Tajomstvá a zaujímavosti kníh: séria Na úteku od Michaly Ries

Tajomstvá a zaujímavosti kníh: séria Na úteku od Michaly Ries

Slovenská spisovateľka Michala Ries patrí do mladšej generácie autorov beletrie. Za posledné roky bodovala svojimi románmi, najmä debutovou sériou Na úteku, ktorú tvorí Na úteku (2020) a Na love (2021). Vďaka nim medzi slovenskými čitateľkami získala dobré meno a za úspešnú možno považovať aj ďalšiu jej tvorbu. Najmä román 24 dní do Vianoc, ktorý zaznamenal viacero úspechov a stal sa predvianočným hitom na ktorého druhú dotlač fanúšikovia aktuálne ešte pár dní musia počkať. Na úteku je však sériou, ktorá v mnohom zmenila život samotnej autorke a aj jej čitateľkám. A aj ona má svoje zaujímavosti a tajomstvá.

Michala Ries

Tajomstvá a zaujímavosti série Na úteku od Michaly Ries

Dnes sa vraciame k nášmu úspešnému seriálu Tajomstvá a zaujímavosti kníh, v ktorom vám už od roku 2018 prinášame pohľad na zákulisie známych knižných príbehov a pár ich tajomstiev. Čo zaujímavé sa viaže ku knižnej sérii Na úteku a možno ste to doteraz ani netušili? Pýtali sme sa priamo autorky.

 • Pôvodne príbeh nebol určený pre vydavateľstvo. Miška ho písala len kvôli odreagovaniu a zábave. Až pri posledných stranách jej napadlo, že by tento rukopis mohla ponúknuť na vydanie.
 • Na úteku sa až do poslednej chvíle pred odoslaním do vydavateľstva volala Krok do neznáma.
 • Rukopis ponúkla do troch vydavateľstiev – jedno ho odmietlo, jedno ho ani nestihlo prečítať a to tretie ho prijalo
 • Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ reagovalo skutočne rýchlo – už po piatich dňoch mali rukopis prečítaný a pozvali Mišku na osobné stretnutie.
 • Cestou na to stretnutie sa udiala ikonická udalosť s detským močom, ktorú Miška po príchode do vydavateľstva hneď zreferovala a veľa sa na tom nasmiali. Vo vydavku usúdili, že to musí ísť do knihy a tak sa táto scéna objavila v Na love, v časti, keď Júlia cestuje s Adamom a Lukášom autom domov z Bratislavy.

motorka ilustračná foto

 • Mená hlavných hrdinov pochádzajú z cintorína. Raz bola Miška zapáliť sviečky na hrobe svojich prastarých rodičov, Adama a Júlie, a povedala si, že sú to dokonalé mená pre hlavné postavy romantického príbehu, hoci vtedy nič nepísala ani neplánovala písať. A keď o niekoľko mesiacov neskôr začala, tak ich bez váhania použila.
 • Na úteku nemala byť dilógia, ale samostatný príbeh. Ako sa však prvá kniha chýlila ku koncu, Miška zistila, že ešte nie je čas a Júlia potrebuje dospieť, že to nemôže len tak ukončiť.
 • Miška má dvojročnú dcéru, ktorá sa volá Júlia. A obľúbený Lukáš dostal meno podľa jej manžela.
 • Informácie o motorkároch a kluboch čerpala od svojho manžela, ktorý tiež jazdí a nejaký čas bol aj členom nezávislého klubu.
 • V prvej kapitole Na úteku hrdinka strávi mesiac na Srí Lanke – autorka čerpala z vlastných spomienok na tento ostrov.
 • Mnoho priateľov a známych si myslelo, že séria Na úteku je autobiografická. Nie je.
 • Hlavný hrdina Adam má však viacero čŕt Miškinho manžela – mlčanlivosť, uzavretosť, lásku k motorkám, rád si „zdymí“ fajku. A fešák to je!

Knihy v predaji:  nakupujte knihy Michaly Ries na martinus.sk, pantarhei.sk, alebo na bux.sk. Sledujte náš seriál Tajomstvá a zaujímavosti kníh a dozviete sa ďalšie fakty o úspešných knižných dielach, ktoré ste možno ani len netušili.

Zaujímavé odkazy k autorke a ku knihe:

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.