Slovenský Black Friday je odlišný od toho amerického

Slovenský Black Friday je odlišný od toho amerického

História si pamätá dva Black Friday, resp. Čierne piatky. Tým prvým bol piatok, keď skrachovala burza v New Yorku, čo odštartovalo obrovskú finančnú krízu, ktorá bola jednou z príčin prvej svetovej vojny. Našťastie, dnes je oveľa častejšie skloňovaný Black Friday z pohľadu nakupovania a výrazných zliav, ktoré poskytujú obchodníci svojim zákazníkom. Slovenský Black Friday sa však od toho amerického líši hneď z viacerých dôvodov.

Black Friday

Slovenský verzus americký Black Friday

Súčasný Black Friday Slovensko predstavuje niečo podstatne odlišné než pôvodný Black Friday v USA. Tento pojem vznikol ešte niekedy v sedemdesiatych rokoch 20. storočia a prišli s ním dopravné úrady v americkom meste Philadelphia. V piatok po Dni vďakyvzdania, ktorý v USA pripadá na november, totiž väčšina zamestnancov dostala v práci voľno, ktoré využili na predvianočné nákupy. Obchodníci reagovali zľavami, aby sa ešte pred Vianocami zbavili prebytočného tovaru. Z tohto dôvodu však kolabovala doprava. Black Friday na Slovensku sa striktne nespája s americkým Dňom vďakyvzdania, pretože obchodníci uplatňujú takéto akcie počas celého roka. A taktiež sa našťastie nespája s davovým šialenstvom ani extrémnymi dopravnými zápchami.

Prečo je to na Slovensku iné?

Slovenská mentalita je od tej americkej stále vzdialená, a aj keď u nás niekedy nájdeme príznaky davového šialenstva či zápch pri obchodných centrách v predvianočnom čase, stále sme výrazne vzdialení od reality v USA. Navyše, obchodníci na Slovensku sa s Black Friday neviažu len na predvianočné obdobie. Sú schopní prísť s výpredajom kedykoľvek počas roka a predĺžiť ho aj na viac dní.

Letí najmä elektronika

Ak by sme sa pozreli na čísla predajcov o tom, aké produkty počas Black Friday najviac letia, tak pomyselné prvenstvo by mala elektronika. Počas tohto výpredaja medzi ľuďmi letí predaj zlacnených televízorov, notebookov či tabletov. A súčasným trendom je aj to, že Black Friday a konkrétne predaj zlacnenej elektroniky sa z klasických obchodov presúva na e-shopy, čo je výhodnejšie pre všetky zúčastnené strany.

Zdroj obrázka: Click and Photo / Shutterstock.com


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.