ZN.SK
pistol glock

Známe pištole GLOCK, kde to začalo a ako sa história vyvíjala

Rakúska firma GLOCK na výrobu pištolí s polymérovým rámom bola založená v roku 1963 Gastonom Glockom. Tieto pištole sú najpoužívanejšie v civilnom sektore určené na sebaobranu. História je zaujímavá a pestrá.

Všetci milovníci zbraní už určite počuli o firme GLOCK. Najznámejšia rakúska firma na výrobu výrobu pištolí s polymérovým rámom bola založená v roku 1963 Gastonom Glockom. Tieto pištole sú najpoužívanejšie v civilnom sektore určené na sebaobranu. V súčasnosti sú používané aj ozbrojenými zložkami po celom svete. GLOCK je zároveň najpredávanejšou pištoľou v USA.
História vzniku a vývinu zbraní tejto značky je pomerne zaujímavá.

pistol glock

Plastové tyče a zásuvky

Pôvodná firma bola založená v roku 1963 v meste Deutsch-Wagram v Rakúsku blízko Viedne. Vtedy vyrábala plastové záclonové tyče a zásuvky, v 70. rokoch začala pre armádu dodávať guľometné nábojové pásy, cvičné granáty, zákopové lopatky a poľné nože. Okrem toho jeho firma vyrábala výrobky pre civilný trh a samotný Glock sa zaoberal výrobou chladičov pre nákladné automobily.

Všetko začalo v roku 1980 šťastnou náhodou úspešného obchodníka Gastona Glocka, kedy si vypočul rozhovor dvoch plukovníkov o potrebe zbraní. Dôstojníci kritizovali skutočnosť, že museli čakať päť rokov, než rakúska zbrojovka Steyr a ďalší svetoví výrobcovia vyvinuli nové zbrane vyhovujúce RFP. Ukázalo sa však, že žiadna z ponúk nespĺňa prísne podmienky progresívneho vojenského zákona.

Samoštúdium rakúskych zbraní

Začiatkom roku 1980 zareagoval na armádnu požiadavku na novú krátku zbraň. Napriek tomu, že nemal skúsenosti s vývojom palných zbraní. V februári 1980 sa Glock začal vzdelávať sám formou štúdií konštrukcie a funkcií najlepších dostupných pištolí. Nikdy predtým zbrane nepoužíval, ale kúpil pištoľ Beretta 92, ktorá bola v tej dobe štandardnou služobnou zbraňou Rakúskej armády. Praktickou metódou zistil všetky mechanické princípy a zároveň, aké výrobné postupy sú nevyhnutné pre výrobu pištole. Ďalším krokom bolo štúdium v ​​Rakúskom patentovom úrade, kde sa uskutočnili výskumy v patentoch vzťahujúcich sa na konštrukciu krátkodobých zbraní s cieľom zistiť, aké sú najnovšie technológie, ktoré by sám mohol použiť.

pistol glock

Samotné konštruovanie 

Glock zorganizoval stretnutie s tromi mužmi, ktorí sa orientovali v oblasti zbraní. Jednalo sa o Hubnera,  Silvestriho a Dechanta, s ktorými sa dohodol  na 8. mája 1980. Na tejto schôdzke požadoval, aby mu oznámili, čo očakávali od pištole budúcnosti. Načrtli a navrhli svoje návrhy s ohľadom na to, že zbraň bude používaná  vojenskými a bezpečnostnými zložkami. S ohľadom na nedostatky súčasných pištolí, ako boli náhodné výstrely, poruchy, problémy s vonkajšími poistkami, údržbou či nákladmi, navrhli vytvorenie úplne nových zbraní.

Prvá pištoľ GLOCK 17

Po všetkých ilustráciách a požiadavkách sa mu podarilo v apríli 1981 patentovať svoje riešenia a v máji 1982 poslal prvú vzorku rakúskej armáde. Tá pištoľ s názvom Glock 17 prijala a následne sa Glocky rozšírili po celom svete a postupne zdokonaľovali. Momentálne sa vyrábajú v piatich veľkostiach: STANDARD, COMPACT, SUBCOMPACT, SUBCOMPACT a COMPETITION.

Glock 17 je prvá pištoľ vyrobená rakúskou spoločnosťou GLOCK. Je to zároveň prvá pištoľ s rámom z polymérov, ktorá sa masovo rozšírila, čo viedlo k dedukciám, že zbraň nie je zistiteľná bežnou detekciou a ani röntgenom a teda je z plastu. Keďže hlaveň a ďalšie súčiastky, zhruba 80% zbrane, sú z kovu, táto legenda je bezpredmetná.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu