ZN.SK
Námestíčko, Stará Bystrica

Na tomto mieste Stará Bystrica odhaľuje svoje významné roky

Ak zavítate na Kysuce do obce Stará Bystrica, najskôr vás bude lákať prvý slovenský orloj. Dobre sa rozhliadnite. Neďaleko nájdete aj iné zaujímavosti.

Ak zavítate na Kysuce do obce Stará Bystrica, primárne vás bude lákať prvý slovenský orloj, dokonca presnejší než ten pražský s lunárnym kalendárom a vôbec celým okolitým námestím Rínkom sv. Michala. Miestna originálna architektúra, do ktorej sa postupne menia aj ostatné budovy v samom srdci obce, sa pomaly posúva aj smerom k miestnemu kostolu, ktorý bol celé roky jedinou dominantou obce. Len pár minút chôdze od orloja sa za kostolom pri hlavnej ceste hneď oproti miestnemu hotelu Bystričan nachádza menšie Námestie svätého Floriána, pekne upravené miesto určené pre oddych.

Námestíčko, Stará Bystrica

Pri jeho výstavbe sa najskôr pozeralo na kanál, ktorý odvádza miestny potôčik ďalej do rieky Bystrica. Prechádza popri jednej z ciest, lemujúcich ulicu s rodinnými domami. Dnes táto dlažbou vyrovnaná plocha poskytuje priestor soche Sv. Floriána, drevenému mostu ponad miestny kanál, ale láka aj na fontánu a originálne posedenie na hladkom kameni, ktorému podobný široko ďaleko nenájdete. Príjemná atmosféra a pokoj, ktorá z tohto miesta vyžaruje má jednu zvláštnosť. V neďalekej reštaurácií si môžete dať pizzu a na námestíčku naopak môžete načerpať trochu iných síl. Tých vedomostných. Vedeli ste, že obec Stará Bystrica zasiahlo a zničilo zemetrasenie? A nebolo to až tak dávno. Viacero rokov zapísaných v obecnej kronike sa stratilo po tom, čo ju po vojne počas rabovania zničili. Najzásadnejšie udalosti však zostali v pamäti miestnych a aj z rozprávania. Viacero dôležitých rokov sa nachádza poskrývaných na tomto námestíčku, stačí len hľadať. Turista sa tak dozvie zaujímavostí o obci, ktoré dokonca vôbec netušil ani nejeden miestny.

Námestíčko, Stará Bystrica

Pre turistov, ktorí o týchto kovových veľkých žetónoch s historickými zaujímavosťami vopred nevedeli je to príjemným prekvapením. Dokonca aj pre tých, čo slepo prechádzajú a ani nevedia, že je v obci aj takéto čisté upravené miesto. Zaujímavosť, ktorá u ľudí vzbudzuje azda najväčšie prekvapenie je práve tá, ktorá je aj u nás na fotografii.

foto: ZN.SK

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu