ZN.SK
televízna veža Ostankino, Moskva

Televízna veža Ostankino, najvyššia stavba Európy a 3x zážitok

Moskovská televízna veža Ostankino vie byť poriadne veľkým adrenalínovým zážitkom. Najvyššia stavba Európy s výškou 540 metrov sa nachádza v severnej…

Moskovská televízna veža Ostankino vie byť poriadne veľkým adrenalínovým zážitkom. Najvyššia stavba Európy s výškou 540 metrov sa nachádza v severnej časti Moskvy. V časoch jej výstavby, v rokoch 1967 až 1975 bola najvyššou budovou sveta. Po postavení kanadskej CN Tower prišla o svetové prvenstvo a dnes je aspoň štvrtou. Martin, ktorý vežu navštívil niekoľko krát, hovorí hneď o niekoľkých zážitkoch.

televízna veža Ostankino, Moskva

3x zážitky na televíznej veži Ostankino

1. Výťah a tlak

Zažiť ultra rýchly výťah znamená pocítiť zmeny tlaku viac, než je pre človeka prirodzené. To platí aj pri Ostankino. Vyhliadková plošina sa tu nachádza vo výške 337 metrov. Z prízemia vyráža moderný výťah s tak precízne hladkou cestou, že jediné známky rýchlej jazdy cíti návštevník pri štarte a pristávaní. Už na začiatku sa pripravte na nutnosť prehĺtať, inak hrozí problém s ušami. Žuvačka pomáha, prípadne nápoj a opakované prehĺtanie.

Cesta trvá pár sekúnd… podľa Martinových slov, „Raketa“.

2. Výhľad

Výhľad je zaujímavý, keďže sa môžete pozerať do poriadne veľkej diaľky, prípadne siahnuť po ďalekohľade a pozrieť si miesta, aké by ste za iných okolností ani nevideli. Z výšky viac ako tristo metrov metrov je už naozaj čo vidieť. Presklená vyhliadková plošina dovolí návštevníkom vidieť viac bez toho, aby s nimi zakymácal vietor.

televízna veža Ostankino, Moskva

foto: Vyhliadka na jednom z vyšších poschodí, autor: Martin

Nad týmto poschodím je kaviareň a nad kaviarňou otvorená vyhliadka s mrežami pre prípadných samovrahov a dobrodruhov. V Rusku práve o dobrodruhov núdzu nemajú. Avšak každý návštevník otvorenej vyhliadky má čo robiť, aby si udržal čiapku na hlave. V takejto výške si s vami robí vietor čo chce. Za predpokladu, že nemáte to najpokojnejšie počasie.

Vidieť odtiaľto aj najvyššie mrakodrapy Európy. Aj ten, na ktorom je ďalšia zaujímavá moskovská vyhliadka, vo výške 354 metrov s Moskvou ako na dlani. No pohľad z Ostankino je určite zaujímavejší.

3. Presklené dno

Vo svete je ich niekoľko, a predsa vždy vedia uchvátiť. Strach ľudí postaviť sa na hrubé sklo tu bude vždy. Hoci je sklo neporušené niekoľko rokov, človek má stále akýsi pocit, že povolí práve vtedy, keď na neho stúpite práve vy. Výhľad pod seba sa zdá byť tiež neuveriteľný… pri predstave toho voľného pádu bez jedinej prekážky…

televízna veža Ostankino, Moskva

foto: Viac ako tristo metrov pod nohami, autor: Martin

Ako sa sem dostať?

Využite dopravu metrom a vystúpte na zastávke Telecentr. Prístupná je do 20:30. Po nej môžete využiť zastávku VDNCH a ďalej 1,5 kilometra pešo. Architektonicky zaujímavá stavba je v noci osvetlená rôznymi farbami. Počas dňa je výrazným samostatne stojacim objektom na zelenom podklade. Ostankino je pre príjem televízneho signálu kľúčová pre celú Moskvu a okolie do vzdialenosti viac ako 100 kilometrov.

  • Informácie a fotografie z plošiny a vyhliadky: Martin
  • Nočná fotografia: fotobanka
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu