ZN.SK
Banka a jej IBAN formát

Účet vo formáte IBAN: ako zistiť správne číslo a ako platiť?

Postupný prechod formátu bankových čísiel z pôvodných krátkych na dlhé IBAN formáty akoby len komplikoval už i tak komplikovaný život plný povinností.

Postupný prechod formátu bankových čísiel z pôvodných krátkych na dlhé IBAN formáty má svoje vyvrcholenie práve začiatkom februára 2016. Celý IBAN má veľkú výhodu v tom, že umožňuje úhrady faktúr, služieb a tovaru v rámci IBAN bankovej zóny bezplatne. Teda ak nie ste prípadom, kedy zákazníka zdiera banka poplatkami za každé nahliadnutie do internet bankingu, alebo si neúčtuje poplatok za každý podaný platobný pokyn. Lenže bežný človek nevyužíva medzinárodné platby a tak sa ho ani netýka tá najpodstatnejšia výhoda. Kým krátky formát si mnohí pamätáme, s dlhým to bude ťažšie. Čím dlhšia internetová doména, tým horšie prístupná. Preto sme len ZN.SK. Ale čím dlhšie číslo účtu, tým väčšie riziko na poriadny problém, preklep a peniaze odoslané niekam inam.

Výpočet – vygenerovanie IBAN formátu

Svoje číslo v novom formáte si môžete vytvoriť pomocou jednoduchej aplikácie na stránkach NBS.SK. Stránky Národnej banky zareagovali na záujem ľudí vedieť viac a tak na hlavnej stránke svieti informácia o IBAN formátoch.

Ako na to?

  1. Prejdite na online kalkulačku: http://www.nbs.sk/sk/platobne-systemy/iban/vypocet-iban-pre-sr
  2. Do prvého políčka pre predčíslie zadávajte číslo účtu, ktoré je predčíslím. Majú ho zväčša len účty v mBank a niektorých menších bankách.
  3. Druhá časť účtu je vlastne hlavné číslo účtu za ktorým sme vždy písali lomítko a kód banky. Klasické číslo účtu, ktoré ste používali doteraz. Klienti všetkých bánk vypĺňajú teda druhé políčko.
  4. Kód banky, ktorý ste používali doteraz.
  5. Stlačte tlačidlo PREPOČET IBANu a v políčkach nižšie vám systém vygeneruje váš účet v IBAN formáte.

Úhrady a platby: niekoľko tipov

Nastáva obdobie, ktoré lepšie nebude. Je dobré si zvyknúť. A naučiť aj svojich obchodných partnerov k zmenám, najmä ak uvádzajú IBAN na faktúrach, z ktorých sa číslo nedá kopírovať (prípady PDF generovaných automatických služieb). Nový formát čísla v IBAN vám odteraz musia uvádzať aj obchody, predajcovia a rôzne služby. Krátky údaj BIN / SWIFT kód pritom nie je nevyhnutný. Opakovane sme vyskúšali rôzne úhrady aj do ČR bez zadania SWIFT kódu a bankový systém si s tým poradil vždy.

Banka a jej IBAN formát

Pre platobný styk pri úhradách za tovar a služby je naďalej nevyhnutné VS, variabilný symbol, ktorý slúži na spárovanie platieb. Nuž a ak čakáte, že vás bankový systém upozorní sám na prípadné chyby a preklepy, očakávať môžete len overovač počtu znakov. Chyby a preklepy už systém kontrol zistiť nemá ako.

Starý formát v niektorých bankách

Zachovať v internet bankingu starý formát nie je vôbec na škodu. Záleží len na banke, pretože ak naďalej bude poskytovať takúto možnosť pre všetkých, čo majú s novým formátom problém, dokážu zaistiť menej problémov pri samotnej úhrade. Nový aj starý formát sa dá použiť napríklad vo Fio banke, ale ponechajú si ho ešte nejaký čas aj niektoré iné banky.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu