Starostlivosť o vlastné auto zväčša prenechávame na autorizovaný servis. Ak sa zmeny dejú len veľmi pomaly, zväčša im nevenujeme pozornosť a skôr reagujeme na tie, ktoré sú náhle. Na vlastnom aute však môžeme pozorovať aj určité príznaky, ktoré nám napovedajú, že sme na niečo zabudli. Najmä motor, ak je nazývaný srdcom auta a možno tiež najdôležitejšou časťou celého vozidla, potrebuje svoju starostlivosť. Olej, jeho výmena a význam oleja by s avšak nemal podceňovať. Pritom ide o pomerne jednoduchú záležitosť, ktorá si vyžaduje možno len trochu viac praxe a štipku odvahy. Aj pri vlastnej premiére pri výmene oleja stačí obozretnosť, opatrnosť a pri „pokuse“ nemusíte nič pokaziť.
Na čo nám slúži olej a prečo je ho nutné občas vymeniť?
Motorový olej je mazivo, ktoré umožňuje motoru a jeho vnútorným dielcom fungovať pri mimoriadne veľkom zaťažení, pri teplotných výkyvoch a vo veľkej rýchlosti. Ak je priveľa kovových dielov v pohybe, potrebujú znižovať trenie a zabezpečovať materiálovú stálosť a funkciu. Olej utesňuje priestor medzi piestami a valcami a taktiež rozkladá teplo, keďže rôzne miesta motora sú rôznej teploty. Nehovoriac o funkcii ochrany vnútra motora pred koróziou. Fungovanie motora bez oleja je nemysliteľné. Má mimoriadnu dôležitosť, žiada si svoju starostlivosť, ale má aj svoju životnosť. Technologická funkčnosť motora sa mení vekom a jeho „únavou“. Opotrebovaný olej stráca svoju funkciu. Ako opotrebovaný nie je využiteľný, avšak radi ho prijmú v recyklačných centrách, na benzínových pumpách a v niektorých veľkých predajniach prijímajúcich „starý olej“.
Dolievanie oleja nie je výmena oleja
Je dôležité upozorniť na fakt, že občasné dolievanie oleja nie je výmena oleja a nenahradzuje potrebu vymeniť olej. Je známe, že motor určitú časť spotrebúva. Nové motory menej, no čím má viac vozidlo najazdené, do spaľovacieho priestoru preniká viac oleja a tým vzniká potreba jeho doplnenia. Prípadne kompletnej výmeny. Najmä veľkoobjemové motory môžu „žrať“ olej výraznejšie.
Pravidelná kontrola kvapalín vo vozidle a teda aj hladiny oleja nám napovie, či olej dolejeme, alebo dolievanie nie je nutné. Doliať je jednoduché, keďže sa dolieva z hora, ako je aj známa ryska s jeho stavom. Olej neprelievame a teda motor „netopíme“. Preto sa leje pomaly a priebežne kontroluje. Pri pričastom dolievaní sa teoreticky znižuje potreba pravidelného vymieňania oleja po 15 000 km od poslednej výmeny, no stále je odporúčaná.
Aké signály nám dá motor, že je čas na výmenu oleja?
K výmene oleja pristupujeme podľa bežných pravidiel po najazdení počtu kilometrov uvádzaných v servisnej knižke medzi odporúčaniami, alebo po najazdení 15 000 kilometrov. Na to, že sme na svojom aute, alebo na požičanom vozidle niečo prehliadli, či zanedbali, nás vedia upozorniť aj niektoré ukazovatele a príznaky.
Tmavý dym z výfuku môže mať niekoľko dôvodov, no jedným z nich je starý olej v motore. Častejším prejavom starého oleja je zmena zvuku motora, jeho zdrsnenie. Motor sa zdá byť hlučnejší, prípadne pri menších otáčkach je hlučnejší než býval obvykle. Pokiaľ má zvuk motora viac kovovú prímes, bezodkladne skontrolujte hladinu oleja (môže ho byť nedostatok a vtedy hrozí jeho poškodenie) a výmena je určite na mieste. Napríklad olejový filter a jeho silné zanesenie, či nutná výmena je automaticky tiež prejavom buď nepravidelnej výmeny, alebo starého oleja, prípadne nekvalitného maziva. Pri výmene filtra sa však túto informáciu dozviete už v servise, keďže oba problémy majú medzi sebou úzku spojitosť.
Starý olej môže pomaly oxidovať, čo znamená zlé správy aj pre vnútro motora. Pri starom oleji totiž vznikajú riziká korózie samotného kovového vnútra motora. Nie je novinkou, že pristarý olej a zanedbaná výmena zníži motoru výkon, alebo ho môže celkom poškodiť. Nákladné opravy nie sú ničím nezvyčajným.
Výmena oleja svojpomocne? Ako na to?
Pre výmenu oleja nie je nutné vždy navštevovať autorizované servisy. Pravidelnú výmenu zvládnete aj v domácich podmienkach. Buď si auto zdvihnete a riadne podložíte, alebo využijete svoju, či susedovu servisnú jamu v garáži. V minulosti boli servisné jamy bežnou súčasťou garáží viac ako dnes. Môže za to prílišné spoliehanie sa na servisy. Výmena oleja si vyžaduje prístup pod auto, keďže olejová vaňa – spodná časť motora – je prístupná len zospodu. Aj pre odtok oleja iný spôsob nie je.
Platí niekoľko hlavných zásad postupu:
- Nevymieňajte motorový olej na odstátom aute. Ideálne je vymieňať olej na aute, ktoré sa prešlo pár kilometrov a teda olej nie je tuhý, ale viac kvapalný.
- Sprístupnite si spodný priestor – podvozok a zabezpečte auto pred samovoľným pohybom.
- Nájdite spodnú časť motora, odstráňte jeho kryt držiaci na niekoľkých skrutkách. Na ich uvoľnenie použite račňu, prípadne sprejový uvoľňovač skrutiek, ak ide o staršie a držiace skrutky.
- Odskrutkujte výpustný ventil, ktorý určite nájdete, pretože je umiestnený dole, aby slúžil na odtekanie oleja. Jeho odtečenie sa dá urýchliť tým, že otvoríte nápustný ventil – ten, kam nalievate olej. Značne to urýchli výmenu, keďže sa priechody oleja nebudú pasovať s prúdením vzduchu a olej naozaj vytečie.
- Skôr ako celkom uvoľníte skrutku na výpustnom ventile, už nepoužívajte račňu, ale ruku. V ruke je cit, spoznáte, kedy ste na konci a môžete tak pohotovejšie reagovať s úplným odstránením koncovky. Majte pripravenú nádobu. Nie príliš vysoko, nech olej neprská a ideálne širšiu kvôli pohybu prúdu najmä po odistení koncovky.
- Odtekanie oleja trvá niekoľko desiatok minút.
- Po odtečení je vhodné skontrolovať olejový filter, prípadne ho celkom vymeniť. Ide o cenovo lacnú záležitosť. Olejový filter je skrutkovací diel, ktorý je pomerne ľahké rozoznať. Najmä ak si obstaráte nový filter do zásoby, vpodstate to isté hľadáte aj na motore zospodu.
- Uzatvorte a vráťte späť všetky skrutky, kryt. Je vhodné vypálený, respektíve starý olej preliať do nádoby a odovzdať v zberni použitého oleja.
Dôležité zásady pri výmene oleja:
- Kedy meníme motorový olej? Vo všeobecnosti platí, že k výmene oleja dochádza zhruba pri 15 000 najazdených kilometroch.
- Long Life oleje môžu tento interval výmeny predlžovať. Je potrebné pozorne čítať príbalové informácie a obal od oleja je dobré mať po ruke, nevyhadzovať ho.
- Mnohí bežní slovenskí motoristi k výmene pristupujú raz ročne
- V prípade, ak si doprajete častú športovú jazdu a teda aj vysoké otáčky, olej sa opotrebuje rýchlejšie
- Aký olej použiť? Nazrite to servisnej knižky vozidla do odporúčaní výrobcu vozidla. Odporúča buď konkrétnu značku, alebo typ oleja. Odporúčaný olej je testovaným olejom na danom vozidle, čo síce nevylučuje akýkoľvek iný olej, no experimentovanie a šetrenie pri kúpe alternatívy nie je odporúčané ani medzi automechanikmi a automobilovými nadšencami.
Zdroje informácií:
ako vymeniť olejový filter autodoc.sk
ako vymeniť motorový olej topspeed.sk