Diaľničná známka pre rok 2020: ročná odteraz 365 dňová. Jej výhody?

Diaľničná známka pre rok 2020: ročná odteraz 365 dňová. Jej výhody?

Dlhoročný problém, ktorý sa spájal s používaním celoročnej diaľničnej známky sa dotýkal faktu, že bola vždy určená na konkrétny rok aj v prípade, ak bola kupovaná v septembri. To znamená platná pre daný rok. Novinka, ktorá má priniesť menej peňazí diaľniciam, je však férovejšia voči ľuďom, ktorí nekupujú autá len počas januára a februára, ale kúpiť si ich môžu napríklad aj v jeseni. Dilemu, či kupovať po mesiacoch a či vôbec kupovať tak odteraz riešiť nemusíme.

365 dní znamená 365 dní od začatia platnosti

Zásadná zmena v úhrade prinesie práve motoristom mnoho výhod. Najmä však úsporu, keďže odteraz si môžu k novému autu kúpiť diaľničnú známku aj v júni 2020 a bude platná do leta 2021. Výrazne sme tým, aspoň niečím, predbehli iné krajiny, kde koncept ročnej diaľničnej známky dosiaľ zostáva bez zmeny. Ide zväčša o systémy nálepkové, kde sa vizuál tvaru a farby počas roka nemení.

Výhodou je zníženie nákladov motoristom a odbúranie dilemy, či na neskôr kupované auto vôbec diaľničnú známku kupovať. Zásadne sa však aj mení sezónnosť nákupov známky na pumpách a na eznamky.sk – keďže nakupovať ich môžeme bez obáv celoročne. Do určitej miery sa môžeme spoľahnúť aj na fakt, že len tak skoro nedôjde k zdražovaniu diaľničnej ročnej známky, keďže jej nákup bude reťazový a plynulý. Cena 50 EUR je už dlhodobo stála.

Diaľničná známka 2020

Online nákup prebieha na stránkach eznamka.sk

Diaľničná známka strážená cez včasnú notifikáciu

Dnes 29. 1. dostali mnohí motoristi upozornenie formou mobilu, ako aj emailom na končiacu diaľničnú známku. Systém pripomienok tak netradične naozaj myslí na ľudí a upozorňuje ich oboma prostriedkami, ktorými dokáže motoristu osloviť. Zvykom totiž je skôr slovenský spôsob – nechať v probléme človeka, nech potom platí pokuty. V tomto prípade však vidíme skôr proklientský prístup, čo dúfajme, nie je dielom predvolebného obdobia. V minulosti napríklad online platba, alebo pomýšľanie na modernizáciu v tomto smere, neexistovali. V súčasnosti preto vítame akúkoľvek modernizáciu a krok s dobou.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Nohy a nechty
Mykóza nechtov: ako vyliečiť pleseň nechtov a čo zaberá?

Spánok v posteli
Horúce noci a človek od potu: ako zaspať počas teplých nocí?

Košický zlatý poklad, bankovka 0 eur
Východoslovenské múzeum v Košiciach láka na unikátnu 0 eur bankovku

Zavrieť