Tajomstvá kníh: Muž z gulagu a jeho skutočný príbeh (Jolana Lacková)

Tajomstvá kníh: Muž z gulagu a jeho skutočný príbeh (Jolana Lacková)

Prežiť hrôzu pracovných táborov je pre nás ťažké čo i len predstaviť si. Žijeme medzi generáciami, z ktorých len tá najstaršia vie hovoriť, hoci niekedy by najradšej nehovorila. Len vďaka tým, ktorí zažili vojny, jej následky a politické nepokoje, si môžeme dnes vytvoriť živú predstavu hrôzy a kolísavej hodnoty ľudského života. Kniha Muž z gulagu je jednou z tých, ktoré približujú osud človeka, o ktorého osude rozhodol niekto bez ohľadu na jeho vinu a vlastnú ľudskosť. Nie raz, ani dva krát. Ale mnoho krát a nepochopiteľne bezdôvodne.

Muž z gulagu

Náš knižný seriál Tajomstvá kníh vám pravidelne prináša zaujímavostí z pozadia prípravy slovenských kníh. Samotní autori nám poodhaľujú, čo ich viedlo k písaniu, zvoleniu postáv, miest, či zápletiek v knihách. Dnes spoznáme v niekoľkých zaujímavostiach Muža z Gulagu.

Muž z gulagu – Jolana Lacková

  • Kniha je skutočným príbehom podľa reálnych udalostí a nič v ňom nie je fabulácia.
  • Autorka strávila s hlavným hrdinom knihy 2 roky rozprávaním a spomínaním na zverstvá, ktorými si musel prejsť.
  • Autorka si všetko zapisovala ručne a aj samotnú knihu napísala ručne. Dôvodom je, že sa nekamaráti s počítačom. S prepisom z poznámok do počítača jej to potom kamarátka.
  • Pôvodne príbeh vyšiel v dvoch brožúrkach – pán Ladislav Erban sa, žiaľ, dožil len vydania prvej z nich. Na krste knihy v pevnej väzbe pred dvoma rokmi sa však zúčastnili druhá manželka pána Erbana spolu so synom.
  • Krstilo sa chlebovými guľôčkami – väzni si z nich totiž, aj so samotným L. Erbanom – v gulagu vyrábali improvizovaný ruženec.
  • Súčasťou knihy sú kópie originálnych dokladov a fotografií  L. Erbana.
  • Ladislav Erban prežil neuveriteľný príbeh putovania z väzenia do väzenia.
  • Len preto, že mal okuliare, automaticky ho považovali za človeka schopného zastúpiť lekára vo väzenskej nemocnici a odvtedy ním musel byť, hoci medicínu nikdy neštudoval. Po niekoľkých rokoch sa mu naozaj v Rusku podarilo medicínu vyštudovať.
  • V knihe zaznie množstvo zverstiev, ale aj škaredá pravda o tom, čo znamenal väzeň a človek bez národnosti v Sovietskom zväze.
  • Po návrate domov mal zakázané hovoriť o bratskom Sovietskom Zväze škaredo, ale aj pekne. Nedal sa však zastrašiť.

Knihy v predaji:  nakupujte  Jolany Lackovej na martinus.sk, alebo na bux.sk

Sledujte náš seriál Tajomstvá kníh a dozviete sa ďalšie zaujímavosti o úspešných knižných dielach, ktoré ste možno ani len netušili.

Ohodnoť tento článok
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Robotizácia Hollandia
Hollandia začína s robotizáciou, reaguje na menšie formáty predajne

Mozog
Mozgová mŕtvica: príznaky, ako ju rozoznať a rýchla pomoc

Tefal Personal Blender
Test: Personal Blender, mixér so smoothie pohárom od Tefal

Zavrieť