ZN.SK
tekvica

Tekvicový olej a jeho využitie v stravovaní a kuchyni: výroba aj účinky

Mnoho ľudí považuje tekvicu za zeleninu vhodnú na dekoráciu jesene alebo ako súčasť jedál. Avšak tekvicový olej lisovaný z jej semien je…

Mnoho ľudí považuje tekvicu za zeleninu vhodnú na dekoráciu jesene alebo ako súčasť jedál. Avšak tekvicový olej lisovaný z jej semien je oveľa zdravší a dokáže vyriešiť mnoho zdravotných komplikácií. Pozitívne vplýva na srdce, močové cesty alebo prostatu. Je zdrojom vitamínov a protizápalových látok.

tekvica

Výroba tekvicového oleja

Tekvicový olej je zdravá pochúťka, ktorá sa používa na dochutenie jedál. Zaujímavosťou je, že obľubu v jeho výrobe má Rakúsko, konkrétne oblasť Štajersko.  Olej vyrábajú počas celého roka a preto je vždy čerstvý.

Tekvicový olej sa vyrába z tekvicových semien zbavených šupiek. Farba oleja je tmavozelená až gaštanová. Na svetle sa farba oleja môže zdať do červena. Kým sa zo semien tekvice stane olej, musia prejsť náročným a dlhým procesom výroby.

Postup výroby

  • Tekvicové semená sa najprv opražia a tým sa získa typická chuť oleja
  • Po opražení sa dajú do mechanického lisu
  • Z 2,5 kg semien sa získa približne liter oleja.
  • Pri lisovaní za studena sa uchovávajú všetky potrebné vitamíny, minerály a výživné látky

Zloženie

Tekvicový olej je skvelý antioxidant, ktorý v sebe ukrýva mnoho vitamínov, minerálov, bielkovín, sacharidov a stopových prvkov. Nachádza sa v ňom napríklad draslík, sodík, železo, magnézium, selén a mangán. Taktiež obsahuje vitamíny A, B, C a K, omega 3 a 6 mastné kyseliny, karotén, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú.

Priaznivé účinky

  • Pôsobí protizápalovo
  • Ideálny ako prevencia pred vznikom cukrovky
  • Proti zápche
  • Dodáva kĺbom výživu
  • Posilňuje obranyschopnosť organizmu

Užívanie tekvicového oleja

Tekvicový olej je možné užívať nielen na vnútorné, ale aj na vonkajšie použitie. Používa sa ako prísada do jedál, ale možno ho konzumovať aj ráno a večer pre spaním. Odporúčaná je jedna polievková lyžica. Ideálny je aj pre deti, tehotné a dojčiace matky.

Využitie má aj v kozmetike vo forme pleťových alebo vlasových masiek. Aby boli účinky čo najlepšie, odporúča sa ho užívať pravidelne. Ak vám tekvicový olej nechutí, ale chcete ho užívať kvôli jeho liečivým účinkom, v obchodoch ho dostať aj vo forme kapsúl.

V predaji: Tekvicový olej v spojení so Štajerskom marketingovo ťaží. Štajerské oleje sú známe, ba dokonca môžu svoj pôvod používať v označení názvu výrobku. Takým príkladom je štajerský tekvicový olej oceňovanej značky Biopurus. Rôzny sortiment vychádzajúci prevažne z tekvicových olejov si pozrite na grizly.sk.

Mohlo by zaujímať tiež:


Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu