ZN.SK
Pizza hut reštaurácie

Pizza hut – história značky, ponuka a súčasnosť

V roku 1958 si dvaja bratia Frank a Dan Carneyovci otvorili svoju prvú reštauráciu s ponukou pizze. Začala sa rodiť prevádzka Pizza Hut s červenou strechou.

V roku 1958 si dvaja bratia Frank a Dan Carneyovci otvorili svoju prvú reštauráciu s ponukou pizze. Bol to drevený domček s 25 miestami na sedenie a ich počiatočnou investíciou bolo 600 dolárov, ktoré si požičali od mamy. Keďže nápis mal obsahovať najviac osem písmen a bolo jasné, že tam musí byť slovo pizza, rozhodli sa pre kratučké slovo HUT, čo v preklade znamená chalúpka. Keďže ich chalúpka mala červenú strechu, stala sa súčasťou svetoznámej značky pizza reštaurácií.

Pizza Hut dnes

V súčasnosti majú viac ako 13 400 prevádzok a už to nie je žiadne drevený domček pri ceste. Z toho v USA je 6000 prevádzok a zvyšok je roztrúsený v 94 krajinách sveta. Pizzu Hut vstúpila v roku 1997 aj na slovenský trh otvorením prvej reštaurácie v centre Bratislavy. V roku 1999 otvorili prevádzku v Nitre, v roku 2000 v Košiciach, 2001 v hypermarkete v bratislavskej Petržalke a v Trnave, ktorá od roku 2006 funguje na princípe „food court“.
Tento reťazec sa môže pochváliť veľmi dobrou povesťou a obľúbenosťou produktov. Hlavnou ponukou je samozrejme množstvo rôznych druhov pizze, rôzne prílohy, cestoviny, krídelká a ďalšie. Celosvetovo známou špecialitou pizze je tzv. „plnená krusta“ (syrom naplnený okraj pizze). Treba však podotknúť, že sa produkty značne líšia od svojho originálu, napr. v USA a Indii.

Pizza hut reštaurácie

Reťazec Pizza Hut sa môže pochváliť, že jej logo bolo na trupe najväčšej protónovej rakety a prvýkrát tak úspešne doručili pizzu priamo do vesmíru prieskumníkom žijúcim na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

Pripravila Maťa

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu