Prečo je biliardový stôl zelený? Má pripomínať trávu - ZN.SK

Prečo je biliardový stôl zelený? Má pripomínať trávu

Billiard, snooker alebo pool. Poznáme viacero druhov hier, ktoré sa podobajú zelenou plochou stola, tágom a guľami. Farebné gule patria do dier, alebo je nutné s nimi dosiahnuť bodovo ohodnotené nárazy. Uvažovali ste však niekedy nad tým, prečo je vlastne biliardový stôl zelený? Predchodcu biliardu by ste mohli nájsť na pokosených pasienkoch francúzskeho stredoveku.

Billiard

Od stredoveku po dnešok

Už v 14. Storočí sa vo Francúzsku objavila populárna hra bežných ľudí, ktorá narábala s drevenými guľami a palicami. Tieto gule odpaľovali do oblúkov z pružných konárov, čím vzniklo niečo podobné na kriket. Možno sa Briti inšpirovali vo Francúzsku, keď vymýšľali kriket. Avšak popularita tejto zábavy presiahla rovné trávniky vonku, pretože ak sa pánom hra páčila a vonku nebolo dobré počasie, zima nepriala peknému trávniku, alebo si páni chceli užiť pohodlie vyhrievaných komnát, vynašli zmenšeninu trávnika na stole s okrajmi. A samozrejme , prečo by mu dávali inú farbu, ako zelenú?

Zelený je biliardový stôl zámerne, aby stále pripomínal pôvodné pravidlá a vzhľad hry. Postupne sa vyvíjali a namiesto oblúkov, cez ktoré mali gule prechádzať, sa vytvoril systém dier a prepadových ciest. V súčasnosti je biliard jedna z najznámejších spoločenských večerných hier v podnikoch. V domácnosti už menej najmä pre náklady spojené s kúpou a náročnosťou na priestor.

Prečo je biliardový stôl zelený? Má pripomínať trávu
Ohodnoť tento článok
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
žiarovky Philips GU10 s troma rôznymi intenzitami
Philips a žiarovky SceneSwitch, ktoré svietia tromi rôznymi svetlami

Strašiak GDPR: Práca na doma – skončí využívaný Home Office?

Padesátka, česká komédia
Komédia „Padesátka“ prekročila návštevnosť 50 000 divákov

Zavrieť