ZN.SK
Haag, múzeum sochy

Holandsko, Haag: neobyčajné sochy na pláži Scheveningen

Pre mladých ľudí a deti budú v Haagu najnezabudnuteľnejšie sochy na pláži Scheveningen. Haag má na rozdiel od iných miest Holandska vlastnú riviéru, lákavú pre turizmus aj podnikanie… aj pre umenie.

Holandské prístavné mesto Haag je známe najviac pre súdy, no pre cestovateľov sú známe miestne historické budovy a sochy. Pre mladých ľudí a deti však budú najnezabudnuteľnejšie sochy na pláži Scheveningen. Haag má na rozdiel od iných miest Holandska, vlastnú riviéru, ako miesto stretávok, zábavy, podnikov, oddychu aj podnikania priamo pri pieskovej pláži.

Haag, múzeum sochy

Bronzové sošky a plastiky okolo vás
Plastiky a sošky, ktoré na pláži nájdete, majú svoj spoločný názov SprookjesBeelden aan Zee. Spolu ich je až 23, pričom nemusíte tak ľahko nájsť ihneď a všetky. Ich autorom je Tom Otterness, americký umelec, podľa zadania miestneho múzea. V roku 2004 boli tieto plastiky inštalované, zachytávajú rôzne motívy, dôverne známe aj bežným turistom, iné zas zachytávajú milé postavičky v rôznych inštaláciách, ktoré zaujmú svojim umiestnením. Tom Otterness pritom nie je žiaden neznámy autor, či nováčik. Rodák z kansaskej Wichity (1952) sa už preslávil sochami v New Yorku. Dá sa povedať, že si meno vybudoval ako autor sôch a plastík inštalovaných v exteriéry. Jeho práca vychádza z geometrických tvarov. Niekoľko rokov boli sochy skryté, čakali na úpravy prostredia, kde mali byť opäť inštalované. V roku 2013 sa vrátili na svoje miesto a dnes, keď je aj ich okolie upravené a zrekonštruované, sú k dispozícií návštevníkom aj obdivovateľom.

SprookjesBeelden aan Zee, Haag

SprookjesBeelden aan Zee, Haag

SprookjesBeelden aan Zee, Haag

SprookjesBeelden aan Zee, Haag

SprookjesBeelden aan Zee, Haag

Múzeum Museum Beelden aan Zee, ktorého súčasťou tieto sochy sú, hoci sú inštalované pri pobreží, je v tesnej blízkosti pláže. V skutočnosti sochy upozorňujú na jeho prítomnosť, hoci sú súčasťou vonkajšieho exteriéru a sú tak aj turistickým lákadlom.
Oficiálne stránky múzea nájdete na adrese: http://beeldenaanzee.nl/
Autor fotografii: Martina H. ©, ďakujeme

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu