V Čechách známy konšpiračný portál venovaný vymysleným správam Aeronet rozšíril správu o tajnom šírení koronavírusu z lietadla kuriérskej spoločnosti DHL. Autor článku, ktorý zrejme nemá žiadne skúsenosti s leteckou dopravou a pravidlami prevádzky lietadiel v zlom počasí, príchod lietadla, ktoré nikde nepristálo a vrátilo sa, vysvetlil ako manévre pre šírenie britskej mutácie nad ČR. Podľa článku malo nákladné lietadlo DHL, ktoré videli krúžiť nad Brnom a odletieť preč, tajnú misiu. Či s otáznikom v prehnane dlhom nadpise, alebo bez neho, celá konšpirácia založená na vymyslenej domnienke vyzerá ani nie šokujúco, ako zábavne. Napriek tomu jej ľudia na Facebooku uverili.
DHL Express zvažuje právne kroky
DHL Express ČR ako aj letisko v Brne odmietli verziu, ktorú priniesol Aeronet. Vymysleným informáciám o šírení covidu prispel na sile aj český poslanec Volný, ktorý svojim príspevkom vydával túto myšlienku za hotovú vec. Lietadlo, ktoré vyštartovalo z nemeckého mesta Leipzig (Lipsko) a malo pristáť v Brne niekoľko krát nad mestom krúžilo a pre pokračujúcu silnú hmlu sa pre rozhodnutie pilota vrátilo do Nemecka. Spoločnosť DHL Express teraz zvažuje právne kroky proti dezinformáciám, ktoré mohli práve známu prepravnú spoločnosť uviesť v negatívnom svetle, alebo poškodiť jej povesť. Autori článku si pritom nenaštudovali bežný letový poriadok a pravidlá bezpečnosti, ktoré sa týkajú aj mnohých iných prípadov, rovnako prepravných spoločností.
Kým v minulosti sa bežne k dezinformáciám veľmi organizácie nevyjadrovali, dnes naberajú na sile. Preto sa nemožno čudovať, že aj Letisko vydalo svoje stanovisko:
Let s tovarom a cestujúcimi je trochu rozdiel
Pri letoch s cestujúcimi sa postupuje inak. Sú pripravené alternatívy, pri ktorých sa volí iné letisko s lepšími podmienkami a následne je riešený transfer pozemnou dopravou. S cestujúcimi letieť späť je neštandardné. Pri nákladnej doprave je to skôr reálne, keďže alternatívne letiská nemajú prípravu a hlavne trasy na ďalšie spracovanie a ďalšie odosielanie zásielkových kontajnerov, nemajú prepojenia systému, skenerov a nastavené trasy vozidiel na alternatívne letiská. Preto je pre tento typ lietadiel výhodnejšie a menší problém vrátiť sa späť a skúsiť to neskôr.
Po rozum treba chodiť inam
Konšpirácie, hoaxy a vymyslené správy sú dnes pre niektorých ľudí veľký biznis. Je vysoký dopyt po alternatívnych správach. Dezinformácie svojim obsahom dokážu zaujať ľudí, pre ktorých nie je podstatné ani tak čo je pravda, ale obsah takýchto informácií, šokujúce prvky, emócie, adrenalín. Informácie o ovládaní počasia, o čipovaní ľudí, alebo o zinscenovaní smrti princeznej Diany, aby mohla pokojne žiť so svojim milencom, či iné príbehy, ľudí bavia. Je to ako čítať dobrodružný či špionážny román… ale mať pocit, že tento už je skutočný. Pritom dnes už nie je problém spýtať sa skutočného odborníka, alebo si dohľadať aspoň nejakého pilota, pričom cez Facebook a Instagram je ich niekoľko. Ak nepomôže škola, hodiny informatiky k overovaniu faktov a schopnosti vyhľadať si ľudí z brandže a spôsob, ako sa s nimi spojiť, pomôžu aj niektoré zaujímavé knihy. Skúste niektorú z nich.
- Moc faktov – výnimočná kniha popisujúca to, ako sa dá jedna informácia chápať podľa toho, ako sa to hodí
- (Ne)bezpečný internet – slovenská kniha venovaná hrozbám na internete a dezinformáciám
- Kniha o fakenews – svetové dezinformácie v tejto českej knihe na pobavenie a aj ako odštrašujúci príklad
- Pravda a lož na Facebooku – za zmienku stojí kniha sústredená na výplody Facebook hrdinov – jednotlivcov