ZN.SK
Pojazdné jedlo a fastfood

Mobilný catering, vozíky a rôzne kuchyne na kolesách

Takmer súčasne s klasickým fastfoodom sa začiatkom minulého storočia objavoval v Ázii aj v Amerike jednoduchý koncept distribúcie jedál prostredníctvom vozidiel.

Takmer súčasne s klasickým fastfoodom sa začiatkom minulého storočia objavoval v Ázii aj v Amerike jednoduchý koncept distribúcie jedál prostredníctvom vozidiel. V nich mali poskytovatelia stravovania už celé prostredie a technológie pre dokončenie a prípravu jedál. Nie vždy pritom išlo o motorové vozidlá. Niekedy šlo o prívesy či dokonca aj celé autobusy a kamióny, ktoré boli znakom veľkomiest. Do gastronómie patria, aj keď ich nesprávne škatuľkujú laici ako nepotrebné a zdravotne rizikové stravovacie prevádzky.

Pojazdné jedlo a fastfood

Typické sa stali pre ponuku hotdogov, mexických špecialít, ale napríklad aj pri ponuke nápojov a zmrzliny. Pre zmrzliny a hotdogy sa takýto druh distribúcie zachováva aj dnes. Zmrzlinárske vozidlá sú dodnes najrozšírenejším distribútorom tohto typu. Využitie nachádza pre ľahké servírovanie a mobilitu. Populárny koncept distribúcie nachádza uplatnenie aj v súčasnosti u niektorých predajcov kávy priamo v centre mesta, stánkov, či takzvaných pojazdných grilov.

Jedlo na kolesách v Amerike a vo filme

Z mnohých filmov máme predstavu o tom, ako to prebieha v amerických uliciach. Veľkomestá, kde vládne uponáhľaný život, a nájom priestoru je šialene drahý, sú najčastejším pôsobením drobných mobilných stánkov. Ich úroveň a rozsah je rôzny. Od profesionálov, po drobných predavačov. Vo filme Borat sa nachádzalo asi najznámejšie zmrzlinárske auto, aké sme kedy vo filme videli. V seriáli Simpsonovci sa veľmi často objavuje tento druh stravovania, keďže prichádza k atómovej elektrárni, aby si mohli zamestnanci kúpiť jedlo, alebo praclík. Svoju úlohu zohral takýto stánok aj vo filme Mačeta. Nikdy sme však ako diváci nemali možnosť vidieť, čo všetko sa skrýva za prípravou, úradným schválením, údržbou a prevádzkou takéhoto zariadenia.

Pojazdné jedlo a fastfood

Vozíky na Slovensku

Na Slovensku sa v minulosti objavil Family Frost, ktorého zvučka sa stala tak charakteristickou, že si ju aj dnes mnohí zapískajú a každý má jasno, o čo mu ide. Family Frost bolo pojazdné vozidlo s ponukou mrazených výrobkov. Bol asi najznámejším predstaviteľom tohto druhu stravovania, hoci išlo o polotovary. Akonáhle však vytiahol šofér z boxov zmrzlinu, už šlo o zmrzlinára. Čisto zmrzlinárov sme mali len občas. vecou festivalov a dočasných podujatí je pojazdný pipi-grill s grilovaným kuracím mäsom, vecou hodovania a rôznych podujatí je však aj cukrová vata, trdelník, „trdelník“, stánky vyvárajúce aj iné druhy jedál s mäsom, prepáleným tukom a podobne. Celkom iný level je opäť sa rozširujúci záujem o originalitu. V Bratislave je napríklad možnosť vidieť vozík podávajúci kávu priamo na ulici.

Je mobilný a tak mení svoje pôsobenie podľa toho, kde sú ľudia a kde je aktuálna príležitosť. Ako všetko nové, aj tento druh stravovania a predaja je viac menej nový. Kým na jednej strane pre zákazníkov, je novým aj pre úradníkov, s ktorými riešiť zriadenie takejto prevádzky nemusí byť celkom ľahké. Pevné nervy ak plánujete začať biznis práve v tejto oblasti.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu