ZN.SK
Porsche-Diesel Junior 4

Porsche-Diesel Junior 4, zaujímavý a vzácny historický traktor

Len 150 kusov na svete bolo vyrobených z traktora, ktorý nesie celý názov a označenie Porsche-Diesel Junior 4. S maximálnou rýchlosťou 16,5 km/h…

Len 150 kusov na svete bolo vyrobených z  traktora, ktorý nesie celý názov a označenie Porsche-Diesel Junior 4. S maximálnou rýchlosťou 16,5 km/h mal jednu zásadnú vlastnosť, ktorou vynikal pred inými traktormi tej doby. Jeho prevodovka má totiž štyri prevody vpred a štyri vzad. Rovnako rýchlo tak bol schopný ísť na spiatočke, ako vpred. Vybavený je štvortaktným jednovalcovým motorom chladeným vzduchom.

Porsche-Diesel Junior 4

Zaujímavosťou modelu 108-4 je spolupráca uzatvorená s podnikom Hofherr-Schrantz. Ten spoločne s firmou Allgaier spolupracujúcou predtým na výrobe traktorov Porsche-Diesel získali práva na ďalšie klonovanie modelu Junior 4 a ďalej ho vyrábali už nie pod značkou Porsche-Diesel, ale ako Hofherr-Schrantz Austro Junior. Inak šlo o presný klon pôvodného limitovaného Junior 4, s rozdielom maximálnej rýchlosti rovných 16 km/h, ktorá v tom čase v Rakúsku platila.

Na Slovensku je jeden kus vystavený v Krajinke

Na Slovensku sa nachádza jeden kus v areály expozície historických traktorov na Salaši Krajinka pri Ružomberku. Traktory sú voľne prístupné bez vstupného, v rámci areálu. Vystavený model je zaujímavý aj tým, že má nasadenú vlastnú kosačku. Na zadných blatníkoch je miesto na sedenie pre dvoch ďalších pasažierov. Ide o mimoriadne zachovaný kus bez vážnejšieho poškodenia, či opotrebovania.

Podrobnejšie sa histórie Porsche-Diesel traktorov venuje tento článok.

 

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu