ZN.SK
Franz Kafka

Pohyblivá 40 tonová socha Franza Kafky v Prahe

Franz Kafka pred pár rokmi ožil v rodnej Prahe. V historickom centre Prahy môžete už tretím rokom naraziť na neobyčajnú atrakciu, sochu vysokú jedenásť metrov…

Franz Kafka pred pár rokmi ožil v rodnej Prahe. V historickom centre Prahy môžete už tretím rokom naraziť na neobyčajnú atrakciu, sochu vysokú jedenásť metrov. Skladá sa zo 42 samostatných pohyblivých dielov, ktoré spoločne tvoria veľkú hlavu spisovateľa Franza Kafky. Autorom tejto neobyčajnej sochy je David Černý, ktorý sa preslávil aj sochou ružového tanku. Každý jeden z dielov je vytvorený z ocele pohybujúcej sa pomocou motorov umiestnených vo vnútri konštrukcie. Spoločná váha jednotlivých dielov je neuveriteľných necelých 40 ton. Unikátom je najmä počas pohybu. Pohybuje sa rôzne, posúva točenie hlavy do iného smeru, alebo vytvára rôzne obrazce z obrysov a prvkami ľudskej tváre.

Poloha sochy Franza Kafky

Pokiaľ prichádzate do Prahy a chcete si pozrieť toto podivuhodné divadlo na vlastné oči, nie je komplikované ho nájsť Socha bola postavená ako súčasť zrekonštruovaného a vybudovaného priestoru pred obchodným komplexom Quadrio, ktorý tvoria obchody a kancelárske priestory. Socha stojí na novom vybudovanom námestí pri križovatke Charvátovej ulice a Vladislavovej ulice nad metrom „Národní třída“ v tesnej blízkosti obchodného domu My.

Franz Kafka

Franz Kafka

Franz Kafka sa narodil 3. júla 1883 v Prahe a zomrel 3. júna 1924 v Rakúskom Kierlingu. Narodil sa v židovskej rodine hovoriacej po nemecky, no ovládal aj češtinu. Písal rovnako tak v nemčine a zaraďuje sa medzi najvýznamnejších spisovateľov píšucich prózu 20. storočia. Ku koncu života trpel vážnou tuberkulózou a dlhodobo sa liečil aj v kúpeľoch na Slovensku v Matliaroch.

Podobná socha sa nachádza aj v americkom meste Charlotte, rovnako tak od českého autora Davida Černého.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu