Facebook lajky ako charitatívna pomoc? Zbierky, stále živý nezmysel

Facebook lajky ako charitatívna pomoc? Zbierky, stále živý nezmysel

Lajky hýbu svetom, to už azda pochopil každý. Kto nemá lajky, nič neznamená. Obrázky na Facebooku s trpiacimi deťmi a zvieratami sú najbežnejším druhom podvodnej až absurdnej zbierky, aké prebiehajú na Facebooku. Už od samotného počiatku pochopenia zmyslu nejakých „like-ov“. Lajk, ako akcia vyjadrujúca nejaké hodnotenie príspevku vykonateľná len živým používateľom a negenerovateľná úpravou počtu, súvisí s viralitou. Viralita príspevku, čiže vyjadrenie úspešnosti rôznych klikov na príspevok a komentovanie, posúva príspevok do viac viditeľných miest a tým zvyšuje popularitu stránok.

Lajky na Facebooku

Hoci sa takéto charitatívne zbierky objavujú najčastejšie na rôznych stránkach, vidíme ich aj na osobných profiloch ľudí. Tam ide zrejme o nepochopenie fungovania Facebooku a nepochybne o ľahostajnosť k snahe pochopiť, alebo zvážiť, či vôbec môže byť celá vec pravdivá.

Lajky na Facebooku nikdy nikomu nepomohli

Podvodná zbierka pre vyhladovaného psaZa celých posledných 10 rokov sa na Slovensku a v Čechách objavilo nespočetné množstvo stránok, ktoré za like zbierali doláre, centy a za komentáre, či zdieľania rovnako tak. Fotografie zachytávali najčastejšie choré deti na prístrojoch. Malé dojčatá s hadičkami v nose, deti na infúziách. Viac ako príbehy o rakovine vždy zabodovali tvrdenia o tom, že deti sú obeťou rozzúreného tatka, ktorý dieťa týral. Tieto fotografie tú zámerne neuvádzame. Neustále sú predmetom oživovania týchto falošných, nikdy neexistujúcich a nereálnych zbierok. Zarážajúce je, že nachádzame oživenú zbierku, ktorú zdieľajú ďalší ľudia z nevedomosti z českých „zábavných“ stránok. Na obrázku vedľa, fotografia vyhladovaného psa, ktorému má nakŕmiť práve Facebook. Ťažko pochybovať o bezchybnosti a profesionalite takýchto stránok.

Tvrdenia, ktoré nikdy neboli pravdivé:

  • Za lajk pošle Facebook niekoľko centov chorému dieťaťu
  • Predmetom zbierky je choré, alebo týrané zviera a sľubuje potravu, či peniaze na veterinárnu pomoc
  • Za lajk alebo iné akcie na príspevku je venovaná modlitba. Tu zostáva rozum stáť, ako vôbec môže byť takáto hlúposť myslená vážne.
  • Facebook vyhlásil zbierku, zúfalá matka vyhlásila zbierku, občianske združenie vyhlásilo lajkovaciu zbierku
  • Zdieľanie finančne pomôže v inej hodnote ako lajk, čím evokujú, aby príspevok lajkovali, zdieľali, aj komentovali. Emócie začnú s ľuďmi pracovať, no stále si nič neoverujú.

Pravda býva viac či menej znepokojivá:

  • Fotografie sú oveľa staršie a zväčša zachytávajú boj dieťaťa z iného staršieho medializovaného prípadu z celkom inej krajiny a z celkom iných okolností, ako podvodník popisuje.
  • Stránky, ktoré príspevok zdieľajú, chcú získať viralitu príspevku cez ľudí, ktorí priveľmi pohodlní, no stále snažiaci sa pomôcť bez toho, aby sa zdvihli zo stoličky, získavajú popularitu, lajky a samozrejme určitý druh zvyšovania vlastnej hodnoty.
  • Neexistuje a nikdy neexistoval spôsob počítania lajkov na nejakej fotografii.
  • Žiadna takáto zbierka absolútne nikdy neexistovala a nikdy nepriniesla reálny zisk.
  • Nič podobné Facebook nikdy vo svojej histórii nepodporil a ani nepodporí.

V hornej časti článku je použitá snímka, ktorá koluje internetom. Žiaľ nedokážeme sami uviesť presný zdroj, keďže len Pinterest je jej plný, Facebook rovnako tak. Zobrazuje však trefné vyjadrenie toho, čo vidieť vo svete už mnoho rokov. V zahraničí totiž podobné príspevky sľubujú nasýtenie hladnej Afriky. Sú to už nejaké roky, čo kampaň proti nezmyslom na Facebooku dokázala poučiť verejnosť. Slovensko je však stále v plienkach vo všetkom. Dátové balíčky nám sprístupnili v mobile internet, ale väčšina populácie stále netuší, ako sa používa. Na podivné súťaže a lajkovania upozoruje hoax.sk

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.