Tajomstvá kníh: Muž z gulagu a jeho skutočný príbeh (Jolana Lacková)

Tajomstvá kníh: Muž z gulagu a jeho skutočný príbeh (Jolana Lacková)

Prežiť hrôzu pracovných táborov je pre nás ťažké čo i len predstaviť si. Žijeme medzi generáciami, z ktorých len tá najstaršia vie hovoriť, hoci niekedy by najradšej nehovorila. Len vďaka tým, ktorí zažili vojny, jej následky a politické nepokoje, si môžeme dnes vytvoriť živú predstavu hrôzy a kolísavej hodnoty ľudského života. Kniha Muž z gulagu je jednou z tých, ktoré približujú osud človeka, o ktorého osude rozhodol niekto bez ohľadu na jeho vinu a vlastnú ľudskosť. Nie raz, ani dva krát. Ale mnoho krát a nepochopiteľne bezdôvodne.

Muž z gulagu

Náš knižný seriál Tajomstvá kníh vám pravidelne prináša zaujímavostí z pozadia prípravy slovenských kníh. Samotní autori nám poodhaľujú, čo ich viedlo k písaniu, zvoleniu postáv, miest, či zápletiek v knihách. Dnes spoznáme v niekoľkých zaujímavostiach Muža z Gulagu.

Muž z gulagu – Jolana Lacková

  • Kniha je skutočným príbehom podľa reálnych udalostí a nič v ňom nie je fabulácia.
  • Autorka strávila s hlavným hrdinom knihy 2 roky rozprávaním a spomínaním na zverstvá, ktorými si musel prejsť.
  • Autorka si všetko zapisovala ručne a aj samotnú knihu napísala ručne. Dôvodom je, že sa nekamaráti s počítačom. S prepisom z poznámok do počítača jej to potom kamarátka.
  • Pôvodne príbeh vyšiel v dvoch brožúrkach – pán Ladislav Erban sa, žiaľ, dožil len vydania prvej z nich. Na krste knihy v pevnej väzbe pred dvoma rokmi sa však zúčastnili druhá manželka pána Erbana spolu so synom.
  • Krstilo sa chlebovými guľôčkami – väzni si z nich totiž, aj so samotným L. Erbanom – v gulagu vyrábali improvizovaný ruženec.
  • Súčasťou knihy sú kópie originálnych dokladov a fotografií  L. Erbana.
  • Ladislav Erban prežil neuveriteľný príbeh putovania z väzenia do väzenia.
  • Len preto, že mal okuliare, automaticky ho považovali za človeka schopného zastúpiť lekára vo väzenskej nemocnici a odvtedy ním musel byť, hoci medicínu nikdy neštudoval. Po niekoľkých rokoch sa mu naozaj v Rusku podarilo medicínu vyštudovať.
  • V knihe zaznie množstvo zverstiev, ale aj škaredá pravda o tom, čo znamenal väzeň a človek bez národnosti v Sovietskom zväze.
  • Po návrate domov mal zakázané hovoriť o bratskom Sovietskom Zväze škaredo, ale aj pekne. Nedal sa však zastrašiť.

Knihy v predaji:  nakupujte  Jolany Lackovej na martinus.sk, alebo na bux.sk

Sledujte náš seriál Tajomstvá kníh a dozviete sa ďalšie zaujímavosti o úspešných knižných dielach, ktoré ste možno ani len netušili.

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Gogo chalan z internetu
Youtuber Gogo, teda Daniel Štrauch, vydáva knihu

Hammer myPhone
myPhone Hammer Energy LTE 18×9: odolný telefón do nepohody

A cup of style
A Cup of Style: ich spolupráca, prečo napísali diár a čo bude v roku 2017?

Zavrieť