ZN.SK
Led Zeppeli ilustračná fotografia, hudobný koncert

Led Zeppelin: hudobná história, názov, albumy aj zloženie

Led Zeppelin je jednou z najvplyvnejších a najúspešnejších rockových skupín v histórii hudby. Ich jedinečný zvuk, energetické vystúpenia…

Led Zeppelin je jednou z najvplyvnejších a najúspešnejších rockových skupín v histórii hudby. Ich jedinečný zvuk, energetické vystúpenia a schopnosť kombinovať rôzne hudobné žánre ich urobili legendami rockovej scény. Skupina Led Zeppelin vznikla v roku 1968 v Londýne. Jej zakladajúcimi členmi boli gitarista Jimmy Page, spevák Robert Plant, basgitarista a klávesák John Paul Jones a bubeník John Bonham. Skupina vznikla po rozpade kapely The Yardbirds, v ktorej pôsobil Jimmy Page. Základná zostava skupiny Led Zeppelin sa počas celej jej kariéry nezmenila. Jimmy Page bol hlavným skladateľom a gitaristom, Robert Plant zabezpečoval vokály, John Paul Jones hral na basgitaru a klávesy a John Bonham bol bubeníkom.

Led Zeppeli ilustračná fotografia, hudobný koncert

Led Zeppelin, ilustračná fotografia, hudobný koncert

Podľa legendy, názov skupiny vznikol, keď Jimmy Page počul, že ich hudba bude „ako závažie, ktoré ťahá loď na dne“, čo sa preložilo ako „lead zeppelin“. Tento názov sa im zapáčil a skupina ho prevzala, pričom zmenila pravopis na „Led Zeppelin“.

Úspechy a významné momenty

Led Zeppelin dosiahli nesmierne úspechy počas svojej kariéry. Medzi ich najväčšie hity patria skladby ako „Stairway to Heaven“, „Whole Lotta Love“, „Kashmir“, „Immigrant Song“ a „Black Dog“. Ich hudba kombinovala prvky rocku, blues, folk a psychedélie, čím si získala širokú fanúšikovskú základňu po celom svete. Jedným z významných momentov v histórii skupiny bol vznik ich štvrtého albumu, ktorý je často označovaný ako „Untitled“ alebo „Led Zeppelin IV“. Obsahoval megahit „Stairway to Heaven“ a stále patrí medzi najpredávanejšie albumy všetkých čias.

Albumy skupiny Len Zeppelin

Led Zeppelin (1969)

Toto debutové album skupiny obsahuje skladby ako „Good Times Bad Times“ a „Dazed and Confused“. Získalo ocenenie 8-násobne platinovej platne v Spojených štátoch a 3-násobne platinovej platne v Spojenom kráľovstve.

Led Zeppelin II (1969)

Ich druhé album, ktoré obsahuje hity ako „Whole Lotta Love“ a „Ramble On“, získalo 12-násobnú platinovú platňu v Spojených štátoch a 2-násobne platinovej platne v Spojenom kráľovstve.

Led Zeppelin III (1970)

Tretí album skupiny obsahuje experimentálnejšie skladby ako „Immigrant Song“ a „Since I’ve Been Loving You“. Získalo ocenenie 6-násobne platinovej platne v Spojených štátoch a 2-násobne platinovej platne v Spojenom kráľovstve.

Led Zeppelin IV (1971)

Tento album, často označovaný ako „Untitled“ alebo „Four Symbols“, obsahuje megahit „Stairway to Heaven“ a je považovaný za jedno z najväčších diel v histórii rockovej hudby. Získalo ocenenie 23-násobne platinovej platne v Spojených štátoch a 2-násobne platinovej platne v Spojenom kráľovstve.

Houses of the Holy (1973)

Piaty album obsahuje skladby ako „D’yer Mak’er“ a „The Song Remains the Same“. Získalo ocenenie 11-násobne platinovej platne v Spojených štátoch a 2-násobne platinovej platne v Spojenom kráľovstve.

Physical Graffiti (1975)

Tento dvojalbum obsahuje skladby ako „Kashmir“ a „Trampled Under Foot“. Získalo certifikáciu 16-násobne platinovej platne v Spojených štátoch a 5-násobne platinovej platne v Spojenom kráľovstve.

Presence (1976)

Ich siedmy štúdiový album obsahuje skladby ako „Achilles Last Stand“ a „Nobody’s Fault But Mine“. Získalo certifikáciu 3-násobne platinovej platne v Spojených štátoch a platinovej platne v Spojenom kráľovstve.

The Song Remains the Same (1976)

Tento živý album bol nahratý počas koncertov skupiny v roku 1973. Získal certifikáciu 4-násobne platinovej platne v Spojených štátoch a platinovej platne v Spojenom kráľovstve.

In Through the Out Door (1979)

Deviaty album obsahuje skladby ako „Fool in the Rain“ a „All My Love“. Získalo certifikáciu 6-násobne platinovej platne v Spojených štátoch a 3-násobne platinovej platne v Spojenom kráľovstve.

Coda (1982)

Tento kompilačný album obsahuje skladby, ktoré boli nahrané počas rôznych období kariéry skupiny. Získal certifikáciu 6-násobne platinovej platne v Spojených štátoch a 2-násobne platinovej platne v Spojenom kráľovstve.

Dedičstvo

„Cepelíni“ zostáva jednou z najdôležitejších a najvplyvnejších skupín v histórii rockovej hudby. Ich hudobný odkaz pretrváva aj po rozpade skupiny v roku 1980. Členovia skupiny sa neskôr zapojili do rôznych sólových projektov a spolupracovali s inými hudobníkmi, ale Led Zeppelin zostáva symbolom éry rockovej hudby a jej vplyv na ďalšie generácie hudobníkov je nezmazateľný.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu