ZN.SK
mak a makovice

Makový olej: jeho vlastnosti, účinky a prínos pre zdravie človeka

Makový olej sa vyrába zo semien makových kvetov a je špecifický svojou vôňou a chuťou. Okrem toho je zdrojom vápnika a energie.

Makový olej sa vyrába zo semien makových kvetov a je špecifický svojou vôňou a chuťou. Okrem toho je zdrojom vápnika a energie.

mak a makovice

foto: ilustračná snímka makovíc

Makový olej má prínos pre organizmus

Medzi najväčšie výhody makového oleja patrí schopnosť skvalitniť zdravie vlasov a pleti. Pokožku hydratuje a dodáva jej prirodzene zdravý vzhľad. Taktiež ho možno použiť pri problémoch so svrbením, zápalom, popálením alebo ekzémom. Vo výnimočných prípadoch  dokonca dokáže odstraňovať škvrny na tvári.

Vďaka tomu, že mak obsahuje nenasýtené mastné kyseliny a minerály, pomáha vlasom dodať zdravý lesk. Ak sa zmieša spolu s olivovým olejom dokáže zaceliť rozštiepené končeky a podporiť zdravý rast vlasov.

Čo obsahuje?

Mak obsahuje množstvo vitamínov, minerálov, sacharidov, vlákniny, bielkovín a vápnika. Z nenasýtených mastných kyselín sa v ňom nachádza kyselina linolová, ktorá chráni naše srdce a celý cievny systém.

Ďalej obsahuje železo, ktoré hrá dôležitú úlohu pri okysličovaní. Makový olej je vďaka železu prospešný aj pre tehotné ženy. Plod v tele matky chráni pred vývojovými vadami a matku pred anémiou.

Užívanie a skladovanie

Makový olej sa lisuje za studena, aby sa zachovali všetky dôležité vitamíny a výživné látky. Je potrebné ho skladovať na tmavom a chladnejšom mieste. Denná dávka makového oleja je 5 ml 2-krát denne. Najideálnejšie je ho konzumovať ráno a večer medzi jednotlivými jedlami. Denné dávky oleja by mali byť dodržiavané, aby na naše telo nemal žiadne nežiaduce účinky.

Využitie

Vhodný je na priamu konzumáciu alebo ako prísada do jedál, napríklad do dezertov, omáčok, polievok alebo šalátov. Využitie má nielen vnútorné, ale aj vonkajšie. Napríklad, ak máte lámavé nechty, rozštiepené končeky vlasov alebo na potieranie pokožky. Vaše nechty a vlasy budú pevnejšie a zdravšie. Prípravky z makového oleja, alebo priamo za studena lisované oleje sú v ponukách predajcov zdravých potravín. 250 ml oleja sa môže pohybovať okolo 8 eur, kým pol litrová fľaša tohto zlatistého oleja okolo 11 eur. U iného predajcu sa môžu ceny pohybovať inak (BabickinaZahrada.sk)

Mohlo by zaujímať tiež:


Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu