Kniha G. Greenwalda Nikto sa neskryje, zdroj: Snowden

Kniha Nikto sa neskryje

Edward Snowden sa do modernej histórie zapísal ako ten, čo svojou možno až prehnanou poctivosťou pozbieral a svetu prezradil obrovské kvantum tajných informácií o odpočúvaní a sledovaní ľudí aj vlád. Nechal zverejniť informácie, ktoré zásadne otriasli mnohými stoličkami, doslova celými tribúnami ľudí a prinútili tajné služby zmeniť pravidlá a svoje zabezpečenie. Jeden jediný človek totiž odtajnil to čo malo zostať tajné. V máji 2013 sa novinár Glenn Greenwald cez zabezpečenú komunikáciu stretol s Edwardom Snowdenom, hoci predtým vôbec netušil, kto to je. Snowden pracoval pre firmu spolupracujúcu s NSA (National Security Agency). Počas jeho práce nazhromaždil veľké množstvo dôkazov a informácií, ktoré dokazovali megakauzu o svetovom odpočúvaní a zbere dát.

Kniha Nikto sa neskryje

Kniha: Nikto sa neskryje
Kniha z vydavateľstva Tatran, ktorá sa objavuje práve teraz na pultoch predajní, čitateľa prenáša do sveta, v ktorom sa bežne pohybuje len ak v medziach fiktívnych príbehov. Tentoraz je však nutné pripraviť sa na fakt, že toto nebude žiadna fikcia. Spoločnosti a technológie, ktoré sú v jednotlivých článkoch odprezentované naozaj existujú a fungujú. Dokonca s nimi pracujú bežní ľudia. Kniha v sebe zhŕňa všetky doteraz publikované čriepky, vytvára ucelené celky a témy, priamo konkrétne problémy zneužívania moci NSA. Čitateľ má v jednotlivých častiach knihy možnosť nahliadnuť na konkrétne kauzy a projekty NSA, v ktorých možno aj pre vás budú najzaujímavejšie časti o úzkej spolupráce Microsoftu a tajných služieb pri zhromažďovaní emailov a odpočúvaní hovorov cez Skype, ale aj témy týkajúce sa sledovania Facebooku a bežných emailov. Vzhľadom na to, že kniha obsahuje mnoho už do slovenčiny preložených dokumentov a útržkov z agentúrnych prezentácií, má čitateľ bez veľkej komplikácie s jazykovou bariérou možnosť lepšie pochopiť, čo agentúry v rámci ktorého projektu riešili. Greenwald totiž mimo NSA rieši aj médiá, ako nástroj ovplyvňovania mienky. To, ako veľmi sa dá zmeniť uvažovanie národa pomocou zmanipulovaných správ a aj mnoho iného. Kniha, ktorá nepochybne narobí rozruch, môže byť inšpiráciou pre mnohých konšpirátorov aj scenáristov k vlastným poviedkam a filmom.

Názor
Kniha sa veľmi dobre číta. Z počiatku čitateľa zoznamuje s autorom samotným, jeho cestou do Hongkongu a vlastne okolnosťami, prečo táto kniha vzniká a z čoho. Obsahuje množstvo dát a útržkov, ktoré by nikdy svet neuvidel a zostali by naďalej skryté len ako vec tajných služieb. Veľká časť práve z toho, čo dostal od Eduarda Snowdena. Snowden nebol plnohodnotným agentom a tak nemal prístup k všetkému. Dokázal však svetu odhaliť veľa. Aj spolupráce veľkých firiem, ktoré možno nemali na výber a v záujme bezpečnosti museli sprístupniť svoje servery a komunikáciu ľudí, možno aj tú vašu. Tak mi napadlo, že pri odpočúvaní Skype komunikácie niektorých Slovákov s nárečím by si neporadil žiaden agent. Samozrejme odpočúvanie všetkých je jedna vec, druhá vec je všetko počúvať a čítať. Systémy nastavené tak, aby zachytili podozrivé komunikácie a komunikácie konkrétneho človeka pod drobnohľadom agentov sú pochopiteľné. Je však aj v knihe zaujímavé sledovať, ako a cez aké pokyny k čomu dochádzalo, k akým zmenám vo firmách len, aby tajné služby docielili sprístupnenie dát. Microsoft sa musel tajným službám vlastne podriadiť. V knihe sú často celé správy a hlásenia. Chýba len meno toho, čo ich dodal. To v podstate ani nie je v tejto chvíli dôležité. Čitateľ, ktorý pachtí po témach ako sú sprisahania a veľké odhalenia, nachádza v každej časti knihy zaujímavé a utajované fakty. Skladanie knihy trvalo nejaký čas a dnes po nepochybne náročnom preklade, sa objavuje aj u nás.

Pri jej čítaní budete mať tak trochu sami pocit, že ste tajným agentom. Spozorujete u seba vedľajší produkt v podobe orientácie medzi kódovými označeniami. Všetky tie filmy o krycích menách a už len „Jastrab volá orla“ ako sa hovorí do vysielačiek aj v rámci srandy, je odrazu akési bližšie. Akoby bolo kódové označenie pre všetko. Jednotlivé systémy na sledovanie komunikácie, na vyčítanie a sledovanie Facebooku, emailov na Outlooku a mnoho ďalšieho, majú svoje “bežné pracovné” názvy, pod ktorými by ich nikto nehľadal. Systém Tarmac slúži na zachytávanie satelitnej komunikácie, OLYMPIA je kanadský program na sledovanie brazílskeho ministerstva baníctva a energetiky, Muscular slúži na nabúranie sa do Google a Yahoo, či EGOSTICAL GIRAFFE robí útoky na vyhľadávač Tor… je toho viac. Oveľa viac. Vedeli ste, čo znamená pojem SIGINT? Rozumieť pod ním budete kompletné signálové spravodajstvo a nestretnete sa s ním len pár krát.

Po prečítaní sa následne všetky kauzy na Slovensku zdajú tak veľmi bezvýznamné. V každom prípade, bez veľkého ospravedlňovania konania agentúr je pochopiteľné, prečo potrebujú mať dohľad nad komunikáciou a usilujú o to na viacerých miestach súčasne. Z jednej strany je známych mnoho prípadov, kedy sa podarilo odvrátiť hrozby o ktorých agentúry vedeli vopred. Z tohto je však len malý krôčik k zneužívaniu, manipulácii s dôkazmi a narúšaní oveľa viac, než len teroristických plánov. Čiže… hovoria vám niečo špionážne romány a milujete konšpirácie, či „skazenú Ameriku“? Kniha bude vašou šálkou kávy. Veľa však vie dať aj ľuďom zameraným na IT technológie, komunikáciu a internet. V niektorých prípadoch sa totiž práve tu vysvetľuje niekoľko zmien a známych udalostí na sieti, či zabezpečenia, ktoré až teraz tak trochu dajú logiku a napovedia, kvôli čomu fungujú ako fungujú.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.