ZN.SK
Jaskyňa Vietnam Soon DOong

Najväčšie jaskyne na svete by sme našli v Amerike a Vietname

Naše jaskyne však na tie zahraničné nestačia. Ak by sme vybrali 5 naozaj veľkých jaskýň, potom väčšina z nich sa nachádza v Amerike.

Každá objavená jaskyňa je veľkou udalosťou pre svet geológie, speleológie, geografie, ale aj mnohých ďalších odborných a neodborných sfér. Z hľadiska turizmu sa nedá každá objavená jaskyňa využívať. Unikátne jaskynné systémy aj samostatné malé jaskyne, ktoré je možné spriechodniť, však môžu zásadne zmeniť mieru popularity regiónu a následne znamenať aj prílev peňazí. Na Slovensku máme jaskyne v krasových vápencových oblastiach, aj v Demäňovskej doline. V Malých Karpatoch máme Jaskyňu Driny a ďalšie menšie jaskyne sú roztrúsené po ďalšom hornatom regióne Slovenska. Unikátna je Ochtinská aragonitová jaskyňa, ktorá je príkladom miesta, aké by sme neobjavili, ak by sme sa nevŕtali v zemi. Pod zemou tak môžu byť ešte mnohé neobjavené podzemné pukliny a útvary, ktoré pred miliónmi rokov vyrezala v puklinách prúdiaca voda a vyzdobili sedimenty. Naše jaskyne však na tie zahraničné nestačia. Ak by sme vybrali 5 naozaj veľkých jaskýň, potom väčšina z nich sa nachádza v Amerike. Mexické sú ako zatopené zážitkom pre jaskynných potápačov. Tá vo Vietname je však unikátna.

Mammoth Cave (Kentucky, USA)

Mammoth Cave je najdlhšou jaskyňou na svete s viac ako 650 kilometrami preskúmaných chodieb a miestností. Bola obývaná rôznymi kmeňmi domorodých Američanov a neskôr slúžila ako útočisko pre otrokov. V jaskyni sa nachádza rozsiahla biodiverzita, vrátane rôznych druhov netopierov, pavúkov a iných podzemných živočíchov.

Sistema Sac Actun (Mexiko)

Táto jaskyňová sústava v Mexiku má dĺžku približne 350 kilometrov a stále sa rozširuje, keďže sa darí objavovať a prestupovať aj do ďalších a ďalších chodieb. Sistema Sac Actun je jednou z najväčších jaskyní na svete. Jej presná dĺžka nie je stále úplne známa, ale odhaduje sa, že má viac ako 350 kilometrov chodieb a miestností, čo ju robí jednou z najdlhších jaskýň na svete. Obsahuje viacero archeologických nálezov a je cieľom výskumníkov rôznych odvetví. Nachádza sa na známom polostrove Yucatán.

Sistema Ox Bel Ha (Mexiko)

S dĺžkou približne 270 kilometrov je Sistema Ox Bel Ha jednou z najväčších jaskyňových sústav na svete.

Sistema Huautla (Mexiko)

Táto jaskynná sústava v Mexiku má rozsiahlu sieť chodieb a miestností a patrí medzi najhlbšie jaskyne na svete.

Son Doong (Vietnam)a prednosti tejto jaskyne

Son Doong je najväčšou jaskyňou na svete vzhľadom na objem a je domovom jednej z najväčších jaskyni na svete, včítane jednej miestnosti s výškou až 200 metrov. Je považovaná za najväčšiu jaskyňu na svete vzhľadom na objem, čo ju robí jedným z najzaujímavejších prírodných diel na planéte. Son Doong bola objavená v roku 1991, ale oficiálny výskyt a skúmanie jaskyne sa začalo až v roku 2009. Jaskyňa je dlhá asi 9 kilometrov a obsahuje niektoré z najväčších jaskýň na svete, vrátane miestnosti s názvom „Hang Sơn Đoòng“, ktorá má výšku až 200 metrov, šírku 150 metrov a dĺžku takmer 5 kilometrov.

Jaskyňa Vietnam Soon DOong

Táto jaskyňa je jedinečná svojou impozantnou podzemnou krajinou, ktorá zahŕňa podzemné rieky, jazierka, vodopády a obrovské stĺpy. Vďaka bohatej flore a faune v jaskyni, vrátane vzácnych druhov, ako sú netopiere a pavúky, je Son Doong aj dôležitým miestom pre výskum biologického diverzity.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu