Urinoterapia: význam a liečba pomocou vlastného moču - Zaujímavé novinky ZN.SK

Urinoterapia: význam a liečba pomocou vlastného moču

Málokto vie, že urinoterapia, čiže liečba vlastným močom, je jednou z najstarších alternatívnych terapií. Kvality moču poznali už pred tisíckami rokov. Spomínala sa už v starých indických textoch. Moč, nazývaný aj božský nektár alebo Shivova voda, bol liekom na choroby a starobu. Pre mnohých nepredstaviteľný typ liečby má antibakteriálne, antimykotické, antivírusové a protinádorové účinky. Lieči organizmus ako celok.

Urinoterapia a cikajuci chlapec

 

Z čoho sa moč skladá?

Moč sa skladá asi z 200 zložiek, z ktorých najväčší význam pre liečebné účinky majú aminokyseliny, hormóny a enzýmy. Je tvorený z krvnej plazmy a má podobné zloženie ako ona. Keďže moč vzniká z krvi, nemôže byť jedovatý ani škodlivý pre náš organizmus. Keby bol skutočne jedovatý, otrávil a zíssssssssssssssssssssssssssssssssssssby nás už pri tom, ako sa vylučuje v ľadvinách a zhromažďuje v močovom mechúre. Výnimkou sú určité stavy organizmu, kedy sa v moči hromadia škodlivé látky, ktoré pri spätnom zavedení do tela môžu spôsobiť nepriaznivé reakcie ako napríklad vyrážky. Tieto reakcie však nesignalizujú otravu, ale očistný proces tela zaneseného jedmi a škodlivinami.
Denné množstvo moču vychádza asi na 1,5 litra a obsahuje 95% vody.

Fungovanie urinoterapie

Moč sa vo všeobecnosti považuje za nepotrebný či dokonca škodlivý odpad z ľudského organizmu. Táto predstava má však ďaleko od pravdy. S močom sa vylučuje množstvo liečivých látok, ktoré produkuje naše telo prostredníctvom žliaz s vnútorným vylučovaním a ktoré slúžia na udržanie vnútornej rovnováhy. Časť týchto látok (rôzne hormóny a protilátky) sa zužitkuje v tele, veľká časť sa však vyplavuje z tela von práve močom. Tieto látky dávajú moču horkú príchuť, charakteristický zápach a farbu. Keď človek vypije svoj vlastný moč, hormóny a protilátky sa cez sliznicu žalúdka a čriev dostávajú do krvi a následne do celého tela. Protilátky obsiahnuté v moči tak opäť posilňujú prirodzenú biologickú ochranu tela. Vďaka hormónom a enzýmom sa telo očisťuje, zlepšuje sa vylučovanie a trávenie. Ako je známe moč je dôležitý aj pri diagnostikovaní chorôb, keďže je presným odrazom toho, v akom stave je organizmus.

Na vnútorné aj vonkajšie použitie

Existujú 3 spôsoby aplikácie moču:
1) vnútorné použitie od 1 pohára (2 dcl) denne až po všetok moč vylúčený behom ozdravného procesu hladovania,
2) vonkajšie použitie moču,
3) klystír s použitím moču (priaznivo pôsobí na hrubé črevo)

Pri vnútornom použití moču sa používa „stredná časť“ prvého ranného moču (v počiatočnom pramienku je prebytok žlči, v poslednom už nie sú liečivé látky). Počas pôstu sa používa moč v priebehu celého dňa. Dôležité je prijímať dostatok tekutín (najlepšie čistej vody), vyhýbať sa presolenej a korenenej strave, nadbytku bielkovín a živočíšnym potravinám. Moč možno prijímať pri liečbe určitej choroby, alebo ako súčasť celkového ozdravenia organizmu. Je liekom napr. pri očných, ženských, infekčných alebo pľúcnych ochoreniach.

Pri vonkajšom použití sa moč používa na liečenie rán, uštipnutí hmyzom, opuchliny, infekcie, plesne, zápaly očí alebo uší. Používa sa odstáty moč (min. 36 hodín, pretože čím je moč starší, tým viac amoniaku sa z neho uvoľní a ľahšie sa vstrebáva do kože), ktorý sa natiera na kožu, alebo prikladá vo forme obkladov.
Vlastný moč je najlepším dezinfekčným prostriedkom, ktorý naše telo ponúka.

Doteraz nebolo zistené, že pri urinoterapii nastali zdravotné ťažkosti. Stačí sa len zbaviť predsudkov a získať odvahu. Liečba močom sa môže použiť aj ako doplnková liečebná metóda. Často pomáha v situáciách, keď klasická medicína zlyháva. Znie to síce celé zvláštne, ale tradícia tejto metódy je veľmi silná, hoci pre charakter tekutiny sa o nej hovorí menej.

4.4/5 - (5 votes)

Lucia Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.