ZN.SK
Vychylovka kostolík

Kaplnka Panny Márie Ružencovej zo Zborova vo Vychylovke

Neskorobaroková kaplnka Panny Márie Ružencovej z 19. storočia patrí medzi najznámejšie stavby v skanzene – Múzeu Kysuckej dediny vo Vychylovke.

Zľavy na wellness pobyty

Neskorobaroková kaplnka Panny Márie Ružencovej z 19. storočia patrí medzi najznámejšie stavby v skanzene – Múzeu Kysuckej dediny vo Vychylovke. Kostol stál pôvodne v obci Zborov nad Bystricou v blízkosti hlavnej cesty na mieste, kde dnes stojí obchod.

Vychylovka, Kaplnka Panny Márie Ružencovej

Pre účely bohoslužieb bol v Zborove nad Bystricou za socializmu postavený neobyčajný kostol, ktorý úrady povolili postaviť len vďaka prefíkanosti miestnych. Za hlbokej totality sa to podarilo preto, lebo malo ísť o multifunkčnú budovu, čo sa nakoniec nestalo. Kostol, ktorý zdobia hodnotné vitráže Vincenta Hložníka, tak mohol nahradiť biely kostolík veľmi malých rozmerov, ktorý veľkej obci už niekoľko desaťročí nepostačoval a navštevovať kostol v Starej Bystrici či v Krásne nad Kysucou bolo pre mnohých veľmi ďaleko. Skanzen v obci Nová Bystrica v časti Vychylovka, ktorý svoju prevádzku otvoril v roku 1981, už niekoľko rokov zbieral viacero hodnotných stavieb v celom okrese Čadca. Najvýraznejšie skanzen obohatili stavby zo zatopených obcí Riečnica a Harvelka, ktoré museli ustúpiť stavbe priehrady. Kostolík však dodnes zostal najcharakteristickejšou stavbou, spolu s mlynom z Klubiny, vďaka ktorým dokážu návštevníci aj po čase skanzen rozoznať od ostatných skanzenov.

Skanzen Vychylovka Kaplnka Panny Márie Ružencovej

Kaplnka Panny Márie Ružencovej

Fasáda jedno-loďovej malej, ale jednoduchej stavby, je žiarivo biela. Nad predsieňou s hlavným vstupom sa týči malá zvonica. Celú stavbu pokrýva šindľová strecha tmavej farby. Práve kontrast oboch farieb vytvára osobitý vzhľad stavby. Okolie kaplnky bolo v minulosti tvorené plochou cintorína. Časť z pôvodných krížov a náhrobných kameňov bola presunutá aj do skanzenu.Zvonica má dva zvony. jeden pochádza z roku 1834 a jeho autorom je KajetánZeidl z Trnavy. Menší pochádza z roku 1918 a odliali ho v Trenčíne.

Skanzen Vychylovka Kaplnka Panny Márie Ružencovej

9 metrov dlhá a šesť metrov široká stavba nemá bohaté zdobenie. Vzhľadom na fakt, že je stavba murovaná a pri rozoberaní sa poškodili pôvodné, hoci veľmi jednoduché maľby, aj interiér je čisto biely, zdobený pôvodnými obrazmi krížovej cesty z 18. storočia. Neskorobarokový oltár s krížom a pôvodnou plastikou Krista je zrekonštruovaný. Oltárna časť kostola býva doplnená plastikami Panny Márie taktiež z 18. Storočia umiestňovaných na podstavcoch. Do vnútra preniká svetlo zo štyroch oblúkových okien. Vnútro má rovný a pomerne nízky strop s polkruhovým ukončím apsidy. Na strope je nekvalitná ľudová maľba zachytávajúca Pannu Máriu v neznámej scéne. Aj na stavbe sa podieľali menej skúsení stavitelia, čo dokazujú nerovné a nevyrovnané steny a celková konštrukcia. Významu a hodnote stavby to však neuberá.

Kaplnka v súčasnosti patrí pod rímskokatolícku farnosť Nová Bystrica a tá patrí pod Dekanát Kysucké Nové Mesto. Svätostánok sa stal opakovane miestom nakrúcania rôznych filmov. Najvýraznejšie sa objavil v českom vojnovom filme Želary. Počas nakrúcania bola ku kostolíku pristavaná ďalšia drevená predsieň. Aj keď stavba nevyniká hodnotnými freskami a maľbami, Zborovania sú mimoriadne hrdí na svoj kostolík. Pred niekoľkými rokmi si ho pripomenuli dreveným modelom pri fare súčasného kostola v obci, viditeľným z hlavnej cesty.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

...

Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu