Vykurovanie domácností: Záujem o tepelné čerpadlá prudko rastie

Vykurovanie domácností: Záujem o tepelné čerpadlá prudko rastie

Trh s tepelnými čerpadlami v Európe rastie od roku 2012, v minulom roku dokonca došlo k prudkému nárastu záujmu o tento zdroj tepla tak, že domácnosti obmedzené na pohybe venovali viac pozornosti modernizácii či opravám svojich nehnuteľností. Slovensko v tomto prípade pravdepodobne nebude výnimkou, hoci oficiálne dáta o predajoch nie sú stále známe, tuzemské domácnosti však dlhodobo patria medzi tých najviac “hladných” po tepelných čerpadlách a nie je dôvod predpokladať, že v roku 2020 to bolo inak.

Domácnosti na Slovensku v uplynulých rokoch doháňali “náskok”, ktorý krajiny západnej Európy získali vďaka tomu, že si tepelné čerpadlá začali osvojovať už v 70. rokoch minulého storočia. Podľa najaktuálnejších údajov, dopyt po tepelných čerpadlách na Slovensku je druhá najvyššia v Európe, to keď s medziročným rastom 46,7 % zaostáva iba za Litvou s nárastom dopytu o 73,5 %.

Medziročný vývoj počtu predaných kusov tepelných čerpadiel (normované na 100 domácností) Tepelné čerpadlá

Zdroj: www.ehpa.org, dáta k roku 2018

Podľa Európskej asociácie pre tepelné čerpadlá, najviac požadovaným typom tepelných čerpadiel na Slovensku sú jednotky vzduch/voda nasledované jednotkami zem/voda. Dôvody pre obstaranie týchto typov tepelných čerpadiel sú:

  • Nižšie prevádzkové náklady v porovnaní s tepelnými čerpadlami vzduch/vzduch. Tepelné čerpadlá zem/voda sú dokonca najúspornejším typom čerpadiel vôbec.
  • Schopnosť dodávať okrem tepla aj teplú vodu.
  • Schopnosť dodávať dostatok tepla aj nehnuteľnostiam s vyšším počtom miestností.
  • Schopnosť fungovať spoľahlivo, tj. dodávať dostatok lacného tepla a teplej vody, aj pri vonkajších teplotách okolo -25 °C, kedy už tepelné čerpadlá vzduch/vzduch nemusia stačiť a treba prikurovať elektrokotlom.

Tepelné čerpadlá

Univerzálne vhodný typ tepelných čerpadiel však neexistuje. Zároveň, veľké rozdiely sú aj medzi jednotlivými produktami v rámci jedného typu, preto je treba konzultovať prípadný záujem o obstaranie tepelného čerpadla s predajcom, ktorý má dostatočne širokú ponuku na to, aby vám bol schopný odporučiť objektívne vhodné čerpadlo pre vašu nehnuteľnosť. V počiatočnej fáze výberu vám však môže napovedať napr. tento internetový sprievodca výberom tepelného čerpadla.

Zdroj obrázku: klikkipetra / Shutterstock.com


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.