ZN.SK
Reklama na kĺby prípravok

Dôchodcov cez internet okrádajú podvodníci už dlho, stačí im toto!

Dôchodcov nemusia okradnúť podvodníci doma. Dnes sa to deje oveľa častejšie a absolútne beztrestne v pohodlí ich domu. Podvodníci na nich cielia reklamy o čom nikto iný netuší.

Dnes sa na internete nepohybujú len deti a mladí. Predstava o tom, že naši starí rodičia budú stále offline padla už dávno. Dôchodcovia už dávno objavili kúzlo internetu. Aj keď niektoré výraznejšie prípady nás stále vedia fascinovať, je už dnes bežné, že chodia na web, komunikujú s rodinou, dávajú vedieť ako sa majú a sú skrátka online. Práve to v poslednom čase čoraz viac využívajú podvodníci, ktorí nemajú problém zverejniť reklamy priamo len pre nich. Zostávajú a aj budú nepotrestaní, pretože to robia veľmi šikovne.

Facebook reklama cielená podľa veku

Na Facebooku je možné zaplatiť za zobrazovanie reklamy ľuďom v konkrétnom veku. Veľmi ľahko tak vedia špekulanti získať obete medzi ľuďmi, ktorí síce objavili kúzlo internetu, no nedokážu vždy odlíšiť problémové stránky a falošné sľuby, prípadne nedokážu overiť, či je tvrdenie na nejakej stránke pravda. Takmer vždy ide o uvedenie novej metódy, zázračného objavu, alebo jednoduchého triku. Vždy je to nakoniec neznáma masť, prípravok, alebo brutálne drahá hlúposť.

Reklama na kĺby prípravok

Aktuálne sa tak v profiloch našich starých rodičov objavuje obrovské množstvo reklamy, ktorá je cielená len na starších. Reklama nižšie sa napríklad zobrazuje len ľuďom zhruba nad 50 rokov. Tam je predpoklad, že majú ťažkosti s kĺbmi. V skutočnosti sa ale dostanú na podvodné stránky, ktoré bližšie popisuje portál hoax.sk, opäť ako jediné miesto na celom internete v článku o reklame – a tiež v článku o konkrétnom prípravku a webstránke, ktorá získava návštevníkov z Facebooku aj webovej reklamy.

Je to skrytý svet. Pre mnohých z nás, ktorí majú 30 rokov, sa nič podobné na Facebooku nezobrazí, tým pádom ani len netušíme, čo všetko sa zobrazuje starším, kým sami nemáme možnosť nahliadnuť na takýto účet. Muži a ženy nad 50 rokov dostávajú servírovanú celkom inú reklamu. Oveľa nebezpečnejšiu. S kvalitou podvodu sa nemusia tak snažiť, pretože oklamať starších menej skúsených je naozaj ľahké.

 

Falošné reklamy na falošné predražené prípravky

Dnes nie je nutné, aby mladíci, či nejakí podvodníci navštevovali dôchodcov s klamstvami doma. Celkom postačí, keď ich nalákajú na reklamy sľubujúce zdravotné zázraky, uľahčenie ťažkostí, návrat mladosti, alebo iný zázrak. Každý starý človek túži po zdraví, bezproblémovom pohybe a schopnostiach, pri ktorých si lepšie užijú život. Stránky, na ktoré sa dôchodcovia dostanú, prinášajú príbehy ľudí. O tom ako im prípravok zachránil život, vyliečil zrak, sluch, kĺby, schudli, alebo ako im zachránil zdravie celkovo. Neboja sa používať aj psychológiu. Nátlak v podobe časomiery, ktorá tvrdí, že už o pár minút bude prípravok nie za cenu 36 EUR ale za cenu 89 EUR. Vždy hodnota, pri ktorej polícia nebude konať, pretože nejde o trestný čin, ale len priestupok.

Použije pár fráz o tom, ako si viac užijú vnúčatá, prácu v záhradke, lepší pohyb, že opäť budú počuť ako za mladi, alebo im prípravok na liečbu zraku zachráni zrak.

podvodné prípravky na chudnutie

Fotografia vyššie: Podvodné reklamy na Facebooku na zázračné chudnutie fascinujú vždy množstvo ľudí. Horlivo tieto reklamy zväčša slovenskí dôchodcovia zdieľajú a propagujú tak aj medzi svojimi priateľmi. Výsledkom je úspešná kampaň, ktorá šíri podvod medzi ľuďmi. Treba povedať, že tieto reklamy sa zobrazujú vo vysokej miere práve starším a vôbec nie mladším. Šanca na nájdenie takejto reklamy je veľmi vysoká, priam až stopercentná pri prechádzaní nástenky s dianím na Facebooku. Odkaz z reklamy prechádza na falošné stránky, s pani menom Helena Malá. V skutočnosti je to ruská moderátorka, ktorá nemá nič spoločné s celým týmto podvodom. Na celej stránke sa objavuje niekoľko fotografií žien, ktoré rapídne schudli. Všetky pochádzajú z ruského internetového portálu, schudli pomocou vlastnej diéty a nejde o slovenské ženy. Presne ho popisuje tento článok.

Dôchodcom takto podvodník dokáže predať čokoľvek

Na stránkach stačí sľubovať zázraky, uviesť niekoľko ľudí a ich skúsenosti. 15 ľudí s tvárou a menami s popisom mesta z akého pochádzajú, vychvaľuje a spomína osobné skúsenosti. Pravda je, že tieto stránky všetky fotografie často-krát len stiahli inde, ukradli a vymysleli identity nových neexistujúcich ľudí a vymysleli aj príbehy o účinkoch a skúsenostiach. Komentáre na webe sú tiež výmyslom.

Dôchodcovia ako obete
Zdroj foto: nafingovaný článok o prípravku Activlan

Na tieto stránky opakovane upozorňuje portál HOAX.sk a v minulosti sme sa pokúšali aj u nás pripraviť niekoľko článkov, ktoré mali upozorniť na podivné praktiky predajcov. Zaujímavosťou je, varovania pred podobnými nákupmi sú u nás najčítanejšími článkami po stáliciach a kurióznych zaujímavostiach, ktoré sa týkajú aktuálnych tém. Nikto iný sa však už týmto problémom nevenuje, žiaľ.

Dôchodcovia sa nepriznajú so svojim omylom, zistíte to neskoro

To, že si niečo starí rodičia, či rodičia objednali, zistíte často až keď zvoní kuriér so zásielkou, alebo nájdete výrobok doma. Tak ako sme v minulosti narazili na kuriéra, ktorý prinášal balíček s podvodným prípravkom na chudnutie pre susedku, tak sa po Slovensku šíri množstvo prípravkov, zázrakov a nástrojov, ktoré sa cielene zobrazili ako reklama dôchodcom, najľahším obetiam. Ak si objednávajú zázračné prípravky na chudnutie, nikdy sa nepriznajú, koľko za to dali a nikdy sa nepriznajú ani o tom, že vôbec niečo také objednali. ženy by museli priznať, že majú problém a nič také sa nestane. Staršia žena len výnimočne prizná, že si objednala prípravky na chudnutie. Človek, ktorý zistí až neskôr, že naletel, napríklad vôbec neprizná, že naletel.

Neexistuje totiž ani žiadna osveta, ktorá by dôchodcov upozornila na problémy a riziká pri nákupe z podvodných stránok. V prvom rade netušia, ako rozoznať podvodné stránky od skutočných predajných stránok. Pritom stačí rozoznávať vlastnosti predajného webu.

Skutočný predajný obchod uvádza, zverejňuje a poskytuje:

 • Presné informácie o spôsobe dodania
 • Všeobecné podmienky v slovenčine, ktoré obsahujú všetky zákonom dané náležitosti
 • Uvádzajú presné IČO, DIČ, sídlo a presnú adresu firmy
 • Uvádzajú telefonický a emailový kontakt, ideálne na rovnakej doméne, akú ste navštívili
 • O obchode existujú aj ďalšie zmienky v Googli, pozor – pozitívne zmienky.
 • Firma s uvedeným IČO aj existuje a stále funguje. Má oprávnenie na maloobchodnú činnosť a predaj. Overiť si je to možné na stránkach zrsr.sk zadaním IČO, alebo www.ORsr.sk

Falošný, podvodný, alebo podozrivý predajca nesie prvky:

 • Neustále hovorí o zázračnom objave, o šoku odborníkov z nového objavu, o zázračných vlastnostiach.
 • Uvádza množstvo príbehov s krstným menom a fotografiami, ktoré vyzerajú podozrivo.
 • Nedokážete pridať vlastný komentár, ak už sa tu objavujú komentáre.
 • V rohu webstránky neustále vybiehajú hlásenia o tom, že Milan zo Žiliny, alebo Peter z Trenčína práve objednali výrobok. Neexistuje šanca, aby takéto stránky vedeli vyskloňovať mesto z objednávky do podoby „zo Žiliny“ a pri Trenčíne vypustia „o“ a vznikne „z Trenčína“, najmä ak ste do objednávky uviedli len „Žilina“ alebo „Trenčín“.
 • Falošné weby uvádzajú počítadlo posledných minút. Ak stránku obnovíte, počítalo začne odznova.
 • O prípravku nenájdete na internete žiadne pozitívne informácie. Treba sa ale vyhýbať portálom, ktoré sú spojené s týmito stránkami a zavádzajú, aby podporili lož. Môže ísť o tieto portály.

Fotografia podvodu

 • Objavuje sa aj meno lekára, ktorý je tu ako odborník. Zväčša má 15 rokov praxe a vlastnú ordináciu v Bratislave, no nikdy by ste ho v Bratislave nenašli. Často ide o fotografiu nemeckého modela a zakúpenú fotografiu.

Žiaľ, ide o rozsiahly problém, ktorému sa prekvapivo nevenujú ani úrady a ani médiá. Pár trestných oznámení sa nedokáže spojiť a nie každý prizná, že naletel.

Pripravil Tomáš, Dávid a Michal.

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu