ZN.SK
Thajsko, makak v meste Lopburi

V Thajskom Lopburi vyhladované opičie gangy trápia mesto bez turistov

Problémy s napádaním ľudí tak majú mnohé lokality, aj tie v Thajsku v meste Lopburi. Tam sa opičie gangy žobrajúce o jedlo…

Že nie je dobré ak sa kŕmia v turistických letoviskách opice, vedia a pochopili už azda na celom svete. Opice sa na rôznych miestach prevažne v Ázii stali atrakciami pre turistov zo západu, či z Austrálie. Problémy s napádaním ľudí tak majú mnohé lokality, aj tie v Thajsku v meste Lopburi. Tam sa opičie gangy žobrajúce o jedlo pokúsili riešiť hromadnou sterilizáciou, Nepomohlo. Teda aspoň zatiaľ.  Opice sa začali objavovať čoraz viac v centre mesta Lopburi, ba dokonca prenikli na školský areál a na miestnu otvorenú plaváreň.

Thajsko, makak v meste Lopburi

Ulice, aj bazén sú teraz opičím teritóriom

Bazén s príjemnou čistou vodou sa stalo obľúbeným miestom opíc, ktoré ho začali v hojnom počte využívať. Tým skončilo kúpanie pre deti, ktoré v bazéne trávili čas plávaním počas telocviku. Po obsadení opicami by nikto vodu deťom už ani neodporúčal. Opice sa dostali rovnako tak blízko k deťom, takže sú terčom napádania pre potravu. Prirodzené lesné prostredie im neprináša takú paletu chutí, aké má ľudská potrava, ku ktorej si za posledné roky dokázali navyknúť. Najmä, doteraz jej bolo dostatok a opice nemuseli vynakladať žiadne veľké úsilie. Vytratili sa tiež prirodzené návyky s hľadaním potravy v bežnej prírode.

Lopburi, opičie mesto

Lopburi je tiež známe ako Opičie mesto. Vo svete je známe aj pre jeho Opičí festival. Tie sú tu posvätné a tak je nemysliteľné čo i len pomyslieť na ich odchyt a usmrtenie. Problém nastal po vypuknutí pandémie. Prílev turistov sa zastavil a tým aj potrava. Opice už nie sú atrakcia, turisti nie sú a tak začali byť oveľa agresívnejšie a bojovnejšie pri získavaní potravy. Vzhľadom na jej dlhoročný dostatok sa zvyšovala aj ich populácia. Aktuálna situácia núti mesto meniť spôsoby nakladania s odpadom, škola plánuje zabezpečiť priestor, vypustiť bazén a aj bežní obyvatelia sú oveľa viac v strehu pred prípadným nechceným stretom s hladnými opicami. Problém sa počas posledného polroka výrazne zvyšuje. Len populácia opíc výrazne neklesá.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu