ZN.SK
Nepozornosť u detí

Nepozornosť u detí: Ako ju rozpoznať a ako s ňou pracovať?

Nepozornosť sa prejavuje rôznymi spôsobmi a môže byť základom mnohých problémov. Tu sú niektoré z najbežnejších príznakov, pri ktorých…

Nepozornosť u detí je bežným a často nezaznamenaným problémom, ktorý ovplyvňuje učenie a správanie detí v škole aj doma. Mnohé deti sa ľahšie rozptýlia a majú problémy so sústredením, čo je normálna súčasť vývoja. Spozornieť by ste mali vtedy, ak nepozornosť a nedostatočná koncentrácia pretrvávajú a sťažujú dieťaťu plnenie bežných úloh.

Nepozornosť u detí

Trpí vaše dieťa nepozornosťou?

Nepozornosť sa prejavuje rôznymi spôsobmi a môže byť základom mnohých problémov. Tu sú niektoré z najbežnejších príznakov, pri ktorých by ste mali zbystriť pozornosť:

  • Nedostatočná sústredenosť: Deti, ktoré majú problém s nepozornosťou sa často ťažko sústredia na úlohy, hry alebo učebné aktivity. V dôsledku toho sa môžu objaviť aj zhoršené výkony v škole.
  • Ľahká rozptýlenosť: Aj najmenšie rušivé faktory môžu vyvolať záujem dieťaťa a odviesť ho od sústredenej činnosti. Pomerne bežným javom je, že dieťa trpiace nepozornosťou má často tendenciu nedokončiť začaté úlohy a skôr sa začne venovať iným aktivitám.
  • Strata vecí: Deti môžu často strácať hračky, školské potreby a iné dôležité veci, pretože nemajú dostatočnú pozornosť na organizáciu svojich vecí.
  • Vnímanie pokynov: Častým príznakom upozorňujúcim na nepozornosť u detí býva aj problém s počúvaním, porozumením a splnením pokynov, čo sa môže prejaviť v školskom, ale aj domácom prostredí.

Za nepozornosť môže genetika aj nesprávna výchova

Nepozornosť u detí môže mať rôzne príčiny, ktoré sú často kombináciou genetických, biologických a spoločenských faktorov.

Jedným z faktorov je práve genetika, čo súvisí so zdravotným stavom rodičov, spôsobom ich života, konzumáciou rôznych liekov, návykových látok či s užívaním alkoholu. Zároveň platí, že deti s rodinnou anamnézou tejto poruchy majú väčšie riziko jej prejavenia.

„Hyperaktivita, impulzivita môžu byť dané aj nesprávnym výchovným štýlom rodičov. Spomeniem časté striedanie prostredí, mnohohodinový každodenný pobyt s deťmi v nákupných centrách, striedanie opatrujúcich osôb s rôznymi požiadavkami a nejednotnými výchovnými postupmi, stresové prostredie,“ objasňuje detská psychiatrička MUDr. Terézia Rosenbergerová. „Určite by som spomenula aj presýtenie materiálnymi potrebami, množstvo hračiek, s ktorými sa dieťa nakoniec nehrá, iba ich rozhadzuje a jeho činnosť je viac deštruktívna. Taktiež je potrebné spomenúť aj vzory správania sa rodičov či spôsob života rodiny.“

Hyperaktivita a problémy s koncentráciou môžu byť taktiež súčasťou aj iných porúch učenia, ako sú dyslexia či dysgrafia.

Kľúčový je prístup rodiča, strava aj dopĺňanie vitamínov

Pri poruchách pozornosti, hyperaktivite a impulzivite je dôležitý najmä prístup rodiča k dieťaťu. Kľúčová je nielen komunikácia a porozumenie, ale aj dodržiavanie režimu a správnych stravovacích návykov.

To čo pomáha je jednotný režim, pravidelnosť, nezaplavovanie podnetmi, dodržiavanie pravidiel. Ak hovoríme o strave, odporúča sa vylúčenie farbených jedál, umelých dochucovadiel a veľkého množstva sladkostí,“ vysvetľuje detská psychiatrička. Deti by sa mali vyhýbať aj rôznym nekvalitným sladeným nápojom. „Strava by mala byť pravidelná, čo najjednoduchšia, mala by obsahovať vitamíny a základné prvky potrebné pre zdravý vývin dieťaťa.“

Dôležitú úlohu zohrávajú aj vitamíny, niektoré z nich dieťa získava zo stravy, iné je potrebné dopĺňať. „Najčastejšie hovoríme o potrebe dodania Omega3 nenasýtených mastných kyselín, tie sa podieľajú na cirkulácii krvi a zásobovaní mozgu kyslíkom, prenose vzruchu, ovplyvňujú rast axónov a majú aj protizápalové účinky,“ uvádza výhody MUDr. Rosenbergerová, ktorá zároveň dodáva, že pre deti trpiace hyperaktivitou, impulzivitou a poruchou pozornosti môžu byť prínosné aj výživové doplnky, ktoré sú kombináciou horčíka, zinku a omega3.

Spozorovanie

Ak ste u Vašej ratolesti spozorovali prejavy nepozornosti, ťažšie sústredenie, či problémy s počúvaním, porozumením a plnením povinností nápomocný môže byť aj výživový doplnok ESPRICO vo forme žuvacích tabliet s pomarančovou príchuťou, omega-3, omega-6 mastnými kyselinami a pupalkovým olejom.

Esprico pozornosť detí

Výživový doplnok obsahuje aj zinok, ktorý prispieva ku koncentrácii a odolnosti voči stresu, ale aj horčík, ktorý je dôležitý pre správnu funkciu psychiky a vďaka tomu je nápomocný pri problémoch s koncentráciou „Všetky látky sa podieľajú na dozrievaní nervovej sústavy, lepšom zásobovaní mozgu krvou, dodávajú viac živín, magnézium navyše mierne seduje, teda tlmí nežiaducu aktivitu a hyperkinetické prejavy,“ dodáva detská psychiatrička.

Výživový doplnok ESPRICO neobsahuje glutén, laktózu ani konzervačné látky. Produkt je voľne dostupný v lekárňach a je vhodný pre deti od 5 rokov, ale aj pre dospelých. Odporúčané dávkovanie: dvakrát denne 2 kapsuly počas jedla alebo po jedle. Obsah kapsúl je možné vytlačiť a primiešať do jedla.

(BOTC)

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu