ZN.SK
Malá skalná diera Klubina

Malá skalná diera, mini-jaskyňa na Veľkej Rači na Kysuciach

Návštevníkom, ktorí merajú cestu po vlastných do hlbších lesov na Kysuciach neujde aj chránený prírodný útvar, Malá skalná diera na Veľkej Rači.

Zaujímavé prírodné úkazy, akých môže byť na Kysuciach plno, sú nie vždy na prístupnom mieste. Veľká Rača je chránené prírodné územie, ktoré si mnohí spájame s lyžiarskym vlekom v Oščadnici a stredisku Snow Paradise Veľká Rača, prípadne po novom Park Snow. V lete je to však zelená krajina plná stromov a rastlín. Oblasť obýva zaujímavo pestré vtáctvo, dokonca aj neobvyklá labťuška vrchovská, drobný na prvý pohľad nevýrazný, ale vzácny vták. Pozornejším návštevníkom, alebo milovníkom prírody, ktorí ju spoznávajú po vlastných, neujde aj chránený prírodný útvar, Malá skalná diera.

Malá skalná diera Klubina

Malá skalná diera, mini-jaskyňa na Kysuciach

V katastri obce Klubina, ktorá sa zaujímavým spôsobom tiahne v úzkom páse územia až po vrchol Veľkej Rače, sa nachádza prírodný úkaz, ktorý je neobvyklý svojim tvarom. Príroda tu vytvorila kamenný bunker, prístrešok zo skál, do ktorého by sa mohlo zmestiť na tesno aj desať ľudí.

Miestne povery

O mieste kolujú dve legendy, ktoré môžu byť pravdivé, aj nemusia. Dôležité je však pri nich to, že vôbec vznikli, sú pre miestnych známe a miesto sa tak stalo opäť o trochu zaujímavejšie aj po kultúrnej a ľudovej stránke. Jedna z povier údajne vychádza z reálnych skutočností. V minulosti tu mal unikať plyn. Nemuselo by to byť výmyslom, keďže Kysuce sú tvorené po geologickej stránke flyšom a ten sa už ložiskami plynu prejavuje v obci Korňa, kde mimo plyn vyviera ropa z pod zeme. Druhá miestna povera hovorí príbeh o plávajúcej kačičke, ktorú niekto vhodil hlbšie do diery. O nejaký čas sa mala objaviť v rieke Kysuca, ako pláva smerom k Váhu. Hoci v takom prípade sa vynára mnoho otázok o tom, ako odsledovali jej púť a o aké prepojenie diery a podzemných vôd malo ísť, je aj táto povera zaujímavá.

Veľká Rača a Klubina

Veľká Rača je najvyšším vrchom pohoria Kysucké Beskydy s výškou 1236 metrov nad morom. Je jedným z najlepšie vybavených lyžiarskych stredísk na Slovensku a najlepším na Kysuciach. Obľúbené medzi poľskými lyžiarmi. Útvar je však prístupnejší z Oščadnice, goralskej obce zo severu. Klubina nie je cestnou komunikáciou s Oščadnicou spojená a je súčasťou združenia obcí Bystrická dolina v povodí rieky Bystrica.

Zdroje: František Maják

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu