ZN.SK
Whistmanov záhadný les

Tajomný Wistmanov les je mysteriózny ale aj skutočný unikát

Wistmanov les (Wistman’s Wood) je tajomný hustý les v národnom parku Dartmoor v juhozápadnej Anglicku. Jedinečný legendami opradený…

Wistmanov les (Wistman’s Wood) je tajomný hustý les v národnom parku Dartmoor v juhozápadnej Anglicku. Jedinečný legendami opradený lesný porast, ktorý je charakteristický svojimi malými a krivými dubmi a hustým porastom machu a lišajníkov, má svoju unikátnu klímu, aj prežívajúce živočíšne druhy vrátane pestrej palety hmyzu. Miesto naozaj unikátne pre svoje sfarbenie, ale unikátnym spôsobom mysteriózne zavčas rána počas rannej hmly, alebo počas hustých búrok.

Whistmanov záhadný les

Tak výnimočné, že ako zaujímavé filmové miesto už oslovilo aj filmárov. Nakrúcali sa tu totiž lesné scény pre film Harry Potter a väzeň z Azkabanu (2004). STrašidelným však nie je po celý deň. Za jasného počasia uchvacuje hustotou porastu a všemožne pokrútenými konármi.

Wistmanov les (Wistman’s Wood)

Súčasný les Wistman’s Wood má približne 400 rokov a má významný ekologický a historický význam. Predpokladá sa, že na tomto mieste bol v minulosti oveľa starší les. Vek toho súčasného sa odhaduje podľa veku najstarších stromov, ktoré na mieste nájdeme dnes. Jeho pôvodný názov „Wistman’s“ pochádza podľa jedného názoru  z keltského slova „wis“ alebo „gwydd“, čo znamená štrk, alebo kamenie, a mal byť spojený s pôvodnými keltskými náboženskými praktikami.

Podľa inej teórie vychádza zaužívaný súčasný názov zo slova „wisht“ čo má znamenať „tajomno“, alebo „zlovestno“. Les bol tiež v minulosti používaný ako pastvina pre dobytok. Staré zápisky z 17. storočia ešte uvádzali, že stromy boli vysoké zhruba do výšky dvoch metrov. Neskoršie záznamy popisovali stromy odvtedy vyššie a dnes dosahujú aj viac metrov, pričom tých nízkych je menej. Za posledné storočia sa tak zásadne mení.

Dnes je Wistman’s Wood populárnym cieľom turistov a turistických aktivít na Dartmoore. Akčnejší influenceri nepohrdnú zaujímavými zábermi. Fotografov láka zachytenie neopakovateľnej atmosféry a etnológov zase nadchne nejedna legenda spojená s týmto miestom a Keltmi. Pre nich je dub posvätným stromom. O to viac na Britských ostrovoch, kde niektoré keltské tradície a odkaz ich dedičstva prežíva v ľuďoch dodnes. U turistov je miesto populárne, no tento fakt si žiada upozorniť aj na jeho krehký ekosystém a preto sa turistom a návštevníkom odporúča, aby sa v lesnom prostredí správali zodpovedne a opatrne.

Legendy a rozprávky

S miestom Wistman’s Wood sa spája niekoľko legend a mýtov. Napríklad sa hovorí, že les je domovom faerie (keltského druhu duchov) a iných nadprirodzených bytostí. Podľa jednej z legend sa tu na Veľkú noc zjavuje biely zajac, ktorý ochraňuje všetky zvieratá v lese.

Iné legendy hovoria o tom, že keď sa počas búrky ozve zvuk z lesa, nejde o zvuk vetra, ale o boj medzi dobrom a zlom. Podľa ďalšej legendy je každý kameň v lese náhrobným kameňom keltského bojovníka. Miesto má v sebe tajomstvo a magický náboj, ktorý priláka mnoho návštevníkov a turistov. Aj preto sa stalo populárnym miestom pre fotenie a turistické výlety na Dartmoore.

Foto: licencia 123rf, Anna Curnow

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu