ZN.SK
Fretka

Joj a seriál Prázdniny: vraj divá kuna a pritom krotká fretka

JOJ sa možno inšpirovala amaterizmom z Kostí, keď sa do dielu o lesnej kune na chalupe použili namiesto kuny živú fretku. Krotkú, milú, pokojnú fretku.

Televízia JOJ sem tam prekvapí seriálom, k sledovaniu ktorých diváka prinúti až silný marketing. Seriál Prázdniny nesledujeme, no pre šok postačí pokojne aj ukážka na stredajší diel. To, že nám už americký seriál Kosti naservíroval prípad ohlodania mŕtvoly lasicami, sme zobrali ako vtip. Do záberov použili krotké, nikam neutekajúce po mazlení bažiace fretky. JOJ sa možno týmto amaterizmom inšpirovala, keď sa do dielu o nepozvanom nočnom návštevníkovi na chalupe odhodlali k použitiu fretky. Z divákov tak budú robiť pomerne veľkých hlupákov. Chovateľom fretiek, ktorých je na Slovensku niekoľko tisíc, odrazu pristane dlaň s pľaskavým zvukom na čele…

Fretka

foto: fretka ladená do jednej farby

Fretka nie je kuna

Hoci je fretka kunovitá šelma, ide o domestikovaného tchora, ktorý je chovaný v zajatí a je obľúbené zvieratko najmä u mladých ľudí. S kunou sú si podobné asi ako škrečok a potkan. Obaja sú hlodavce, ale nedáte do záberu škrečka a nebudete hrať na to, že je to potkan. Charakteristický zápach fretky je neodmysliteľný k ich chovu a aj chovateľa poznať podľa arómy, ak sa pred chvíľkou so zvieratkom maznal. Ide o veľmi krotké a učenlivé zviera, ktoré môže mať rôzne sfarbenie. Ak ju postavíte na stôl, aj tam zostane, bude preskúmavať celú plochu stola a nezíde dolu. JOJ v seriáli použije sivú fretku, ktorá nebude prejavovať žiadne známky správania skutočnej kuny.

Kuna nie je fretka

Kuna, ktorá má vliezť do domu kde sú ľudia? Dobre, ak pripustíme, že kuna naozaj vojde do domu, v ktorom sú ľudia a pohybujú sa tam, ťažko bude liezť po nejakom človeku. Už vôbec nehrozí, aby ste ju našli na stole nerušene sedieť a niečo oblizovať. V prvom rade kuna vyzerá inak, je celkom inak sfarbená a aj správanie má priveľmi odlišné. Reálnu kunu nechytíte do rúk, nie je krotká. Ide o divé zviera, ktoré vyniká ostražitosťou a neustále je v strehu. Nenašli by ste ju pokojne stáť na jednom mieste a zo stola by nepochybne veľkou rýchlosťou zoskočila. Kuna je nádherná, má osobitný pôvab a veľmi jemný kožuch.

kuna lesná, wiki
Foto: Kuna, wikipedia

Nech sa seriál snaží akokoľvek ukázať život na dedine, robí to spôsobom amatérskym, ktorý človek z dediny nazve „mestským“. Diel ešte ani nebol odvysielaný, a už sa niektorí chovatelia fretiek na Facebooku smejú zo seriálu. Článok je následne reakciou na tento fakt aj preto, že sme sami chovatelia. Filmári však len opäť zrejme len netušili, ako vyzerá kuna. Filmový štáb sa ocitol výnimočne mimo signál a moderný svet, alebo má možno pocit, že ani zvyšok národa nemá ani poňatia nič o reálnej prírode ta vonku… a mimochodom, skutočná kuna by za žiadnych okolností neskákala na živého človeka a neliezla po ňom. Dobrovoľne bude po človeku liezť jedine, ak bude ten človek po smrti a ona bude zvažovať, či si nepochutí na niečom mäkkom a mäsitom… Vzdelávať sa podľa televízie oplatí, no je potrebné prepnúť na iný kanál.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu