ZN.SK
Poštové známky Slovensko

Pošta a zásielky: Dokedy platia slovenské poštové známky?

Našli ste si v peňaženke, či kabelke staršie poštové známky a neviete či sú platné? Za bežných okolností by sme ich platnosť nemuseli riešiť…

Našli ste si v peňaženke, či kabelke staršie poštové známky a neviete či sú platné? Za bežných okolností by sme ich platnosť nemuseli riešiť. Známky sú platné po celú dobu, ako je platný názov krajiny na tejto známke a po celý čas, kým je platná mena v akej boli vystavené. Avšak pred necelých desaťročím sme menili menu a tým aj viacero pravidiel v obchodnej sfére.

Poštové známky Slovensko

Poštové známky sú totiž ceninou a jej hodnota je uvádzaná priamo na nej. Za túto hodnotu sme známku kúpili a túto hodnotu aj má. Poštové známky, ktoré ste našli s označením „Sk“ však označujú menu, ktorá už nie je platná a ukončením používania Slovenskej koruny sa ukončila platnosť aj cenín v tejto hodnote.

Označovanie a dešifrovanie poštových známok

V súčasnosti sú platné známky s označením typov zásielok a ich platnosť je obmedzená len platnosťou takéhoto označenia zásielok, platnosťou názvu krajiny alebo vydaním špeciálneho oznámenia o platnosti známok, o ktorom by bola celá krajina upozornená v dostatočnom predstihu. Dovtedy sa už celé roky od prijatia EURA nemení označovanie podľa váhy, spolu so známkami v celkovej eurovej hodnote.

T2 je známka pre klasický list menšieho formátu, no za obálku A4 si pár desiatok centov priplatíte. Naďalej tak fungujú aj známky s cenovou hodnotou. Tie sa využívajú pri ťažších zásielkách. Čoraz viac ale nachádzajú uplatnenie tlačené strojové známky, nie klasické lepené. Tie už nemajú tú pravú hodnotu pre filatelistov a sú skôr administratívnym uľahčením fungovania pošty.

Slovenské poštové známky a zopár prímov

Len málo krajín vo svete označuje známky nie len podľa hodnoty, ale aj podľa váhy, či typu zásielky. Sme v tom unikátni. Unikátni sme boli aj ako prvá krajina vydávajúca poštovú známku s QR kódom a slovenské známky sa neraz stali na medzinárodných výstavách poštových známok víťazmi cien za grafiku. Slovensko má jedny z najkrajších známok na svete. Slovenská pošta sa nespolieha na lesklé nelepivé známky, aké sú známe v zahraničí, ale na kvalitnú prácu rytcov, grafikov a aj ďalších umelcov. Taktiež naše známky reálne lepia tak, ako sa na správnu poštovú známku patrí. Poštové známky sú tak u nás hotové umelecké diela.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu