Porsche-Diesel Junior 4, zaujímavý a vzácny historický traktor - ZN.SK

Porsche-Diesel Junior 4, zaujímavý a vzácny historický traktor

Len 150 kusov na svete bolo vyrobených z  traktora, ktorý nesie celý názov a označenie Porsche-Diesel Junior 4. S maximálnou rýchlosťou 16,5 km/h mal jednu zásadnú vlastnosť, ktorou vynikal pred inými traktormi tej doby. Jeho prevodovka má totiž štyri prevody vpred a štyri vzad. Rovnako rýchlo tak bol schopný ísť na spiatočke, ako vpred. Vybavený je štvortaktným jednovalcovým motorom chladeným vzduchom.

Porsche-Diesel Junior 4

Zaujímavosťou modelu 108-4 je spolupráca uzatvorená s podnikom Hofherr-Schrantz. Ten spoločne s firmou Allgaier spolupracujúcou predtým na výrobe traktorov Porsche-Diesel získali práva na ďalšie klonovanie modelu Junior 4 a ďalej ho vyrábali už nie pod značkou Porsche-Diesel, ale ako Hofherr-Schrantz Austro Junior. Inak šlo o presný klon pôvodného limitovaného Junior 4, s rozdielom maximálnej rýchlosti rovných 16 km/h, ktorá v tom čase v Rakúsku platila.

Na Slovensku je jeden kus vystavený v Krajinke

Na Slovensku sa nachádza jeden kus v areály expozície historických traktorov na Salaši Krajinka pri Ružomberku. Traktory sú voľne prístupné bez vstupného, v rámci areálu. Vystavený model je zaujímavý aj tým, že má nasadenú vlastnú kosačku. Na zadných blatníkoch je miesto na sedenie pre dvoch ďalších pasažierov. Ide o mimoriadne zachovaný kus bez vážnejšieho poškodenia, či opotrebovania.

Podrobnejšie sa histórie Porsche-Diesel traktorov venuje tento článok.

 

Porsche-Diesel Junior 4, zaujímavý a vzácny historický traktor
Ohodnoť tento článok
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
elektrobicykle a turistika
TOP 7 otázok na elektrobicykle: treba na ebike doklady? Čo spotreba?

Vystrašená hrozby podvodníci internet
Aj váš životopis je zverejnený na Ulož.to? Internet je plný osobných údajov

Vychylovka kostolík
Kaplnka Panny Márie Ružencovej zo Zborova vo Vychylovke

Zavrieť