ZN.SK
Traktor Ferguson TE20

Ferguson, britský výrobca úspešných traktorov a jeho história

Ferguson TE20 je jeden z najznámejších traktorov vyrábaných na britských ostrovoch. Známy výrobca traktorov vyrobil viac ako pol…

Zľavy na wellness pobyty

Ferguson TE20 je jeden z najznámejších traktorov vyrábaných na britských ostrovoch. Známy výrobca traktorov vyrobil viac ako pol milióna kúskov, pričom väčšina putovala do kontinentálnej Európy a do vzdialenejších miest britského impéria.

Ferguson traktor

Traktor Ferguson, zdroj: annatefka.com

História značky Ferguson

Traktor vyrábaný od roku 1946 až do roku 1956 nadviazal na vlastné patenty a vývoj začínajúci už v roku 1916. Počas vojny sa Fergusson venoval vývoju nástrojov a využiteľnosti jeho traktora na prototype. V roku 1939 sa začala výroba predchádzajúceho modelu vo fabrikách amerického Fordu v Detroite v počte približne 300 000 kusov. Ibaže Ford nakoniec zrušil dohodu, ktorá počítala s pokračovaním výroby v Európe, vo Fordovej fabrike v britskom Essexe.

Aj preto sa Harry Fergusson dohodol so spoločnosťou Standard Motor Company Limited a legendárne traktory nakoniec vznikali u nich. Ich výrobné haly donedávna využívala armáda na výrobu leteckých motorov, no teraz boli prázdne. Spoločne vyvinuli nový motor, štvorvalec s výkonom 23,9 koní, ktorý neskôr používali aj pri výrobe automobilu Standard Vanguard. Keď v roku 1951 vyvinuli aj dieslovú verziu pre traktor TE-F20, aj ten sa neskôr objavil v osobných automobiloch Vanguard II. série. Keď v roku 1953 Ferguson zlúčil svoje firmy pod názov Massey-Harris, všetky traktory odvtedy niesli štítok Massey-Harris-Fergusson s výrazným M a F.

S využitím všetkých patentov a aktuálnych vylepšení sa aj vďaka tomuto modelu stal Harry Fergusson uznávaným priekopníkom vo vývoji a vylepšovaní poľnohospodárskej techniky. Traktor v Austrálii a na Novom Zélande nazývali ako Ferguson 28. Zaujímavosťou je, že tento traktor mal viacero variácií, ktoré sa najčastejšie odlišovali motorom, alebo výbavou. Rozdielnosť bola napríklad vo svetlách, ich umiestnení, ba dokonca sa pre bahnité terény využívala aj pásová verzia s menšou treťou nápravou umiestnenou v strede podvozku, slúžiacou skôr na kotvenie pásov. Náhradou za tento model bol od roku 1955 v USA model Massey Ferguson 35, ktorý v Británii začali vyrábať o rok neskôr.

Traktor Ferguson TE20

Ferguson TE20

Traktor Ferguson TE20 je vybavený motorom, ktorý tiež nazývajú kontinentálny. Iný motor totiž dodávali do modelov vyvážaných do Indie, Nového Zélandu a do iných končín sveta. Jeho rodiskom bolo Coventry v Anglicku a celkovo vyrobili 172 185 kusov. Spotreba paliva sa pohybovala okolo 8,6 litra na hodinu práce, pričom nádrž má kapacitu necelých 38 litrov. Štandardná farba karosérie je elegantná sivá a z diaľky sa tento model ani nepodobá na traktor, ale skôr športové vozidlo, prípadne osobné vozidlo. Model bol vyrábaný v priebehu rokov 1946 až 1956.

Na Slovensku: Model Ferguson TE20 sa nachádza aj v expozícii historických traktorov na Salaši Krajinka pri Ružomberku. Expozícia je voľne prístupná.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu