ZN.SK
Michala Ries

Tajomstvá a zaujímavosti kníh: séria Na úteku od Michaly Ries

Slovenská spisovateľka Michala Ries patrí do mladšej generácie autorov beletrie. Za posledné roky bodovala svojimi románmi a sériou Na úteku

Slovenská spisovateľka Michala Ries patrí do mladšej generácie autorov beletrie. Za posledné roky bodovala svojimi románmi, najmä debutovou sériou Na úteku, ktorú tvorí Na úteku (2020) a Na love (2021). Vďaka nim medzi slovenskými čitateľkami získala dobré meno a za úspešnú možno považovať aj ďalšiu jej tvorbu. Najmä román 24 dní do Vianoc, ktorý zaznamenal viacero úspechov a stal sa predvianočným hitom na ktorého druhú dotlač fanúšikovia aktuálne ešte pár dní musia počkať. Na úteku je však sériou, ktorá v mnohom zmenila život samotnej autorke a aj jej čitateľkám. A aj ona má svoje zaujímavosti a tajomstvá.

Michala Ries

Tajomstvá a zaujímavosti série Na úteku od Michaly Ries

Dnes sa vraciame k nášmu úspešnému seriálu Tajomstvá a zaujímavosti kníh, v ktorom vám už od roku 2018 prinášame pohľad na zákulisie známych knižných príbehov a pár ich tajomstiev. Čo zaujímavé sa viaže ku knižnej sérii Na úteku a možno ste to doteraz ani netušili? Pýtali sme sa priamo autorky.

 • Pôvodne príbeh nebol určený pre vydavateľstvo. Miška ho písala len kvôli odreagovaniu a zábave. Až pri posledných stranách jej napadlo, že by tento rukopis mohla ponúknuť na vydanie.
 • Na úteku sa až do poslednej chvíle pred odoslaním do vydavateľstva volala Krok do neznáma.
 • Rukopis ponúkla do troch vydavateľstiev – jedno ho odmietlo, jedno ho ani nestihlo prečítať a to tretie ho prijalo
 • Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ reagovalo skutočne rýchlo – už po piatich dňoch mali rukopis prečítaný a pozvali Mišku na osobné stretnutie.
 • Cestou na to stretnutie sa udiala ikonická udalosť s detským močom, ktorú Miška po príchode do vydavateľstva hneď zreferovala a veľa sa na tom nasmiali. Vo vydavku usúdili, že to musí ísť do knihy a tak sa táto scéna objavila v Na love, v časti, keď Júlia cestuje s Adamom a Lukášom autom domov z Bratislavy.

motorka ilustračná foto

 • Mená hlavných hrdinov pochádzajú z cintorína. Raz bola Miška zapáliť sviečky na hrobe svojich prastarých rodičov, Adama a Júlie, a povedala si, že sú to dokonalé mená pre hlavné postavy romantického príbehu, hoci vtedy nič nepísala ani neplánovala písať. A keď o niekoľko mesiacov neskôr začala, tak ich bez váhania použila.
 • Na úteku nemala byť dilógia, ale samostatný príbeh. Ako sa však prvá kniha chýlila ku koncu, Miška zistila, že ešte nie je čas a Júlia potrebuje dospieť, že to nemôže len tak ukončiť.
 • Miška má dvojročnú dcéru, ktorá sa volá Júlia. A obľúbený Lukáš dostal meno podľa jej manžela.
 • Informácie o motorkároch a kluboch čerpala od svojho manžela, ktorý tiež jazdí a nejaký čas bol aj členom nezávislého klubu.
 • V prvej kapitole Na úteku hrdinka strávi mesiac na Srí Lanke – autorka čerpala z vlastných spomienok na tento ostrov.
 • Mnoho priateľov a známych si myslelo, že séria Na úteku je autobiografická. Nie je.
 • Hlavný hrdina Adam má však viacero čŕt Miškinho manžela – mlčanlivosť, uzavretosť, lásku k motorkám, rád si „zdymí“ fajku. A fešák to je!

Knihy v predaji:  nakupujte knihy Michaly Ries na martinus.sk, pantarhei.sk, alebo na bux.sk. Sledujte náš seriál Tajomstvá a zaujímavosti kníh a dozviete sa ďalšie fakty o úspešných knižných dielach, ktoré ste možno ani len netušili.

Zaujímavé odkazy k autorke a ku knihe:

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu