ZN.SK
Pitbull psie plemeno

Pitbull: história plemena, psie zápasy aj jeho agresivita

Pitbull je považovaný za jedno z najnebezpečnejších plemien. Môže za to však vždy len výchova, ktorá nebola správna voči vlastnostiam tohto plemena. Niekoľko storočí toto plemeno šľachtili…

Pitbull je považovaný za jedno z najnebezpečnejších plemien. Môže za to však vždy len výchova, ktorá nebola správna voči vlastnostiam tohto plemena. Niekoľko storočí toto plemeno šľachtili a vytvárali do takej podoby, aby bolo silné, odolné a bolo schopné rýchleho a smrtiaceho pohybu. Účel bol jednoduchý.

Pitbull psie plemeno

Využiť ich pre zisk v psích zápasoch, ale aj v zápasoch s býkmi, alebo dokonca proti medveďom. Práve odtiaľto pochádza pomenovanie psov so slovom „bull“ v ich názve.

Pitbull vytvorený človekom, nie prírodou

Pitbulla vytvoril človek a zneužil k tomu prírodu. Je však zvláštne, že jeho vrodené vlastnosti nadobúdajú účinky opäť podľa toho, čo psa naučí človek. Azda nie je plemena, ktoré má tak zlú povesť, pritom za všetko negatívne môžeme viniť len a len človeka. Britský parlament oficiálne zakázal psie zápasy s býkmi v roku 1835, avšak nepodarilo sa ich ukončiť ešte niekoľko rokov potom. Neskôr, po ich skrížení s teriérmi, sa docielili vlastnosti ako rýchlejší pohyb a lepšia pohyblivosť labiek. Býkov nahradili psy. V USA sú ilegálne od minulého storočia a predsa sa nachádzajú oblasti, kde funguje tento ilegálny šport aj dnes, hoci v utajení. Rovnako tak v Británii sa ešte nachádzajú ojedinelí chovatelia, ktorí majú za cieľ vytvoriť útočného a silného psa schopného zneškodniť svojho protivníka v aréne. Vždy bolo toto plemeno pred zápasom vyhladované, prípadne dopované ďalšími látkami, aké nemožno považovať za povolené. Vyprovokovaný pes, bitý, rozzúrený ostrými predmetmi, ktoré psa zranili pred zápasom, mohol dosiahnuť ešte väčšie výsledky. Veľmi vysoký prah bolesti pri tomto plemene dovolil využívať ich takmer do posledného dychu.

Dôvody, prečo je pes agresívny

Nie každý pitbull je agresívny. Jeho zlé reakcie a agresivita sú často spôsobené chybami človeka. Prečo?

  • Vychovávaný bitkou: pes, na ktorého výchovu používate bitku, vníma útoky a agresivitu ako bežnú súčasť života a výchovy
  • Opakovane provokovaný pes to vníma opäť ako bežnú situáciu a na provokáciu sa odpovedá agresivitou
  • Pes, ktorý sa stretáva s inými psami a na každého sa správa zle, sa takýmto spôsobom zoznamuje. Iný spôsob zoznámenia nepozná. Toto je chyba chovateľa už z úplného začiatku – prvého chovateľa.
  • Ochranársky inštinkt: nepokladajte za chybu, ak vás pes chráni, alebo chráni plot, či majetok. Niektoré sú viac temperamentné, iné silnejšie. Podobne ako človek. Avšak pes sa predsa len správa inak v pokoji a inak, ak je ohrozený (stačí zdanlivo) pán

Pokojne aj do rodiny

Napriek minulosti plnej agresivity a celkom inému účelu, je pitbull použiteľný ako výborné zviera do domácnosti. Aj do rodiny s deťmi, no jedine ak jeho chovateľ venoval dostatok času tej správnej výchove. V psovi sa nemusia prejaviť jeho zakódované vlastnosti, a keď neprajníci plemena ho neodporúčajú vôbec na voľný chov bez tvrdej ruky a reťazí. Oveľa komplikovanejšie plemeno pritom môže byť Akita Inu, ktorú tak hojne momentálne chcú niektoré rodiny na dvor len vďaka záujmu z filmu Hačikó.

Doplnenie ega svalovca = veľmi zlá kombinácia

Svalovci, mladí ľudia, ťažkí machri a všetci tí, ktorí potrebujú doplniť vlastné ego, či získať rešpekt okolia voči svojej osobe, neraz siahnu po „bull“ psoch. Pohľad na človeka s takýmto druhom psa vytvára rešpekt, hoci už nie je pravý, ale umelý. Ľudia, ktorí si toto, ale aj iné plemená, zadovážia len ako spôsob prezentovania seba, často nemusia chcieť a mať toľko času, aby dokázali vymodelovať charakter psa. Povaha psa môže byť rôzna a aj prístup k nemu môže byť individuálny. Nikdy nefunguje univerzálny postup na sto percent. Žiaľ vidieť mnoho prípadov, kedy aj zo žartu myslené „Trhaj!“ pes vie preložiť a pochopiť už len vďaka intonácii hlasu. A kde pán káže, tam sluha a verný priateľ koná. Alebo tam, kde pán chýba (teda nemá ani poňatia, ako psa zvládnuť), je pes pánom sám sebe.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu