Tajomstvá a zaujímavosti kníh: V rukách nepriateľa (Kristína Brestenská)

Tajomstvá a zaujímavosti kníh: V rukách nepriateľa (Kristína Brestenská)

Štvrtá kniha mladej autorky Kristíny Brestenskej s názvom V rukách nepriateľa pokračuje v téme predošlých kníh. Historický román z obdobia stredovekých britských dejín, búrlivého politického aj spoločenského obdobia, ani tentoraz nenechali čitateľky bez povšimnutia. Meno autorky má už svoje renomé. Preto nemohla jej najnovšia kniha chýbať v našom seriáli Tajomstiev a zaujímavostí kníh.

V rukách nepriateľa

Čo zaujímavé sa nám podarilo o knihe zistiť a aké tajomstvá o knihe odhalila samotná autorka?

Tajomstvá a zaujímavosti knihy V rukách nepriateľa:

  • V rukách nepriateľa je štvrtým historickým románom Kristíny Brestenskej. Všetky diela po literárnom debute mali úspech už počas predpredaja, kedy bol o ne záujem skôr, než boli vytlačené.
  • Kniha bola na krátko nedostupná z dôvodu rýchlejšieho vypredania, než vydavateľ čakal.
  • V historickom žánri neuspeje hocikto. O historický román sa síce pokúša mnoho autorov, no úspešné sú u slovenských čitateliek zväčša osvedčené zahraničné autorky akými sú napríklad v súčasnosti Gaelen Foley, Sabrina Jeffries, Mary Baloghová a medzi nimi v portfóliu vydavateľstva Slovenský Spisovateľ, a.s. zo Slovenska Jana Pronská, ale tiež prekvapivo mladá Kristína Brestenská.

Autorka prezradila:

  • na samom začiatku vzniku románu V rukách nepriateľa stála túžba autorky napísať príbeh, ktorý sa odohráva na škótskom ostrove Skye.
  • pôvodný pracovný názov knihy bol „Proroctvo zelenej lady“, ktorý autorka na odporúčanie vydavateľstva napokon zmenila na „V rukách nepriateľa“.
  • legenda o Zelenej Lady, ktorá sa zjavovala a svojou tvárou zvestovala dobré alebo zlé proroctvo, sa viazala k jednému z hradov, ktorý patril klanu MacDonaldovcov (dnes už ten hrad neexistuje).
  • k hlavnej historickej zápletke autorku inšpirovala Bitka v Krvavom zálive, v ktorej bol Pán ostrovov porazený svojím nemanželským synom.
  • podľa povier klan MacLeodovcov z bitky utiekol po tom, čo bol zabitý ich vodca.
  • skutočný Pán ostrovov – Jon MacDonald nemal žiadne dieťa počaté v manželstve. Po porážke v bitke všetky jeho tituly a majetky zabral jeho nemanželský syn Angus. Postava hlavnej hrdinky Catriony je teda vymyslená, ale ktovie… možno sa to odohralo presne tak, ako to autorka napísala J
  • scéna opísaná v epilógu sa podľa dostupných informácií naozaj odohrala. V knihe je, samozrejme, prikrášlená o autorkinu fantáziu.

Knihy v predaji:  nakupujte knihy Kristíny Brestenskej na martinus.sk, pantarhei.sk, alebo na bux.sk. Sledujte náš seriál Tajomstvá kníh a dozviete sa ďalšie zaujímavosti o úspešných knižných dielach, ktoré ste možno ani len netušili.

Zaujímavé odkazy k autorke a ku knihe:

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.