ZN.SK
Rast vlasov a pochybné prípravky

Internetom šíria falošné reklamy na prípravky pre rast vlasov

Kam sa pozriete, nájdete reklamy prípravkov na chudnutie, vybočený balec „helux“, na zázračné revolučné metód výučby cudzích jazykov a najčerstvejšie aj prípravkov na rast vlasov. Spôsob, akým fungujú cieľové stránky, je však protizákonný.

Rovnaká sieť falošných webstránok, fingovaných magazínov sa prostredníctvom podvodnej reklamy na najväčších slovenských portáloch prezentuje momentálne aj v poriadne silnej kampani venovanej prípravkom na rast vlasov. Používajú k tomu fotografie pred a po aplikovaní údajne zázračného prípravku. Kým jeden reklamný banner hlási, že na zázrak prišli blogerky náhodou na internáte, či doma, iný banner hlási, že žena z Trebišova alebo iného mesta vyskúšala výnimočnú metódu vedcov z dermatologického inštitútu a zvýšila objem svojich vlasov. Žiaľ akýkoľvek prípravok prezentovaný na banneroch, po ktorého kliknutí prejdete na falošný magazín s jedinou jednou informáciou zaváňa podvodom.

Celý internet, kam sa pozriete
Na Slovensku sa momentálne objavuje obrovské kvantum bannerov, reklamných zdelení, spamov v emailových schránkach, reklamy na Cas.sk, reklamy na Azet.sk, Centrum.sk, Webnoviny.sk, či Linkuj.cz a po novom aj Uloz.to, kde sa vo veľkom prezentujú práve podvodné bannery prípravkov na chudnutie, vybočený balec „helux“, metód výučby cudzích jazykov a najčerstvejšie aj prípravkov na rast vlasov. Vtipné je, že aj ZN.sk je neustále oslovované rovnakou spoločnosťou, ktorá nakupuje reklamný priestor.

Rast vlasov a pochybné prípravky

TIP: všimnite si, že samotné reklamy sa nevedia dohodnúť, čo vlastne budú propagovať. Raz zázračnú metódu objavili blogerky, inokedy vedecký objav a iný banner to prezentuje ako objav kaderníkov z Hollywoodu.

Veľký pozor, chráňte si peniaze, aj blízkych

Radi by sme preto upozornili verejnosť, že spomínané bannery môžu vyzerať tak, ako zobrazuje pripravená grafika. Teší nás, že nás na tieto príprady už sami upozorňujete, vzhľadom na skutočnosť, že sme sa podobnému prípadu už venovali. Keďže autori sú stále tí istí, je pochopiteľné a jasné, prečo aj v tomto prípade má internetový podvod toľko dôverne známych vlastností. Dôvodom, prečo je dobré si dať pozor a nenaletieť na sľuby narafičených pascí a údajných vedecky potvrdených informácií, je problematický pôvod fotografií. Nejde o ľudí, ktorí majú reálne skúsenosti s výrobkom, ale o ľudí, ktorí boli stiahnutí z iných stránok. Stránka vám predáva produkt, o ktorom neviete vôbec nič, nezískate slovenský návod, nepoznáte obchodné podmienky, ani reklamačný poriadok. Zároveň o produkte, pokiaľ slúži na konzumáciu, nevie žiaden slovenský úrad ani slovko. Obrovské peniaze, ktoré neváha množstvo Slovákov za prípravky dať, sú nenávratne preč. Pokusy ľudí predať niektoré prípravky na online bazároch sú svedectvom o nepozornosti a zisteniach oklamania „už neskoro“. Portál Hoax.sk uvádza, že podľa zistení je najčastejšou obeťou žena od 35 rokov vyššie.

Zavádzanie od prvého momentu

Vypracovali sme niekoľko popisov zákerných a podvodných praktík, ktoré používajú stránky a reklamy voči ľuďom a teda zákazníkom cieleným, alebo náhodným, keďže strányk sú prístupné online.

1. Webová stránka (http://worldglobalnews.com/421/clanky/senso-duo  – pozor, na dôveru v obsah!) na jedinej prístupnej stránke s popisom prípravku prezentujú meno Lenka Svetlíková. Má to byť reportérka, ktorá dokazuje účinky tejto „formuly“, tejto látky na podporu rastu vlasov. Zarážajúce je, že táto reportérka Lenka Svetlíková, ktorej fotografia tu je uvedená, neexistuje. Fotografia je z fotobanky Shutterstock, žena na fotografii je modelka, ktorej fotografie sú bežnou súčasťou korporátnych grafík, katalógov firiem a ide o veľmi často používanú tvár. Žiadna reportérka reportérka. Rovnakú fotografiu zneužili aj pri propagácií prípravku menom Forskolin.
2. Rovnaký podvod má viacero jazykových verzií. Referencie z Trenčína sú odrazu z Madridu, alebo z Prahy. Aj lenka Svetlíková sa zrazu volá inak v iných krajinách.
3. Informácie v článku sú takmer presne rovnaké texty, aké sa objavili pri iných podvodných stránkach a prípravkoch.
4. Všimnite si, pokiaľ ste na reklamy a na stránky narazili, čo stránky hlásia celkom hore. Hlásia, že prípravok bol v obchodoch už celkom vypredaný a jediné miesto, kde ho kúpite, je stránka, kde práve ste. Konkrétne sa zobrazuje hlásenie „Kúra Vivese Senso Duo Oil na rast vlasov u žien a mužov bola vo väčšine obchodov vypredaná, ale dnes: 14 januára 2016 stále môžete ju dostať on-line.“. Všimnúť si môžete príšerný slovosled a slovenčinu. Zároveň dátum, ktorý je vždy dnešný. Vy nájdete iný dátum vždy v iný deň. Ide o psychologické zavádzanie, vytváranie nátlaku, ktoré tlačí na rýchle rozhodovanie a presviedča o mimoriadne žiadanom výrobku. Omyl!
5. Komentáre v tomto článku sú doslova rovnaké, ako pri iných prípravkoch rovnakej podvodnej siete. Obsahujú rovnaké fotografie ľudí, ktorí ani netušia, že zrejme niečo komentujú.
6. Stránky poškodzujú všetky skutočné magazíny. Hrajú sa totiž na jeden z nich, obsahujú MENU, bannery, reklamy a odkliky. Žiaden odklik však nefunguje. Ide totiž o natvrdo nastavený HTML kód, na tvrdo nastavené farby. To, čo vyzerá ako Facebook nie je Facebook. Len využíva podobnosť a font. To, čo vyzerá ako MENU nie je vôbec žiadna navigácia. Používané logá firiem a televízií, ktoré údajne o prípravku informovali, sú stále tie isté logá, ktoré kolujú na podobných stránkach a americké televízie sa od tohto použitia a podpory v minulosti už dištancovali.
7. Niektoré reklamy spomínajú prípravok Antidote, iné Kúra Vivèse Senso Duo Oil.
8. Dátum časovo obmedzenej ponuky sa samozrejme neustále posúva. Každý deň vidíte hlásenie o tom, že „len dnes“ a „posledná šanca“

V spolupráci s HOAX.sk, hlavný realizátor prieskumu Viktor
(14. január až 16. január 2015)
– využitie archívnych systémov
– opakované návštevy popisovaných stránok
– hlbšia analýza a širšie využitie systémov vyhľadávania

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu