ZN.SK
EU

Slovensko sa stalo predsedom v rade Európskej únie

Slovenská republika sa od 1. júla tohto roku stala predsedom Európskej únie, miesto prebrala od Holanska na druhý polrok 2016.

Slovenská republika sa od 1. júla tohto roku stala predsedom Európskej únie, miesto prebrala od Holanska na druhý polrok 2016. Viacero médií vrátane politických vyjadrení prinášalo od začiatku tohto roka posolstvo v podobe predsedníctva celej Európskej únii. V skutočnosti však predsedáme len Európskej Rade. Dokonca samotný Sulík túto udalosť opakovane nazval ako Predsedníctvo Európskej únie. Treba však rozlišovať jednotlivé pojmy a ich významy.

EU

Vo štvrtok (30.6.2016) pricestovali na Slovensko členovia Európskej komisie na čele s predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom. Na ďalší deň, t.j. 1.7. rokovali s členmi našej vlády.
Slovenské predsedníctvo prichádza historicky po prvý krát v čase, keď Európska únia stojí pred veľmi vážnymi témami, s akými sa doteraz nemusela Európska únia pasovať:

  • migračná kríza
  • odstúpenie Veľkej Británie z EÚ
  • zaistenie bezpečia po teroristických útokoch v Paríži a Bruseli

Plán slovenského predsedníctva obsahuje 4 priority:

  • migráciu
  • globálne angažovanú Európu
  • hospodársky silnú Európu
  • moderný jednotný trh EÚ

Funkciou rady EÚ je vytvárať európske zákonodarstvo s Európskym parlamentom a taktiež zosúlaďovať členov EÚ medzi sebou. V rade EÚ sú štáty, ktoré sa striedajú 1x za polrok. Krajina, ktorá je predsedom vedie všetky porady a zasadnutia. Má za úlohu vyhľadávať ústupky vo významných otázkach a taktiež zastupuje všetky členské štáty EÚ voči iným orgánom únie (európska komisia a európsky parlament).

Pripravila Katarína

Mohlo by zaujímať tiež:

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu