Slovensko sa stalo predsedom v rade Európskej únie - ZN.SK

Slovensko sa stalo predsedom v rade Európskej únie

Slovenská republika sa od 1. júla tohto roku stala predsedom Európskej únie, miesto prebrala od Holanska na druhý polrok 2016. Viacero médií vrátane politických vyjadrení prinášalo od začiatku tohto roka posolstvo v podobe predsedníctva celej Európskej únii. V skutočnosti však predsedáme len Európskej Rade. Dokonca samotný Sulík túto udalosť opakovane nazval ako Predsedníctvo Európskej únie. Treba však rozlišovať jednotlivé pojmy a ich významy.

EU

Vo štvrtok (30.6.2016) pricestovali na Slovensko členovia Európskej komisie na čele s predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom. Na ďalší deň, t.j. 1.7. rokovali s členmi našej vlády.
Slovenské predsedníctvo prichádza historicky po prvý krát v čase, keď Európska únia stojí pred veľmi vážnymi témami, s akými sa doteraz nemusela Európska únia pasovať:

  • migračná kríza
  • odstúpenie Veľkej Británie z EÚ
  • zaistenie bezpečia po teroristických útokoch v Paríži a Bruseli

Plán slovenského predsedníctva obsahuje 4 priority:

  • migráciu
  • globálne angažovanú Európu
  • hospodársky silnú Európu
  • moderný jednotný trh EÚ

Funkciou rady EÚ je vytvárať európske zákonodarstvo s Európskym parlamentom a taktiež zosúlaďovať členov EÚ medzi sebou. V rade EÚ sú štáty, ktoré sa striedajú 1x za polrok. Krajina, ktorá je predsedom vedie všetky porady a zasadnutia. Má za úlohu vyhľadávať ústupky vo významných otázkach a taktiež zastupuje všetky členské štáty EÚ voči iným orgánom únie (európska komisia a európsky parlament).

Pripravila Katarína

Slovensko sa stalo predsedom v rade Európskej únie
Ohodnoť tento článok
Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.
Viac:
Rollei ActionCam 2016
Nové športové kamery Rollei Actioncam 415 a Actioncam 425

Kniha a ilustračná snímka
Kvíz: Ako dobre poznáte literárnych hrdinov slávnych kníh?

dieťatko a starostlivosť
Majte kontrolu nad bábätkom: monitor dychu a jeho využitie

Zavrieť