“.
A prečo vám vodič transferového letiskového autobusu nebude veriť, keď vyhlásite že ste jediný? Už sa totiž takí našli, veľmi rýchli, ktorí využili čas zdržania pri poslednej spoločnej fotografii ľudí blokujúcich uličku, zahlásili niečo podobné a… V Európskej únii by sa to stať nemohlo aj vďaka komunikácii obsluhy letiska.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu