Lajky hýbu svetom, to už azda pochopil každý. Kto nemá lajky, nič neznamená. Obrázky na Facebooku s trpiacimi deťmi a zvieratami sú najbežnejším druhom podvodnej až absurdnej zbierky, aké prebiehajú na Facebooku. Už od samotného počiatku pochopenia zmyslu nejakých „like-ov“. Lajk, ako akcia vyjadrujúca nejaké hodnotenie príspevku vykonateľná len živým používateľom a negenerovateľná úpravou počtu, súvisí s viralitou. Viralita príspevku, čiže vyjadrenie úspešnosti rôznych klikov na príspevok a komentovanie, posúva príspevok do viac viditeľných miest a tým zvyšuje popularitu stránok.
Hoci sa takéto charitatívne zbierky objavujú najčastejšie na rôznych stránkach, vidíme ich aj na osobných profiloch ľudí. Tam ide zrejme o nepochopenie fungovania Facebooku a nepochybne o ľahostajnosť k snahe pochopiť, alebo zvážiť, či vôbec môže byť celá vec pravdivá.
Za celých posledných 10 rokov sa na Slovensku a v Čechách objavilo nespočetné množstvo stránok, ktoré za like zbierali doláre, centy a za komentáre, či zdieľania rovnako tak. Fotografie zachytávali najčastejšie choré deti na prístrojoch. Malé dojčatá s hadičkami v nose, deti na infúziách. Viac ako príbehy o rakovine vždy zabodovali tvrdenia o tom, že deti sú obeťou rozzúreného tatka, ktorý dieťa týral. Tieto fotografie tú zámerne neuvádzame. Neustále sú predmetom oživovania týchto falošných, nikdy neexistujúcich a nereálnych zbierok. Zarážajúce je, že nachádzame oživenú zbierku, ktorú zdieľajú ďalší ľudia z nevedomosti z českých „zábavných“ stránok. Na obrázku vedľa, fotografia vyhladovaného psa, ktorému má nakŕmiť práve Facebook. Ťažko pochybovať o bezchybnosti a profesionalite takýchto stránok.
V hornej časti článku je použitá snímka, ktorá koluje internetom. Žiaľ nedokážeme sami uviesť presný zdroj, keďže len Pinterest je jej plný, Facebook rovnako tak. Zobrazuje však trefné vyjadrenie toho, čo vidieť vo svete už mnoho rokov. V zahraničí totiž podobné príspevky sľubujú nasýtenie hladnej Afriky. Sú to už nejaké roky, čo kampaň proti nezmyslom na Facebooku dokázala poučiť verejnosť. Slovensko je však stále v plienkach vo všetkom. Dátové balíčky nám sprístupnili v mobile internet, ale väčšina populácie stále netuší, ako sa používa. Na podivné súťaže a lajkovania upozoruje hoax.sk
0 komentárov