ZN.SK
elektrobicykle a turistika

E-bike ako elektrický bicykel, ďalší level bicyklovania

E-bike, čiže elektrický bicykel je pokusom o alternatívu a vylepšenie. A treba priznať že úspešným. Na prvý pohľad klasický bicykel, na pohľad druhý má niečo navyše a zvládne oveľa viac.

Tak ako sa e-book stal alternatívou a moderným vylepšením klasickej knihy, aj e-bike, čiže elektrický bicykel je pokusom o alternatívu a vylepšenie. A treba priznať že pokusom úspešným. Na prvý pohľad klasický bicykel, na pohľad druhý má niečo navyše a zvládne oveľa viac. Na čo vlastne elektrický bicykel slúži a je to niečo práve pre vás? Nejde nakoniec o zbytočný výstrelok inovátorov? Určite nie.

elektrobicykle a turistika

Zmysel elektrického bicykla je násobenie energie

Využije ho vlastne každý. Bicykel s doplneným elektrickým pohonom kombinuje ľudskú silu v pedáloch so silou motora. Nejde o moped, či babetu, ktorá vás potiahne. Elektrický pohon totiž robí inú záslužnú činnosť. Násobí ľudskú energiu podľa nastavení a zväčšuje tak výkon bicykla. Momentálne je najmodernejším dopravným prostriedkom, ktorý ťažko nazvať len čisto bicyklom. Elektrobicykel umožňuje nastaviť výkon a režim pre jazdu v meste, horskú terénnu jazdu, či to adrenalínových situácií. Prevažne v zahraničí vidieť zvýšený záujem o tieto bicykle na bežnú cestnú ale aj terénnu cyklistiku. Skupina cyklistov rôznej výdrže si vďaka rôznej kombinácií nastavenia dokáže vyrovnať sily aj s klasickými cyklistami lepšej výdrže. Dokážu tak aj slabší cyklisti držať krok pri diaľkovej, ale aj krátkej cykloturistike.

Dojazd elektrobicykla sa rôzni

Dojazd elektrického bicykla ovplyvňuje váha jazdca, ale tiež závisí od členitosti a vôbec strmosti terénu. Dôležitým prvkom je aj pomer úrovne podpory motora voči záberu jazdca. Priemerná výdrž batérií využívaných pri najideálnejších jazdných podmienkach dosahuje 100 kilometrov na jedno nabitie. Najideálnejšie podmienky však počítajú s matematikou tvorenou jazdcom vážiacim 70 kilogramov po rovine s menšou podporou motora so včasným radením prevodov a pri rýchlosti v priemere 20 km/hodinu. Reálny dojazd sa však v reálnych rôzne náročných podmienkach pohybuje od 40 kilometrov do 70 kilometrov na jedno nabitie. Čisto horská turistika, náročný terén a využívanie motora na pomocný ťah v extrémnych podmienkach samozrejme výkon znižuje. Stále je to však okolo 20 kilometrov a viac na jedno dobitie. Najčastejšími batériami sú Bosch Drive Unit 36V alebo Bosch CX s krútiacim momentom 75Nm s 400Wh, hoci rok 2016 zvyšuje číslo až na 500Wh a tvorí tak nový štandard. Súčasťou je samozrejme aj palubný počítač, menšie zariadenie s obrazovkou a tlačidlami.

motory a elektrobicykle

S elektrickým bicyklom sa dá prejsť viac, oveľa rýchlejšie a preveziete s menšou námahou oveľa väčšiu váhu. Jazda má svoje kúzlo, keďže nohy dostávajú zabrať, no zvládnu oveľa viac. V elektrobicykloch rozoznávame hardtail, celoodpružené, mestské city bicykle, takzvané fat bicykle a kategória cross a treking. Bližšie môže predstaviť jednotlivé kategórie predajca Topski.sk na svojich stránkach v ponuke Elektrické bicykle. Zároveň ide o zdroj fotografii k článku.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu