Kaplnka Panny Márie Ružencovej zo Zborova vo Vychylovke - ZN.SK

Kaplnka Panny Márie Ružencovej zo Zborova vo Vychylovke

Neskorobaroková kaplnka Panny Márie Ružencovej z 19. storočia patrí medzi najznámejšie stavby v skanzene – Múzeu Kysuckej dediny vo Vychylovke. Kostol stál pôvodne v obci Zborov nad Bystricou v blízkosti hlavnej cesty na mieste, kde dnes stojí obchod.

Vychylovka, Kaplnka Panny Márie Ružencovej

Pre účely bohoslužieb bol v Zborove nad Bystricou za socializmu postavený neobyčajný kostol, ktorý úrady povolili postaviť len vďaka prefíkanosti miestnych. Za hlbokej totality sa to podarilo preto, lebo malo ísť o multifunkčnú budovu, čo sa nakoniec nestalo. Kostol, ktorý zdobia hodnotné vitráže Vincenta Hložníka, tak mohol nahradiť biely kostolík veľmi malých rozmerov, ktorý veľkej obci už niekoľko desaťročí nepostačoval a navštevovať kostol v Starej Bystrici či v Krásne nad Kysucou bolo pre mnohých veľmi ďaleko. Skanzen v obci Nová Bystrica v časti Vychylovka, ktorý svoju prevádzku otvoril v roku 1981, už niekoľko rokov zbieral viacero hodnotných stavieb v celom okrese Čadca. Najvýraznejšie skanzen obohatili stavby zo zatopených obcí Riečnica a Harvelka, ktoré museli ustúpiť stavbe priehrady. Kostolík však dodnes zostal najcharakteristickejšou stavbou, spolu s mlynom z Klubiny, vďaka ktorým dokážu návštevníci aj po čase skanzen rozoznať od ostatných skanzenov.

Skanzen Vychylovka Kaplnka Panny Márie Ružencovej

Kaplnka Panny Márie Ružencovej

Fasáda jedno-loďovej malej, ale jednoduchej stavby, je žiarivo biela. Nad predsieňou s hlavným vstupom sa týči malá zvonica. Celú stavbu pokrýva šindľová strecha tmavej farby. Práve kontrast oboch farieb vytvára osobitý vzhľad stavby. Okolie kaplnky bolo v minulosti tvorené plochou cintorína. Časť z pôvodných krížov a náhrobných kameňov bola presunutá aj do skanzenu.Zvonica má dva zvony. jeden pochádza z roku 1834 a jeho autorom je KajetánZeidl z Trnavy. Menší pochádza z roku 1918 a odliali ho v Trenčíne.

Skanzen Vychylovka Kaplnka Panny Márie Ružencovej

9 metrov dlhá a šesť metrov široká stavba nemá bohaté zdobenie. Vzhľadom na fakt, že je stavba murovaná a pri rozoberaní sa poškodili pôvodné, hoci veľmi jednoduché maľby, aj interiér je čisto biely, zdobený pôvodnými obrazmi krížovej cesty z 18. storočia. Neskorobarokový oltár s krížom a pôvodnou plastikou Krista je zrekonštruovaný. Oltárna časť kostola býva doplnená plastikami Panny Márie taktiež z 18. Storočia umiestňovaných na podstavcoch. Do vnútra preniká svetlo zo štyroch oblúkových okien. Vnútro má rovný a pomerne nízky strop s polkruhovým ukončím apsidy. Na strope je nekvalitná ľudová maľba zachytávajúca Pannu Máriu v neznámej scéne. Aj na stavbe sa podieľali menej skúsení stavitelia, čo dokazujú nerovné a nevyrovnané steny a celková konštrukcia. Významu a hodnote stavby to však neuberá.

Kaplnka v súčasnosti patrí pod rímskokatolícku farnosť Nová Bystrica a tá patrí pod Dekanát Kysucké Nové Mesto. Svätostánok sa stal opakovane miestom nakrúcania rôznych filmov. Najvýraznejšie sa objavil v českom vojnovom filme Želary. Počas nakrúcania bola ku kostolíku pristavaná ďalšia drevená predsieň. Aj keď stavba nevyniká hodnotnými freskami a maľbami, Zborovania sú mimoriadne hrdí na svoj kostolík. Pred niekoľkými rokmi si ho pripomenuli dreveným modelom pri fare súčasného kostola v obci, viditeľným z hlavnej cesty.

Kaplnka Panny Márie Ružencovej zo Zborova vo Vychylovke
Ohodnoť tento článok
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Diaľničná známka 2017
Diaľničné známky na rok 2017 už v predaji, online aj v predajniach

Dieťa, bábätko
Mužská neplodnosť a znížená tvorba spermií: čo ju spôsobuje?

More ľudia pláž
Pobyt pri mori a morskom vzduchu lieči niekoľko ťažkostí

Zavrieť