Billiard, snooker alebo pool. Poznáme viacero druhov hier, ktoré sa podobajú zelenou plochou stola, tágom a guľami. Farebné gule patria do dier, alebo je nutné s nimi dosiahnuť bodovo ohodnotené nárazy. Uvažovali ste však niekedy nad tým, prečo je vlastne biliardový stôl zelený? Predchodcu biliardu by ste mohli nájsť na pokosených pasienkoch francúzskeho stredoveku.
Od stredoveku po dnešok
Už v 14. Storočí sa vo Francúzsku objavila populárna hra bežných ľudí, ktorá narábala s drevenými guľami a palicami. Tieto gule odpaľovali do oblúkov z pružných konárov, čím vzniklo niečo podobné na kriket. Možno sa Briti inšpirovali vo Francúzsku, keď vymýšľali kriket. Avšak popularita tejto zábavy presiahla rovné trávniky vonku, pretože ak sa pánom hra páčila a vonku nebolo dobré počasie, zima nepriala peknému trávniku, alebo si páni chceli užiť pohodlie vyhrievaných komnát, vynašli zmenšeninu trávnika na stole s okrajmi. A samozrejme , prečo by mu dávali inú farbu, ako zelenú?
Zelený je biliardový stôl zámerne, aby stále pripomínal pôvodné pravidlá a vzhľad hry. Postupne sa vyvíjali a namiesto oblúkov, cez ktoré mali gule prechádzať, sa vytvoril systém dier a prepadových ciest. V súčasnosti je biliard jedna z najznámejších spoločenských večerných hier v podnikoch. V domácnosti už menej najmä pre náklady spojené s kúpou a náročnosťou na priestor.