ZN.SK
Lyže a sada na lyžovanie

Oprášené lyže z pivnice: príprava lyží na novú sezónu

Minuloročný alebo predminulý Ježiško mnohým nadelil lyže a snowboardy. Tie čakali doteraz na novú lyžiarsku sezónu skryté na povale, v skriniach na chodbe, či v pivniciach.

Minuloročný alebo predminulý Ježiško mnohým nadelil lyže a snowboardy. Tie čakali doteraz na novú lyžiarsku sezónu skryté na povale, v skriniach na chodbe, či v pivniciach. Najhorším variantom sú vlhké priestory a priestory neustále namáhané, kvôli ktorým bolo nutné s lyžami neustále narábať, presúvať ich, alebo podopierali iné predmety. Lyže, ktoré tvorili podperu ťažkým predmetom si určite nechajte skontrolovať v servise.

Lyže a sada na lyžovanie

Príprava lyží na novú sezónu

Ako prvý krok je dobré odmastiť lyže od ochranných olejov, ak sa na nich nachádzajú stopy starého vosku, odstrániť ho môžete hravo pomocou technického benzínu, alebo pomocou handričky a malého množstva WD40. Viazane pritom nemusíte z lyží skladať dole. Po lyžiarskej sezóne by sa malo viazanie uvoľniť, aby nebolo po celý čas pevné. Ak ste ho uvoľnili, nezabudnite ho naopak pred sezónou opäť utiahnuť. Lyže je potrebné znova navoskovať. Odporúča sa návšteva servisu, ktorá sa postará o kompletný servis lyží, pred lyžovačkou, v ktorom môžu byť zahrnuté aj brúsenia sklznice, uhlovanie hrany a voskovanie vrátane leštenia.

Pre predstavu ide o cenu, ktorá nie je veľmi vysoká a je zárukou úplnej kontroly lyží so všetkým potrebným. Pohybuje sa od 15 do 35 eur v závislosti do rozsahu služieb. Ceny v Bratislave môžu byť mierne odlišné od cien napríklad v Žiline.

Ako lyže uložiť na konci zimy na letný spánok?

Po lyžiarskej sezóne je dobré postarať sa o svoje lyže tak, aby v poriadku prečkali leto a na zimu boli pripravené ako nové. Povrchová hrdza, ktorá by sa mohla objaviť najmä v prípade vlhkejších pivníc a nie veľmi dobre zaizolovaných priestorov pred vodou akéhokoľvek typu, sa objavuje najmä na kovových častiach, na povrchoch šrobov. Obmedziť to je možné správnym naolejovaním. Lyžiari neraz používajú aj univerzálny sprej WD40 s jemnou vrstvou. Zamastiť si však týmto môžete prenosný vak, preto sa odporúča použiť igelit a následne vak na lyže.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu