ZN.SK
Dovolenka a bazén

12 vecí, ktoré na dovolenke naozaj nečakajte ani tento rok

Od dovolenky každý očakáva mnohé. Oddych, naplnenie snov, možno nejaké tie zážitky. Nečakajte však od nej zmeny, najčastejšie k lepšiemu. Minimálne v tomto… :-)

Od dovolenky každý očakáva mnohé. Oddych, naplnenie snov, možno nejaké tie zážitky, či dokonca naplnenie očakávaní spojených s nájdením nového zmyslu života, ak môžeme zájsť aj do extrémov. Sú však veci, ktorých ste sa na dovolenke nedočkali minulý rok a nedočkáte sa ich ani tento či budúci. Ľudia ich akosi očakávajú, no sú reálne asi tak, ako snehuliak na zapálenom grile.

1. Hotel bude vždy iný ako na obrázku.

Nečakajte rovnaký hotel, rovnakú izbu ako na obrázku v katalógu, či presne to isté. Tie oblaky na oblohe a rovnaké svetlo skrátka mať nebudete. Najmä ak ste prišli počas podvečera a okolo bazénov vysedávajú pupkáči, hentam stiahnutý slnečník, inde otvorený a už máte dojem neforemného hotela, kým fotografia zachytáva mladých ľudí skáčucich do bazéna, tu nič z toho nie je. Slnko, aj to správne svetlo je preč. Na fotografiách nenájdete kopcovito naložené taniere ruských turistov a ich uvoľnené rázporky, či bordel na stoloch. Nie, nezazlievajte to cestovkám. Ani vy by ste nikde také fotografie nechceli. Teda ak by vám nešlo vyslovene o tento typ záberov.

Dovolenka a bazén

2. Zrušený roaming? Kde?

Áno, dohodli sa mocní, že roaming pôjde dole. No pre ľudí je stále risk čo i len mobilom prejsť za hranice. Ak celkom náhodou váš nový mobil obsahuje službu WAP, Orange vám ju bude v zahraničí účtovať a vy ani nemusíte vedieť, že niečo také v roku 2016 funguje a existuje. Faktúra viac ako 100 EUR vám dokáže, že existuje a nepomôže vám absolútne nič. Nám sa to stalo pred niekoľkými mesiacmi a ani sme netušili, že nový mobil hodený v kufri, ktorý sa po troch dňoch vybil, niečo také sám v Turecku aktivoval. Nejaký zrušený roaming ohlasovaný Európskou úniou ešte nie je záruka, že vás nebude len prítomnosť mobilu v kufri stáť veľa aj niekde v Nemecku, či vo Vatikáne. A ani samotný roaming nie je celkom zrušený. V EÚ sa to zatiaľ prirážkami len tak hemží a spotreba minút a dát v roamingu nejde z predplateného programu? No ďakujem pekne.

Veci na dovolenke

3. Mladší nebudeme

Každý rok nejaká tá fotografia z dovolenky a na každej to poznáte. Mladší nebudeme. Starnú všetci, deti rastú, niečo niekde ovísa a nie je to len brada, alebo niekde dokonca ľudia pribúdajú a ubúdajú. Tak život nepremárnime, kým sa dostaneme k tým čoraz viac šedivejším fotografiám.

Veci na dovolenke

4. Lacnejšie nebude

Nie je možné, aby tento rok cestovky ponúkali ešte výhodnejšie ceny a ani služby v zahraničnej destinácií nešli nižšie. Ak už niečo padlo na dno a nákladové ceny, tak niektoré zájazdy do niektorých krajín. Veď napríklad v Turecku, kvalitou a rozsahom služieb za svoju cenu to najlepšie nezoženiete nikde, ale ľudia si zvolia niečo iné len preto, že Turecko susedí so Sýriou? Šialenosť. Práve toto spôsobilo, že ostatné destinácie cenami dole nepôjdu. A nebude ani lacnejšie. Nuž a keď sa nepredajú tie skutočné lacné zájazdy, zrušia sa nenaplnené lietadlá a v hodine dvanástej nenasýtený trh môže ísť akurát do hája, pretože sa spamätal neskoro. O cenách v destináciách nehovoriac. Ak budú chorvátske letoviská plné, nebude dôvod ceny znižovať. Efendi?

Peniaze money

5. Upokojenie

Ak si nervákom v bežnom živote, na dovolenke sa neupokojíš. Hejter vždy hľadá, čo skritizuje, alebo nenávidí skôr, ako sa bližšie pozrie, čo to vlastne je. A takých je veľa, hoci to v sebe držia a to je práve ešte horšie. Ak sa chceš na dovolenke upokojiť, tak prepni na celkom iného človeka. Pokojnejšieho.

Veci na dovolenke

6. Krásny, zaľúbený, verný

Krásni domorodci? Lákavé diskotéky a nastajlovaní Turci, Taliani, či Španieli? Z nejakého dôvodu sú presne tam, kde ste ich stretli a z nejakého dôvodu si to užívajú. Škaredé a staré ženy z Británie už dávno objavili druhý dych v egyptských letoviskách. V niektorých hoteloch už rovno v jedálni čašníci oslovujú ženy s otázkou „Sex?“ či „Wedding?“, mladí Egypťania túžia po lepšom živote a je takých oveľa viac. V Tunisku dievčatám nahučia do hlavy poriadne halušky o ich jedinečnosti a dievčina je fascinovaná záujmom, najmä preto, že je poznačená nezáujmom doma. Vernosť? Možno áno, ak udrží takýchto mladých výška konta a komfort, ktorý získajú. Je však hlúposť čakať od mladého Tunisana, že keď sľúbite prísť o rok, že čaká len na vás. Vždy ma pobaví rozhovor s mladým miestnym a pohľad do jeho mobilu. Jana Czech X, Jitka blue hair, Kristina Nagy SK, a končí pri kapacite mobilu. Alebo Taliana z Bibione, že zostane verne čakať aj niekoľko mesiacov, kým si našetríte a prídete ho opäť pozrieť. Ich život je v drvivej väčšine jedno veľké dobrodružstvo, s ktorým sa ťažko končí. Federico, sorry, ty si spomínal že si mal za jeden rok viac ako 40 Češiek a Sloveniek? Aj keď sám si priznal, že väčšine vyhovovalo, že sa už neuvidíte.

Veci na dovolenke

7. Bezpečnosť na lepšej úrovni?

Žiadna krajina nie je stopercentne bezpečná. Médiá hovoria len o aktuálnych veľkých hrozbách, ktoré sa vás nikdy nemusia týkať. Ale že vás v Paralii v Grécku prepadne gang 15 ročných faganov na skútroch a cestou na políciu vás ešte prepadne druhý krát nepríčetný Albánec, tomu sa povie zlý deň. Kriminalita je všade. Stačí, že vám z vrecka trčí 100 EUR a aj z bežného okoloidúceho sa rýchlo stane ten, komu stačí sa obtrieť a dúfať, že papierik vypadne sám a potom už len „hľa, čo je na zemi?“. Ozaj, lepšia bezpečnosť v Európe ako minulý rok? Skutočné štatistiky v najvyspelejších krajinách Európy tvrdia opak.

8. Obchodníci budú vedieť lepšie po slovensky

„Jak semaš…“ a tým to hasne. Obchodníci a ich jazykové vlastnosti. Čakať, že práve slovenčine sa začnú niektorí z nich venovať, je hlúposť. Obchodníkovi stačí urobiť dojem troma českými frázami a už vás má. Ste nadšení, no po slovensky sa učiť nebude. Nemusí. A snažia sa mnohí naučiť ich, nech budúci rok je to lepšie… a stále nič.

Veci na dovolenke

9. Menej smradu z cigariet?

Už ste si mysleli, že doba napreduje a pri raňajkách niekde na terase, či len vo vnútri blízko dverí sa vyhnete dýchaniu cigariet iných turistov? Kdeže! To v žiadnom prípade nemôžete očakávať. Aj mnohým Slovákom a Čechom vyhovuje, že si môžu konečne zapáliť na pláži obklopení deťmi, pri bazéne, na balkónoch a pri detskom kútiku, či pri jedle. Tých miest, ktoré majú ceduľu s preškrtnutou cigaretou je zopár, no aj tie cedule ako keby ani neboli. V cudzine nie je trendom nefajčiarske zóny vytvárať, či rozširovať.

Veci na dovolenke

10. Lacnejší internet? Skoro

Minule ste zacvakali za internet 40 EUR za 8 dní? Odporcovia práce na dovolenke majú jasno, že biznisman mal zostať doma. Zväčša problém zhrnú šmahom ruky ale vedia o dôvodoch a okolnostiach veľké… Druhá vec je cena. Sú hotely a najmä je to prípad európskych hotelov, kde ak ste mali poplatok za internet minulý rok, máte poplatok aj tento rok. Preverených bolo 16 hotelov v Grécku a zopár na Mallorke, Bulharsku a v Chorvátsku. Poplatky zrušili, alebo sa stav nedal identifikovať pri 4 hoteloch. Že je rok 2016 pochopil aj nejeden penzión na Slovensku. V zahraničí chcú však naďalej zarábať. Okrem toho dnes je na internete závislých oveľa viac ľudí. Facebook offline dlho nevydrží… teda presnejšie jeho používateľ. Čiže najžiadanejší symbol na dovolenke bude pre mládež FREE WIFI.

Veci na dovolenke

11. Uvoľnenejšie pravidlá na letisku?

Nejaké skúsenosti z letiska máte a pripadá vám, že je to príliš? Úroveň kam sa všetky opatrenia dostali, bude len narastať. Klesať určite nie. Spôsobili to práve ľudia. Samozrejme iní, bezohľadnejší ako my. Hrozby, riziká, pašovanie, teroristi a všetko okolo toho spôsobilo zdržania a sprísnenie kontrol. Ak ste už na letisku a „trpíte“, buďte veľmi radi, že trpíte. Všetky tieto procedúry totiž chránia aj každého jedného cestujúceho. Nebyť kontrol, na oblohe je ohňostroj oveľa častejšie.

Veci na dovolenke

12. Lepšia doprava?

Nečakajte, že tento rok bude menej zápch a zlepšená doprava. Kde? Už len pohľad na Slovenskú produkciu, ktorá exportuje niekoľko tisíc áut za mesiac do celej Európy dáva tušiť, že počet áut rastie. Aj pred vašim domom stojí nie jedno, ale dve. Za posledný rok si na Vianoce dopriala nového tátoša nejedna rodina. Rozmohli sa požičovne áut. Ľudia nepôjdu do Turecka, alebo severnej Afriky, lebo sa scvrkli od strachu a ovplyvnili strachom iných „cestovateľských odborníkov“. Dokonca poniektorí „cestovateľský odborníci“ bojkotujú aj Omán, lebo je to „stále tým smerom“. Ešte väčší počet ľudí a áut sa teda natlačí autom tam, kam to majú blízko. Aj takí, čo idú na otočku, či stanovať. Hneď je viac áut na cestách a aj v uliciach cieľov. Menej áut určite nebude. A ciest za minulý rok až tak veľa nepribudlo. Len v rámci Slovenska, viete o nejakom záchytnom parkovisku, ktoré by pribudlo za posledných 12 mesiacov? Či o rozšírených uliciach a parkovacích miestach v atraktívnych mestách?

Veci na dovolenke

Vecí, ktoré sa ani tento rok nezmenia, je oveľa viac. Len týchto pár asi najzreteľnejších, či miestami zábavných prípadov sme si spomenuli, ako veľmi pravdepodobných. Ak už mierite kamkoľvek, užite si to naplno a nenechajte si to ničím pokaziť. To je to hlavné. Nečakajte, že svet sa všade mení tak rýchlo, ako by sme chceli. Ak ste sa v niektorom z očakávaní spoznali, o nič nejde. Celý článok vychádzal z reakcií slovenských a českých turistov, ktoré po viacerých rokoch v medzinárodnom cestovnom ruchu a práci s ľuďmi pozná určite aj nejeden iný kolega.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu