ZN.SK
Nebezpečná hra Modrá veľryba

Zvrátená „hra“ Modrá veľryba a samovraždy detí

Na sociálnych sieťach sa v posledných týždňoch objavila samovražedná „hra“ z Ruska. V skutočnosti je za tým niekto zvrátený a chorý.

Na sociálnych  sieťach sa v posledných týždňoch objavila samovražedná „hra“ z Ruska, ktorá si už vyžiadala mnoho svojich obetí. Po ďalších krajinách sa začala šíriť rýchlosťou lavíny. Zdanlivo nevinný názov má však skryté zlo. Odkazuje na samovražedné chovanie veľkých morských cicavcov, ktorí sa vrhajú na breh a dobrovoľne hynú. V skutočnosti však ani pomenovanie hra, nie je správne.

Nebezpečná hra Modrá veľryba

Kto je za tým?

V súčasnosti sa pôvodný zakladateľ pôvodnej skupiny na ruskej sociálnej sieti VK nachádza vo väzbe. V jeho podivnom diele však pokračujú jednotlivci, ktorých on sám nemá pod kontrolou. Zakladateľ tejto podivnej iniciatívy bol Filip Budeikin, ktorý použil popularitu skupín F54 a ARG na propagovanie Modrej veľryby. Podľa medializovaných informácii on sám nevedel, že bude mať na svedomí táto hra toľko obetí. V súčasnosti by ich malo byť 17. Keďže po jeho zatknutí v ďalších krajinách pokračujú ďalší neznámy jednotlivci, je možné, že o Modrej veľrybe ešte budeme počuť. Jednotlivec alebo skupina, ktorá investovala čas do pokračovania premyslenej psychológie Modrej veľryby môže sledovať oveľa viac, rovnako ako pôvodnému zakladateľovi mohlo ísť v skutočnosti naozaj o samovraždy a teraz sa chráni. Ak už niekto investuje toľko času a možno nemalých prostriedkov, robí to pre uspokojenie. Nejde tu o finančný zisk, ale o uspokojenie nejakých úchylných chúťok. Deviácia niektorých ľudí, ktorí boli aj historicky známy, je známa aj v podobách, kedy sa človek ukája na trpení, alebo len na pocite vlastniť niekoho život. Sú to ľudia žijúci bezvýznamným životom, ktorí cítia potrebu vynahradiť si nedostatok. Znamená pre nich veľa, ak majú niekoho život v rukách. V realite by sa dokázali pozerať na umierajúceho bez podania pomocnej ruky. Cez internet sa ukájajú na pocite, že majú vo vlastných rukách niekoho život a dokážu s ním manipulovať. Autorom preto musí byť človek s vážnou poruchou, no ovláda umenie skladby slov, ktoré dokážu „hráča“ presvedčiť.

Uspokojenie zo zabitia

Deviačné uspokojenie prichádza pri každom jednom splnení úlohy. Pri každom jednom pokyne, ktorý je splnený. Prirovnať to môžeme k náhle získanej moci ovládať celú triedu, riadiť smer chôdze pri vychádzke, alebo možnosť pískať, ako majú iní skákať. Sú však v našej spoločnosti ľudia, ktorých uspokojí nie ani tak úspech a radosť, ale práve zabitie bez toho, aby bol vrahom. Aj na Slovensku by sme našli prípady ľudí, pre ktorých nie je zabitie nič výnimočné. Prípadne sa venujú s chuťou zabíjaniu zvierat a vyhľadávajú to, pretože ich to uspokojuje. Autora myšlienky Modrej veľryby môže uspokojovať pocit, že je nedolapiteľný a v skutočnosti nie je zodpovedný za nič. Mal možnosť svoje dielo zastaviť, ale neurobil to, keď videl, aké účinky a silu má. Preto je málopravdepodobné, že nemyslel jeho obsah vážne. Naplnením jeho očakávaní sú ale statusy, prípadne medializácia niektorých prípadov, spojených s Modrou veľrybou. „Úspech“ jeho diela bol viditeľný a mal dostatok času ho zvrátiť, ak chcel pre účastníkov samovražednej „hry“ niečo iné, ako smrť.

Ako to celé funguje?

Na istej sieti použijete hešteg s určitým heslom a niekto z administrátorov hry vás skontaktuje s určitou úlohou. Týchto úloh je 50 a každú z nich musíte po splnení odfotiť, nahrať na video alebo nejako dokázať, že ste ju naozaj splnili. Užívateľ, ktorý sa chce zapojiť, musí najprv tzv. kurátorovi podať všetky svoje osobné údaje. Tie neskôr anonymný kurátor proti „hráčovi“ použije v prípade, ak chce s Modrou veľrybou prestať. Prichádzajú vyhrážky ublíženia a smrti, ktoré sa najprv nevzťahujú iba na hráča, ale aj na jeho rodinu a blízkych.

Končí sa smrťou 

Neplnoletí, ktorí sa Modrej veľryby zúčastňujú najskôr pozerajú hororové videá, potom píšu rôzne heslá na ruku, vyrezávajú si symboly do kože, režú si pery a neskôr sa napríklad postavia do okna vo výškovej budove. Každá úloha sa začína v rovnakom čase 4:20 ráno. Poslednou úlohou v tejto hre je samovražda.

Všímajte si svoje deti

Odborníci upozorňujú na zvýšenú ostražitosť rodičov. Človek nikdy nevie ako sa v dnešnej rýchlej dobe internetu a sociálnych sietí do tejto hry zamotá práve jeho dieťa. Potom môže byť neskoro. Pokiaľ majú rodičia podozrenie, že ich dieťa začala s touto hrou, odporúča sa to čo najskôr ohlásiť najbližšej policajnej službe.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu